Stopy procentowe NBP październik 2023 - decyzja Rady Polityki Pieniężnej z 4 października. Stopy znów w dół!

2023-10-04 15:30
Stopy procentowe październik 2023
Autor: Getty Images Stopy procentowe - 4 października 2023 Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję dotyczącą stóp procentowych

4 października 2023 RPP ponownie obniżyła stopy procentowe! O ile? Przypomnijmy, że we wrześniu 2023 obniżono stopy procentowe w Polsce o 75 punktów bazowych, do poziomu 6,00 proc.

Spis treści

 1. Stopy procentowe październik 2023
 2. Stopy procentowe wrzesień 2023
 3. Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?
 4. Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?
 5. Kto najbardziej czuje podwyżkę stóp procentowych?

Stopy procentowe październik 2023

Zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. 4 października 2023 stopy procentowe znów w dół. Tym razem RPP zdecydowała o obniżce o 25 punktów bazowych. Główna stopa NBP spada więc do poziomu 5,75 proc.

Ekonomista z Santander Bank Polska, Marcin Luziński, przewidywał, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 25 pkt. bazowych. - Wprawdzie nie wykluczam obniżki o 50 pkt., ale większe obniżki mogą doprowadzić do dalszego osłabienia złotego - powiedział PAP.

To już druga obniżka. Przypomnijmy, że we wrześniu RPP również zaskoczyła rynek i obniżyła stopy aż o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna spadła do poziomu 6,00 proc. Większość ekonomistów największych banków w Polsce spodziewała się obniżki stóp procentowych, jednak w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych.

Rozpoczęty we wrześniu cykl obniżek stóp procentowych trwa - mówi Jakub Łapaj, ekspert kredytowy Lendi. Normalizacja poziomu stóp będzie powolnym i długotrwałym procesem, a zbyt wczesne obniżki mogą wpłynąć na wydłużenie powrotu inflacji do celu na poziomie 2,5%. Niezależnie od tego można stwierdzić, że cykl obniżek stóp procentowych (choć będzie rozłożony w czasie) się rozpoczął. Takie otoczenie makroekonomiczne jest zawsze ożywczym sygnałem dla rynku kredytowego i oznacza także wzrost popytu na nieruchomości wśród tych kredytobiorców, którzy nie kwalifikują się na rządowe programy - podkreśla ekspert. 

Sama obniżka oprocentowania kredytów o 0,25 % przy przykładowym kredycie 400.000 zł na okres 25 lat oznacza oszczędność na racie w wysokości ok 64 zł. Pamiętać jednak należy, że raty kredytów nie zależą bezpośrednio od stóp procentowych, a zazwyczaj od stawki WIBOR. Z racji, że w jakimś stopniu ta stawka uwzględniała już przewidywania dotyczące obniżki stóp procentowych. Zatem ich zmiana może nie przełożyć się w takim samym wymiarze na obniżkę wskaźnika WIBOR. Pamiętać także należy, że banki aktualizują oprocentowanie w różnych terminach – zazwyczaj co 3 bądź 6 miesięcy - dodaje Jakub Łapaj.

Stopy procentowe wrzesień 2023

 • stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej
 • Stopa lombardowa 6,50 w skali rocznej
 • Stopa depozytowa 5,50 w skali rocznej
 • Stopa redyskontowa weksli 6,05 w skali rocznej
 • Stopa dyskontowa weksli 6,10 w skali rocznej

Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?

Jest kilka rozwiązań:

 • Refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku oferującego lepsze warunki cenowe. Przy rosnących stopach procentowych banki obniżają marże. Warto skonsultować z ekspertem finansowym posiadane warunki kredytu z możliwymi do uzyskania w innym banku i przeliczyć potencjalne oszczędności.
 • Przejście z rat malejących na raty równe.
 • Zmiana oprocentowania zmiennego na stałe.
 • Konsolidacja bieżących zobowiązań. Scalenie wszystkich kredytów, debetów, kart kredytowych w jedno zobowiązanie z dłuższym okresem kredytowania.
 • Wakacje kredytowe.
 • Wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dla przykładu wydłużając okres kredytowania z 20 na 30 lat rata spadnie o około 10 procent.
 • Warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego w celu znalezienia optymalnego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych możliwości finansowych.

Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?

Trzeba mieć świadomość, że kolejne podwyżki stóp to pokłosie rosnącej inflacji.

Sytuacja w gospodarce mocno powiązana jest z sektorem bankowym, który dostarcza na rynek popularne rozwiązania kredytowe, jakimi są kredyty konsumpcyjne oparte o WIBOR 3M oraz 6M - informuje Natalia Bihun, ekspertka kredytowa Lendi. Stawka WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych i gotówkowych dla zmiennego oprocentowania, a takich instytucje finansowe udzielają na rynku najwięcej. Mówiąc obrazowo, WIBOR to stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. Serie podwyżek stóp procentowych zapoczątkowane na jesieni spowodowały znaczny wzrost rat kredytowych. Co gorsze – nic nie wskazuje na to, aby poziom inflacji się zatrzymał, a tym bardziej zaczął maleć.

Czytaj też:

Kto najbardziej czuje podwyżkę stóp procentowych?

Skutki podwyżki odczują osoby spłacające kredyty zaciągnięte w polskim złotym oraz wszyscy, którzy złożyli wniosek i planują wziąć kredyt. Według głównego analityka BIK, perspektywy na rynku kredytów mieszkaniowych nie napawają optymizmem.

Grupą kredytobiorców, którzy najbardziej odczują podwyżkę są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy od końca maja 2020 roku do początku października 2021, czyli w okresie obowiązywania stopy referencyjnej na poziomie 0,1%, zaciągnęły go samodzielnie i jednocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe.

Takich klientów było 88 958. Zaciągnęli oni 90 863 kredytów mieszkaniowych na kwotę 25,6 mld zł. Średnia kwota ich kredytu wyniosła 281 741 zł. Wartość innych zobowiązań finansowych tych klientów to 1,8 mld zł, w tym głównie kredyty gotówkowe na 1,3 mld zł.

Podwyżka stóp procentowych, bezpośrednio wpłynie na spadek dostępności kredytów mieszkaniowych, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy zdolność kredytową.

Kontynuacja podwyżek stóp – w połączeniu z dużą dozą niepewności i wysoką inflacją – będzie też kolejnym czynnikiem, który może w tym roku zniechęcić firmy do inwestowania. Do tego dochodzą rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie, zakłócenia w handlu zagranicznym, drożejące szybko surowce, które napędzają inflację. 

Czytaj też:

Raty kredytów wzrosną niezależnie od decyzji RPP?

Posłuchaj opinii ekonomisty.

Listen to "Raty kredytów i tak będą wyższe - ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej