Zsyp na śmieci w bloku a prawo. Co można wrzucać do zsypu? Sprawdź, jak zlikwidować zsyp w bloku

2023-09-21 12:52
Zsyp na śmieci w bloku
Autor: Getty Images/Sergey Khramov Zsyp na śmieci w bloku, kiedyś uważany za udogodnienie, dziś często jest postrzegany jako kłopot.

Zsyp na śmieci w bloku to ułatwienie dla mieszkańców, za które płaci się jednak licznymi niedogodnościami. Czy w czasach segregacji odpadów wciąż można korzystać ze zsypów? Wyjaśniamy, co mówi prawo i jak zlikwidować zsyp w bloku.

Spis treści

  1. Jak działa zsyp na śmieci w bloku?
  2. Czy ze zsypów w blokach wciąż można korzystać?
  3. Co można wrzucać do zsypów?
  4. Jak zlikwidować zsyp w bloku?
  5. Pomieszczenia po zsypach – do czego można je wykorzystać?

Jak działa zsyp na śmieci w bloku?

Zsyp w bloku to pionowy szyb biegnący wzdłuż całej wysokości budynku, do którego mieszkańcy mogą wyrzucać domowe odpady. W budynkach ze zsypem na każdej klatce schodowej znajduje się specjalne pomieszczenie, w którym można uzyskać dostęp do zsypu za pomocą specjalnej klapy czy obrotowej szuflady. Po wrzuceniu śmieci do otworu spadają one na sam dół, do podstawionego pod szybem pojemnika na odpady.

Zsyp na śmieci w bloku niegdyś był powszechnie postrzegany jako udogodnienie, dlatego budowano je masowo w czasach PRL-u i w latach 90. Później jednak szybko straciły na popularności, a dziś są zwykle postrzegane jako źródło problemów takich jak hałas, brzydki zapach i wchodzące do mieszkań insekty. Z tego powodu wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na likwidację zsypu.

Czy ze zsypów w blokach wciąż można korzystać?

Mimo wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów nie uchwalono żadnego przepisu, który zabraniałby korzystania ze zsypów. Można więc z nich korzystać, pamiętając jednak, że różne rodzaje odpadów muszą trafiać do właściwych pojemników. Jeśli zatem u dołu zsypu znajduje się pojemnik np. na plastik, to do zsypu wolno wrzucać jedynie plastikowe śmieci. Praktyka pokazuje, że najczęściej w blokach pod zsyp podstawia się pojemnik na odpady zmieszane.

Ważne

Choć nie ma ogólnopolskiego zakazu korzystania ze zsypów, spółdzielnia lub wspólnota ma prawo zadecydować o zaspawaniu czy likwidacji zsypu w konkretnym budynku.

Co można wrzucać do zsypów?

Prawo nie reguluje tego, co można wyrzucać do zsypów. Mieszkańcy bloków muszą jednak przestrzegać obowiązku segregacji odpadów. W praktyce w blokach na ogół do zsypów mogą trafiać tylko odpady zmieszane, gdyż właśnie taki pojemnik jest podstawiany pod zsyp. Pozostałe typy śmieci należy po posortowaniu wyrzucać do odpowiednich pojemników, np. na papier czy szkło.

Warto pamiętać, że w Polsce przeprowadzane są kontrole segregowania odpadów. Za brak segregacji grozi podwyżka opłat za wywóz śmieci dla całego budynku. Może ona być dwukrotna lub nawet czterokrotna. Dodatkowo za niewywiązywanie się z obowiązku segregacji śmieci można dostać mandat w wysokości 500 zł od straży miejskiej.

Jak zlikwidować zsyp w bloku?

O likwidacji zsypu w bloku może zadecydować spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa (często dzieje się to na wniosek samych mieszkańców). Ponieważ jednak jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli mieszkań w budynku. Muszą oni udzielić spółdzielni czy wspólnocie pełnomocnictwa w postaci uchwały.

Pamiętaj

Uchwała właścicieli mieszkań uprawniająca spółdzielnię czy wspólnotę do likwidacji zsypu może zostać zaskarżona w ciągu 6 tygodni od jej podjęcia. Skarżący musi jednak wykazać, że uchwała narusza jego interesy lub zawiera błędy formalne.

Po otrzymaniu pełnomocnictwa dalsze kroki podejmuje już zarządca budynku. Najczęściej zsyp zostaje zaspawany lub w inny sposób zablokowany. Rzadziej zdarza się fizyczna likwidacja zsypu, np. w związku z dobudową w tym miejscu windy.

Pomieszczenia po zsypach – do czego można je wykorzystać?

Pomieszczenia pozsypowe są zwykle nieduże i znajdują się na klatkach schodowych, często na półpiętrach. Po likwidacji zsypu w bloku mogą one stać puste lub zostać wykorzystane w innej roli. Pomieszczenia po zsypach najczęściej są:

  • zamykane na stałe,
  • wynajmowane mieszkańcom bloku lub innym osobom,
  • adaptowane na składziki, rowerownie, wózkownie itp.

Należy pamiętać, iż pomieszczenia pozsypowe stanowią część nieruchomości wspólnej, do której wszyscy właściciele mieszkań mają prawa. Zmiana przeznaczenia tych pomieszczeń wymaga zatem zgody wszystkich właścicieli, w formie uchwały udzielającej zarządowi pełnomocnictwa do podjęcia odpowiednich kroków.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?
Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany