Stopy procentowe luty 2023 - decyzja Rady Polityki Pieniężnej 7 lutego

2024-02-05 16:46
Stopy procentowe luty 2023
Autor: Getty Images Stopy procentowe - 7 lutego 2024 Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję dotyczącą stóp procentowych

W najbliższą środę, 7 lutego 2024, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. Jakie są prognozy? Czy stopy procentowe pozostaną na poziomie ze stycznia?

Spis treści

 1. Stopy procentowe luty 2024
 2. Stopy procentowe styczeń 2024
 3. Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?
 4. Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?
 5. Kto najbardziej czuje podwyżkę stóp procentowych?

Stopy procentowe luty 2024

Ekonomiści są zgodni co do tego, że nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych w lutym 2024 roku. To oznacza, że raty kredytów konsumenckich i hipotecznych nie będą się zmieniać w odczuwalny sposób - twierdzi ekspertka Lendi Karolina Jurek.

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego oceniają, że w I kwartale 2024 należy spodziewać się przejściowego spadku inflacji nawet do 3,5 proc w marcu, czyli CPI będzie zbliżone do górnej granicy celu NBP. Ale obniżenie będzie chwilowe. Nie będzie przesłanką do znacznego obniżania stóp procentowych, ponieważ w drugiej połowie roku decyzje administracyjne o wychodzeniu z tarcz antyinflacyjnych tj. ewentualny wzrost stawki VAT na żywność, częściowe odmrożenie cen energii spowodują ponowny wzrost inflacji CPI prawdopodobnie o około 2 pkt. Prognozy analityków zapowiadają średnią inflację w całym 2024 roku na poziomie 5 proc. a wzrost PKB Polski o ok. 3 proc co nie stanowi modelowej sytuacji do znacznych obniżek stóp. 

Ostatnie wypowiedzi Prezesa NBP pokazują, że podobnych zmian inflacji oczekuje RPP i że nie będą one automatycznie prowadzić do obniżek stóp. Dlatego w ocenie ekonomistów do marca RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian (główna na poziomie 5,75 proc.).

Rynek wycenia obniżki w skali ok. 100 pb na przestrzeni całego roku 2024 i pierwszego ruchu oczekuje w marcu. Natomiast scenariusz bazowy ekonomistów ING BSK zakłada spadek stóp o 25-50 pb w maju. 

Raczej nie ma ryzyka podwyżki stóp procentowych, ponieważ jesienią 2023 RPP zaczęła cykl obniżek, więc scenariusz, w którym zaraz potem decyduje się na podwyżkę sugerowałby, że nastąpił błąd w polityce pieniężnej, że źle rozpoznano trendy w gospodarce.

Stopy procentowe styczeń 2024

W styczniu RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie 5,75%.

 • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej
 • Stopa lombardowa 6,25 w skali rocznej
 • Stopa depozytowa 5,25 w skali rocznej
 • Stopa redyskontowa weksli 5,80 w skali rocznej
 • Stopa dyskontowa weksli 5,85 w skali rocznej

Wszystko wskazuje na to, że mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r. - mówi Jan Wojtczak, ekspert kredytowy Lendi.

We wrześniu i październiku bank centralny po raz pierwszy od dwóch lat zdecydował się na obniżenie stóp procentowych NBP. Kolejnych obniżek na razie nie było.

Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?

Jest kilka rozwiązań:

 • Refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku oferującego lepsze warunki cenowe. Przy rosnących stopach procentowych banki obniżają marże. Warto skonsultować z ekspertem finansowym posiadane warunki kredytu z możliwymi do uzyskania w innym banku i przeliczyć potencjalne oszczędności.
 • Przejście z rat malejących na raty równe.
 • Zmiana oprocentowania zmiennego na stałe.
 • Konsolidacja bieżących zobowiązań. Scalenie wszystkich kredytów, debetów, kart kredytowych w jedno zobowiązanie z dłuższym okresem kredytowania.
 • Wakacje kredytowe.
 • Wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dla przykładu wydłużając okres kredytowania z 20 na 30 lat rata spadnie o około 10 procent.
 • Warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego w celu znalezienia optymalnego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych możliwości finansowych.

Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?

Trzeba mieć świadomość, że kolejne podwyżki stóp to pokłosie rosnącej inflacji.

Sytuacja w gospodarce mocno powiązana jest z sektorem bankowym, który dostarcza na rynek popularne rozwiązania kredytowe, jakimi są kredyty konsumpcyjne oparte o WIBOR 3M oraz 6M - informuje Natalia Bihun, ekspertka kredytowa Lendi. Stawka WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych i gotówkowych dla zmiennego oprocentowania, a takich instytucje finansowe udzielają na rynku najwięcej. Mówiąc obrazowo, WIBOR to stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. Serie podwyżek stóp procentowych zapoczątkowane na jesieni spowodowały znaczny wzrost rat kredytowych. Co gorsze – nic nie wskazuje na to, aby poziom inflacji się zatrzymał, a tym bardziej zaczął maleć.

Czytaj też:

Kto najbardziej czuje podwyżkę stóp procentowych?

Skutki podwyżki odczują osoby spłacające kredyty zaciągnięte w polskim złotym oraz wszyscy, którzy złożyli wniosek i planują wziąć kredyt. Według głównego analityka BIK, perspektywy na rynku kredytów mieszkaniowych nie napawają optymizmem.

Grupą kredytobiorców, którzy najbardziej odczują podwyżkę są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy od końca maja 2020 roku do początku października 2021, czyli w okresie obowiązywania stopy referencyjnej na poziomie 0,1%, zaciągnęły go samodzielnie i jednocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe.

Takich klientów było 88 958. Zaciągnęli oni 90 863 kredytów mieszkaniowych na kwotę 25,6 mld zł. Średnia kwota ich kredytu wyniosła 281 741 zł. Wartość innych zobowiązań finansowych tych klientów to 1,8 mld zł, w tym głównie kredyty gotówkowe na 1,3 mld zł.

Podwyżka stóp procentowych, bezpośrednio wpłynie na spadek dostępności kredytów mieszkaniowych, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy zdolność kredytową.

Kontynuacja podwyżek stóp – w połączeniu z dużą dozą niepewności i wysoką inflacją – będzie też kolejnym czynnikiem, który może w tym roku zniechęcić firmy do inwestowania. Do tego dochodzą rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie, zakłócenia w handlu zagranicznym, drożejące szybko surowce, które napędzają inflację. 

Czytaj też:

Raty kredytów wzrosną niezależnie od decyzji RPP?

Posłuchaj opinii ekonomisty.

Listen to "Raty kredytów i tak będą wyższe - ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej