Nowe dofinansowanie do elektryka! Do używanego nawet 48 tys. zł

2024-05-08 16:28
40 000 zł dopłaty do nowego auta elektrycznego
Autor: gettyimages Dopłata do auta używanego - nawet 40 000 zł

Dofinansowanie do elektryka, także używanego,, ma być dostępne w ramach nowego rządowego programu. Jedną ze zmian w KPO, którą rząd przyjął 30 kwietnia 2024 roku jest odejście od wprowadzenia podatku od aut spalinowych i zastąpienie go właśnie dopłatą do elektryków. Jakie dopłaty do samochodów elektrycznych w 2024 i na jakich zasadach?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do auta elektrycznego z nowego programu
  2. Jakie dopłaty do elektryka?
  3. Jakie są najpopularniejsze elektryki w Polsce?
  4. Auta używane – jaki problem?

Paulina Hennig-Kloska, szefowa Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska poinformowała, że Komisja Europejska zaaprobowała polskie zmiany w KPO. To dobra droga – zamiast kary w postaci dodatkowej opłaty za napęd spalinowy pojawia się nagroda za wybór elektryka. Dopłaty będą udzielane w ramach nowego programu rządowego. Z dotychczasowego realizowanego od 2021 r programu Mój elektryk, którego budżet został podwyższony na początku 2024 r. do 900 mln zł skorzystało już ponad 18 000 beneficjentów (złożonych wniosków jest ponad 21 000).

Dofinansowanie do auta elektrycznego z nowego programu

Rząd opracowuje założenia nowego programu dofinansowania, ale już wiadomo, że jego beneficjenci otrzymają możliwość zakupu nie tylko nowego, ale i używanego samochodu elektrycznego. Na program zostanie przeznaczonych 1,6 mld zł z części grantowej KPO. To niemal dwukrotnie więcej niż obecnie w programie Mój elektryk.

Nowy program będzie działał równocześnie z programem Mój elektryk, aż do wyczerpania limitu jego budżetu.

Jakie dopłaty do elektryka?

Nowy program promuje zakup aut używanych, na które dopłata ma wynosić 40 000 zł. Dofinansowanie na nowe auto elektryczne ma wynieść 30 000 zł. Są to stawki dla osób fizycznych. Dodatkowo będzie można podnieść rządową pomoc finansową o 10% w przypadku złomowania auta spalinowego i o kolejne 10% po udokumentowaniu zarobków niższych od 135 000 zł rocznie. Przy skorzystaniu z obu dodatków dopłata do auta elektrycznego używanego może wynieść nawet 48 000 zł.

Dopłaty będą realizowane przy zakupie aut nowych do 225 000 zł i aut używanych do 150 000 zł. Używane samochody objęte rządową pomocą nie będą jednak mogły być starsze niż 4 lata.

Jakie są najpopularniejsze elektryki w Polsce?

W 2023 roku sprzedano ponad 17 000 samochodów elektrycznych, z czego większość stanowiły auta osobowe. Najbardziej popularne są Tesle oraz auta koncernów Volkswagen i KIA. Sprzedano ich w sumie ponad 8800. W pierwszej dwudziestce modeli znalazły się także samochody takich marek jak BMW, Mercedes, Porsche, Dacia, Renault, Mazda, Mini, Ford, Fiat i Hyunday.

Spośród używanych elektryków popularne są takie modele, jak Nissan Leaf, Tesla S, BMW i3, Renault ZOE, Fiat 500e, Kia e-Soul.

Z czego budować dom? Szkoła Budowania

Auta używane – jaki problem?

W przypadku aut elektrycznych czas użytkowania i przebieg ma decydujące znaczenie na pojemność baterii. Im starsze auto tym mniejszą pojemność zachowuje jego główne źródło zasilania. Bateria używanego nawet mniej intensywnie auta nie będzie miało już 100% pojemności, a więc i mniejszy zasięg. Niektóre z baterii trzeba wymieniać już po 5-6 latach intensywnej eksploatacji, bo zapewniają poziom naładowania wystarczający do pokonania drogi na zakupy.

Przy podjęciu decyzji o zakupie używanego elektryka trzeba zasięgnąć rady fachowców i wybrać taki model, który zapewni radość z jazdy jeszcze przez dłuższy czas. Bardzo wiele przydatnych informacji znaleźć można w prasie motoryzacyjnej.

Dobrze, że w przypadku aut używanych program dopuści tylko auta maksymalnie 4-letnie i wysoki limit ceny uprawniającej do dopłaty. To umożliwi zakup auta ze średniej półki cenowej gwarantującej zastosowanie baterii, których pojemność z wiekiem obniża się powoli.

Wieże widokowe. 10 miejsc z pięknymi widokami

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej