Ważne zmiany w prawie budowlanym! Skończą z betonozą i patodeweloperką

2023-09-24 7:53

Koniec kawalerek o powierzchni dziewięciu metrów kwadratowych i placów zabaw składających się z piaskownicy i jednej huśtawki. Jeszcze we wrześniu ukaże się rozporządzenie, które wyeliminuje z projektów deweloperskich takie rozwiązania.

Spis treści

  1. Większe odległości między blokami i balkonami
  2. Lokalu użytkowego nie da się sprzedać jako mieszkania
  3. Większe nasłonecznienie i lepsze warunki do zabawy dla dzieci
  4. Zmiana prawa budowlanego: będzie mniej betonozy?

Minister Rozwoju i Nowych Technologii Waldemar Buda poinformował, że uzyskał już zgodę Komisji Euroipejskiej na projektowane od dawna zmiany w prawie budowlanym, których celem jest wyeliminowanie z praktyki zjawisk określanych mianem patodeweloperki, w związku z czym niezwłocznie podpisze stosowne rozporządzenie.

Minister, nowelizując przepisy prawa budowlanego, w tym w szczególności rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w wersji obowiązującej od czerwca 2022 r. chce zlikwidować najczęściej występujące w praktyce przejawy deweloperki.

Jakie to będą zmiany? Minister Waldemar Buda zapowiadał je już wcześniej i konsultował z przedstawicielami deweloperów – oto więc najważniejsze nowe rozwiązania, których należy spodziewać się w zapowiadanym rozporządzeniu.

Większe odległości między blokami i balkonami

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek na działce należy sytuować, uwzględniając łącznie wymagania w zakresie: minimalnej odległości budynku od granicy działki, przesłaniania i nasłonecznienia oraz przepisów przeciwpożarowych.

Przy skorzystaniu z wyjątków przewidzianych w przepisach lub zastosowaniu odpowiednich rozwiązań zamiennych, można ją zmniejszyć. Co w przypadku niezabudowanej działki sąsiedniej może w przyszłości powodować ograniczenia w zabudowie i konieczność zachowania większych odległości od granicy działki.

Znowelizowane przepisy mają na celu zwiększenie minimalnej odległości budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki do 5 metrów.

Pojawia się ponadto coraz więcej budynków z dużą liczbą balkonów, które umieszczone są na jednej płycie balkonowej, a oddzielone są np. ażurowymi niskimi ściankami, oraz takich, które są bardzo blisko siebie. Podobnie jest z loggiami.

Po zmianach między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum 4 metry, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.

Lokalu użytkowego nie da się sprzedać jako mieszkania

Zdarzają się przypadki, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako np. lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak mieszkania.

Według nowych przepisów minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w nowym budynku będzie musiała wynosić 25 m2 (tyle ile minimalna powierzchnia mieszkania). Mniejsze lokale użytkowe będą mogły być lokalizowane na poziomie parteru budynku, z bezpośrednim dostępem do nich z ulicy. W przypadku potrzeby wydzielenia lokali o mniejszej powierzchni np. na innych kondygnacjach, będzie można skorzystać z odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.

Większe nasłonecznienie i lepsze warunki do zabawy dla dzieci

Teraz minimalny czas nasłonecznienia dla pokoi wynosi 3 godziny w tzw. dniach równonocy w godzinach 7-17. Nowelizacja ma wprowadzić zwiększenie nasłonecznienia dla pokoi mieszkalnych do 3,5 godziny – wyjątkiem mają być jedynie pokoje zlokalizowane w zabudowie śródmiejskiej.

W nowych inwestycjach teraz coraz częściej pojawiają się place zabaw, które składają się np. tylko z piaskownicy albo jednej huśtawki. Często znajdują się też w nieatrakcyjnej części osiedla.

Przepisy mają wprowadzić bardzo precyzyjne przepisy nakazujące budowę komfortowo wyposażonych placów zabaw nawet dla inwestycji deweloperskich składających się z jednego-dwóch budynków.

Zmiana prawa budowlanego: będzie mniej betonozy?

Nieustannie powstaje coraz więcej miejsc – publicznych placów czy skwerów, które są otoczone chodnikami, betonowymi doniczkami, w których sadzone są krzewy, drzewa.

Po nowelizacji deweloperzy będą musieli zapewnić na placach i skwerach publicznych co najmniej 20% terenu biologicznie czynnego.

Mają być ponadto wyeliminowane przypadki grodzenia budynków znajdujących się obok siebie, co znacznie wydłuża drogę osobom w nich zamieszkujących. Stanie się to możliwe dzięki wprowadzeniu norm ustalających przerwy pomiędzy terenami, które umożliwiają obejście osiedla w racjonalnym czasie.

Dodatkowo ministerstwo rozwoju chce wprowadzenia bardziej rygorystycznych norm akustycznych w mieszkaniach i zastosowania zasady niewliczania balkonów, loggi i tarasów do powierzchni zabudowę. Te rozwiązania jednak wymagają wcześniejszych zmian w ustawie – Prawo budowlane.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Nowych Technologii,  budownictwo prowadzone z myślą wyłącznie o zysku to nie tylko gorsza jakość życia. Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie „Społeczno-gospodarcze skutki chaosu przestrzennego” wyliczył, że całkowite roczne koszty chaosu przestrzennego w Polsce to 84,3 mld zł. Roczny koszt chaosu przestrzennego w przeliczeniu na każdego mieszkańca Polski to aż 2,2 tys. zł.

Zobacz, jak buduje się w Warszawie. Niestety

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej