Wniosek o zwrot składki zdrowotnej 2023 - ZUS musi zwrócić nadpłacone składki! Do kiedy wniosek?

2023-05-24 11:52
Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 2023
Autor: gettyimages Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - złóż w ZUS do 1 czerwca 2023!

Jaki wniosek trzeba złożyć o zwrot składki zdrowotnej w ZUS? Wniosek ten dostępny jest na profilu płatnika na platformie Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS. Nadpłata składki zdrowotnej zostanie zwrócona tylko wtedy, kiedy płatnik złoży go w określonym terminie. Do kiedy wniosek? Kiedy ZUS odda nadpłaconą składkę?

Spis treści

 1. Wniosek o zwrot składki zdrowotnej ZUS
 2. Do kiedy trzeba złożyć wniosek do ZUS?
 3. Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ZUS?
 4. Do kiedy ZUS musi zwrócić nadpłatę?
 5. Zwrot nadpłaconej składki od ZUS za 2022 - ważne terminy
Ważne

360 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na kwotę 665 mln zł. Przedsiębiorcy mają określony czas na złożenie takiego dokumentu przez PUE ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do 22 maja 2023 trzeba było złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba było przekazać w dokumencie za kwiecień 2023: w ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo) lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca składki za inne osoby, np. za pracowników, zleceniobiorców)

Jest to nowy obowiązek dotyczący przedsiębiorców - każdego, kto prowadzi działalność pozarolniczą działalność i opłaca składki na własne ubezpieczenie. Płatnicy będą składać takie rozliczenie w tym roku po raz pierwszy, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.

Wniosek o zwrot składki zdrowotnej ZUS

Aby dostać na konto zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, trzeba złożyć wniosek. Zostanie on wygenerowany przez ZUS na profilu płatnika na PUE ZUS (wzór wniosku RZS-R) na podstawie rocznego rozliczenia w DRA/RCA za kwiecień 2023.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek do ZUS?

Wniosek o zwrot nadpłaty trzeba przesłać do ZUS – do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS zwróci pieniądze na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia.

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ZUS?

Co ważne, wniosku o zwrot składki zdrowotnej nie trzeba wypełniać - wniosek, który jest udostępniony płatnikowi na PUE ZUS jest przez ZUS wypełniony jest automatycznie i gotowy do przesłania. Trzeba go tylko sprawdzić. Wniosek zawiera dane:

 • dane identyfikacyjne i adresowe wnioskodawcy,
 • informacje o formie opodatkowania oraz rocznym przychodzie/dochodzie z poszczególnych form opodatkowania,
 • kwotę do zwrotu,
 • numer rachunku, który płatnik zgłosił do ZUS.

UWAGA! Jeśli płatnik zgłosił do ZUS więcej niż jeden rachunek bankowy, musi wskazać we wniosku rachunek na który ma być przelany zwrot.Jeśli zwrot ma zostać przekazany na inny rachunek niż zapisany na koncie, płatnik musi zgłosić rachunek do ZUS i dopiero zatwierdzić wniosek o zwrot.

Co musi więc zrobić przedsiębiorca, aby wysłać wniosek online?:

 1. zalogować się do PUE-ZUS,
 2. sprawdzić wniosek,
 3. złożyć podpis elektroniczny,
 4. wysłać.

Do kiedy ZUS musi zwrócić nadpłatę?

ZUS zobligowany jest do zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej do 1 sierpnia 2023. Płatnik dostanie przelew na numer rachunku, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS - nie ma możliwości zwrotu nadpłaconej składki w gotówce. Zgodnie z przepisami  art. 81 ust. 2t ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2056, z późn. zm.) zwrot kwoty następuje w formie bezgotówkowej.

Zwrot nadpłaconej składki od ZUS za 2022 - ważne terminy

 • 22 maja 2023 – ostatni dzień na złożenie dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2023 wraz z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej oraz na opłacenie należnych składek za kwiecień 2023 wraz z dopłatą składki rocznej,
 • 1 czerwca 2023 – ostatni dzień na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • 1 sierpnia 2023 – maksymalny termin dla ZUS na zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej