Ceny styropianu 2022. Ile aktualnie kosztuje styropian? Prognozy na 2023

2022-12-01 9:29

Ceny styropianu w 2022 mocno poszły w górę, zresztą ten popularny materiał izolacyjny zaczął drożeć już w zeszłym roku, podobnie jak inne materiały izolacyjne. Dla cen styropianu rekordowy był maj 2022 - kosztował nawet 337 zł za metr sześcienny. Były też ogromne problemy z dostępnością tego materiału ociepleniowego. Jakie są aktualne ceny styropianu? Ile trzeba zapłacić za ocieplenie nim domu? Czy styropian będzie drożeć? Prognozy na 2023

Spis treści

  1. Aktualne ceny styropianu 2022 lekko w dół
  2. Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach
  3. Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!
  4. Czy styropian zdrożeje? Prognozy 2023

Styropian jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym. Wyróżniają go dobre parametry cieplne, jest lekki, łatwy w obróbce i również łatwo i szybko się nim ociepla ściany. To również wciąż najtańszy materiał izolacyjny, choć obecnie w obliczu tak drożejących wszystkich materiałów budowlanych to twierdzenie straciło na znaczeniu. Ponadto ceny materiałów izolacyjnych, w tym również ceny styropianu, notują największe wzrosty cen od 2021 roku. I jest tak praktycznie z miesiąca na miesiąc. Ostatnie dane pokazały, że ceny izolacji termicznych wzrosły względem roku ubiegłego o 62%.

Aktualne ceny styropianu 2022 lekko w dół

Zdaniem Grzegorza Tymoszewskiego, prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji ceny styropianu obecnie się normują, można nawet zauważyć tendencję spadkową. Oczywiście daleko jeszcze do poziomu sprzed pandemii i długotrwałej równowagi.

W II połowie zeszłego roku metr sześcienny styropianu kosztował średnio 180 zł, w tym roku 253 zł.

Nieco inaczej kształtują się ceny styropianu grafitowego, choć utrzymana zostaje tendencja spadkowa. Aktualnie za metr sześcienny styropianu grafitowego trzeba zapłacić ok. 270 zł. W porównaniu z cenami z początku roku to niewielki spadek o 3%. Z kolei cena styropianu grafitowego skoczyła o 8%.

– Ceny styropianu lekko spadają od maja tego roku, kiedy styropian był najdroższy i kosztował nawet 337 zł za metr sześcienny – podkreśla Grzegorz Tymoszewski. Obniżka cen wynosi kilka złotych. Obecnie decydowanie poprawiła się dostępność tego materiału. Jeszcze kilka tygodni temu trzeba było na niego czekać nawet 2 tygodnie. Teraz to zaledwie 2-3 dni.

Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach

Obecnie nie ma problemu z kupnem styropianu. Jest dostępny w większości hurtowni, a realizacja zamówienie wynosi od 2 do 10 dni. Jakie są ceny styropianu w hurtowniach. Podajemy przykładowe ceny styropianu fasadowego:

  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,042 W/mK -  cena za m³ - 266,90 zł, cena za paczkę - 80,07 zł,
  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤ 0,038 W/mK - cena za m³ - 295,20 zł, cena za paczkę - 64,94 zł,
  • styropian grafitowy (współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,031 W/mK) - cena za m³ - 355,41 zł, cena za paczkę - 105,20 zł.

Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!

Obecnie liczba zamówień na docieplenia budynków utrzymuje się na poziomie podobnym do zeszłorocznego. Znacznie wzrosły jednak koszty samego docieplenia, dlatego klienci skrupulatniej niż wcześniej analizują swoje możliwości finansowe uważa Grzegorz Tymoszewski ze SWE. Ocieplenie małego domku jednorodzinnego jeszcze dwa lata temu wynosiło blisko 20 tys. zł. Teraz trzeba za to zapłacić nawet 60 tys. Koszt termomodernizacji budynku skoczył rok do roku o prawie 100 zł za metr kwadratowy docieplanej powierzchni. Z kolei czas oczekiwania na doświadczoną ekipę elewacyjną to nawet 3-4 miesiące. Brak doświadczonych pracowników to spore utrudnienie w terminowej realizacji budów. Z drugiej strony coraz więcej pracowników wraca z Niemiec – gdzie stawki są już bardzo podobne do tych w Polsce.

Czy styropian zdrożeje? Prognozy 2023

Producenci styropianu zapowiadają, że ceny tego materiału pójdą w górę. Na skoki cenowe i dalszą niepewność wpływają inflacja, podwyżki cen prądu, gazu i paliwa, które przekładają się na ceny wszystkich materiałów budowlanych, ich transport i czas oczekiwania na dostawę. Będzie jeszcze jeden powód podwyżek cen styropianu.

– Wszystko przez zapowiadane przez Hiszpanię i Francję systemowe dofinansowanie dociepleń, które może sprawić, że dostępność styropianu na rynku europejskim będzie mała – tłumaczy Grzegorz Tymoszewski.

Rok 2023 przyniesie zresztą kolejne podwyżki większości materiałów budowlanych. Klientom indywidualnym zdecydowanie utrudni to budowę własnego domu. Dla dużych inwestycji to wzrost kosztów, także tych pracowniczych, bo w sytuacji braku fachowców zachętą są wysokie wynagrodzenia. Wysokim kosztem jest w tej chwili wyszkolenie i nadzór nad nowymi pracownikami, którzy i tak niechętnie chcą pracować przy pracach na wysokościach. Budowlańcy należą do grup zawodowych stale i najbardziej narażonych na działanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych – komentuje Adam Parol, właściciel firmy Adar, zrzeszonej w SWE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej