Wniosek o dofinansowanie na ocieplenie domu 2023. Skąd pobrać wniosek, jak wypełnić?

2023-03-31 16:12
Wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023. Skąd pobrać wniosek i jak go wypełnić?
Autor: Gettyimages Jak złożyć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023? Gdzie składa się wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023?

Jednym z etapów termomodernizacji domu jest jego ocieplenie. Jeśli planujesz takie prace lub niedawno je rozpocząłeś, skorzystaj z dotacji w programie Czyste powietrze. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023? Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu 2023? Kto może uzyskać dotację na ocieplenie domu?

Spis treści

  1. Gdzie znaleźć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu?
  2. Zmiany we wniosku o dofinansowanie ocieplenia
  3. Stare wnioski nadal w Portalu Beneficjenta
  4. Jak wypełnić wniosek w generatorze wniosków?
  5. Jak złożyć wniosek w wersji papierowej?
  6. Wniosek o płatność
  7. Dla kogo dofinansowanie ocieplenia?

W ramach programu Czyste powietrze można uzyskać dotację na ocieplenie domu. Inwestorzy planujący taką inwestycję oraz ci, którzy ją rozpoczęli nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, mogą ubiegać się o dotację. W tym celu należy złożyć wniosek o dofinansowanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Niezbędne jest korzystanie ze ścieżki elektronicznej, żeby wypełnić wniosek. Jeśli ktoś nie dysponuje podpisem elektronicznym, może wniosek przygotowany przez internet wysłać w wersji papierowej.

Gdzie znaleźć wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu?

Wniosek o dofinansowanie ocieplenia można znaleźć w serwisie gov.pl lub na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Składa się go w wojewódzkim oddziale właściwym ze względu na lokalizację budynku, który został ocieplony.

Zmiany we wniosku o dofinansowanie ocieplenia

Od 3 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o dofinansowanie. Osoby, które miały wypełniony wniosek na wcześniejszym formularzu, ale formalności jego składania nie zostały jeszcze zakończone, powinny uczynić to ponownie, korzystając z nowej wersji. Wnioski na starych formularzach będą odrzucane.

Wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu
Autor: gov.pl Wniosek o dofinansowanie ocieplenia domu składa się przez elektroniczny generator wniosków

Zmienił się również adres, pod którym można składać nowe wnioski. Od 3 stycznia 2023 r. wnioski o dofinansowanie składa się przez Generator wniosków o dofinansowanie pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

Warto wiedzieć

Stare wnioski nadal w Portalu Beneficjenta

Uwaga! Dostęp do wniosków złożonych według wersji programu obowiązujących do 02.01.2023 r. odbywa się w dotychczasowej formie – przez Portal Beneficjenta działający przy odpowiednim miejscowo oddziale NFOŚiGW.

Jak wypełnić wniosek w generatorze wniosków?

Najprościej i najszybciej wypełnia się elektroniczny wniosek w Generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD). W tym celu należy założyć konto i zalogować się w GWD. Wypełniony wniosek podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo przez profil zaufany. Podpisany wniosek, który został pozytywnie zweryfikowany i uzyskał status “oczekuje na złożenie”, można wysłać elektronicznie do właściwego WFOŚiGW.

Uwaga! GWD nie jest aplikacją mobilną i do wypełnienia wniosku potrzebne jest użycie stacji roboczej z ekranem o rozdzielczości minimalnej 1024 x 768 lub wyższej.

Jak złożyć wniosek w wersji papierowej?

Osoby niekorzystające z podpisu elektronicznego mogą wniosek wypełniony w GWD wydrukować, a następnie własnoręcznie podpisać. Wniosek musi osiągnąć status “oczekuje na złożenie”, co znaczy, że jest prawidłowo przygotowany. Taki dokument można wysłać pocztą do WFOŚiGW wraz z niezbędnymi załącznikami z wymaganymi podpisami w wersji papierowej.

Wniosek o płatność

Po zakończeniu inwestycji należy złożyć wniosek o płatność, do którego dołącza się dokumenty potwierdzające zakup materiałów, wykonanie prac itp. Na tej podstawie jest wypłacana dotacja.

Dla kogo dofinansowanie ocieplenia?

Przypominamy, że z programu “Czyste powietrze” może skorzystać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej