Te samochody tylko z widoczną naklejką. Nowe przepisy już obowiązują!

2024-05-31 8:28
Tabliczka homologacji instalacji gazowej samochodu
Autor: materiały prasowe Od 17 maja obowiązkowe naklejki w samochodach z nową instalacją gazową

Od 17 maja samochody z instalacją gazową muszą mieć naklejkę informacyjną umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu. Wymóg wprowadziło rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem z września 2023 roku. Czy jest kara za brak naklejki?

Spis treści

  1. Skąd wziąć naklejkę na samochód?
  2. Gdzie umieścić naklejkę?
  3. Co zawiera naklejka?
  4. Czy jest kara za brak naklejki?

Wielu właścicieli aut oprócz instalacji benzynowej zasilającej silnik ma zamontowaną także drugą instalację na gaz ze zbiornikiem. Montaż dokonywany jest najczęściej kosztem zmniejszenia pojemności bagażnika. Często się zdarzało, że w dowodach rejestracyjnych nie było o tym wzmianki. Część samochodów miała montowane instalacje używane, chociaż jest to wbrew prawu. Tego typu praktyki ma ukrócić rozporządzenie wprowadzające naklejki poświadczające homologację instalacji, które obowiązują od 17 maja 2024.

Skąd wziąć naklejkę na samochód?

O naklejkę nie muszą się w zasadzie martwić kierowcy, tylko instalatorzy. To na nich spoczywa obowiązek umieszczenia naklejki w odpowiednim miejscu. Właściciel montowanej od 17 maja instalacji gazowej powinien jednak zadbać, aby taka naklejka znalazła się w odpowiednim miejscu. Wzór naklejki, zwanej w rozporządzeniu tabliczką informacyjną, znajduje się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 26 września 2023 r.

Gdzie umieścić naklejkę?

Naklejka powinna być umieszczona trwale, w miejscu zabezpieczonym przed zniszczeniem, na ramie drzwi lub pod pokrywą silnika. Musi to być miejsce, które zapewni łatwe odczytanie danych umieszczonych na naklejce.

Co zawiera naklejka?

Na naklejce muszą się znaleźć dane zamontowanej instalacji gazowej:

  • numer świadectwa homologacji
  • nazwę instalatora
  • nazwę zakładu montażu instalacji
  • numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji.

Czy jest kara za brak naklejki?

Nie ma kar finansowych. Samochód z zainstalowaną instalacją zasilania gazem po wejściu w życie przepisu, czyli od 17 maja, nie przejdzie okresowego badania technicznego.

Przebudowa domu kostki w Bydgoszczy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej