Rozliczenie PIT 2023 online - najlepszy sposób, żeby dostać szybki zwrot podatku

2023-04-06 10:58
Rozliczanie PIT 2023 online
Autor: Getty Images Rozliczanie PIT online to bardzo wygodna forma rozliczania podatku

Rozliczenie PIT online to najszybszy sposób na złożenie lub skorygowanie rocznej deklaracji podatkowej. Poza oczywistymi zaletami takimi jak wygoda czy oszczędność czasu, opcja ta niesie także za sobą dodatkowe korzyści. Szybciej otrzymujemy zwrot podatku, trudniej o błędy, które zostają szybko wychwytywane przez algorytmy programów do rozliczeń, a także, jak się okazuje, jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Spis treści

  1. Dlaczego warto rozliczyć PIT 2023 online?
  2. PIT online - z którego programu skorzystać?
  3. Jak rozliczyć PIT 2023 online?
  4. Rozliczenie online dobre dla środowiska

Dlaczego warto rozliczyć PIT 2023 online?

Polska należy do krajów, w których proces cyfryzacji stale postępuje. W ubiegłym roku przewyższyła ona o 14% średnią badanych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Do końca kwietnia trwa okres podatkowy, a właśnie dzięki zaawansowaniu technologicznemu w tym zakresie cały proces może odbyć się bez wychodzenia z domu. Dlaczego warto wybrać ten sposób rozliczenia?

Złożenie swojego zeznania podatkowego online jest bezpieczniejsze niż rozliczenie papierowe. Do drukowanej wersji wgląd może mieć wiele osób, gdyż urzędnik osobiście musi wprowadzić nasze dane do systemu. Możemy pominąć ten proces i zrobić to samodzielnie, nie wychodząc z domu. Komunikacja odbywa się bezpośrednio z serwerami Ministerstwa Finansów, a wszystkie dane są walidowane, co wyklucza możliwość tendencyjnych pomyłek takich, jak brak nazwiska lub PESEL – wyjaśnia Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot umożliwiającej rozliczenie PIT w formie czatu.

PIT online - z którego programu skorzystać?

Rozliczenie deklaracji PIT online jest bardzo proste. Do dyspozycji mamy rządowy system Twój e-PIT, jak również programy i aplikacje, które ułatwią nam to zadanie. Wypełnione przy ich pomocy zgłoszenie trafia bezpośrednio do Ministerstwa Finansów, jednak wbrew pozorom, wybór programu, z którego skorzystamy, ma znaczenie.

Choć większość programów do rozliczania PIT jest dla użytkowników całkowicie darmowa, mogą one różnić się wygodą i komfortem złożenia deklaracji. Część z nich dostępna jest w formie programu do pobrania na komputer, z kolei inne jako aplikacje przeglądarkowe lub mobilne. Różnią się one także łatwością i intuicyjnością obsługi. Mogą więc np. zadawać pytania i podpowiadać podatnikom, które ulgi im przysługują, co dla nieobeznanych w podatkowych meandrach osób bywa sporym ułatwieniem.

Część programów oferuje wartość dodaną w postaci gratyfikacji użytkowników dodatkowymi bonusami w zamian za wypełnienie PIT-u. Dzięki temu coroczne wypełnienie PIT może przestać być tylko przykrym obowiązkiem. W obecnej sytuacji nie bez znaczenia jest także możliwość wybrania ukraińskiej wersji językowej, która znacznie ułatwi naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, którzy rozpoczęli w Polsce pracę, dopełnienie obowiązku podatkowego.

Jak rozliczyć PIT 2023 online?

Aby rozliczyć swój PIT przez system rządowy, konieczne będzie zalogowanie się do swojego profilu ePUAP lub podanie przychodu z ubiegłorocznej deklaracji PIT. Dzięki temu Urząd Skarbowy będzie wiedział, do kogo należy dane zeznanie. Jest to także forma poświadczenia, która zapobiega składaniu fałszywych deklaracji w imieniu innych osób. Następnie otrzymujemy podgląd deklaracji, stworzonej na podstawie PIT-11 otrzymanych przez Urząd Skarbowy od naszego pracodawcy lub pracodawców, którą możemy zaakceptować lub wprowadzić w niej zmiany. Samodzielnie musimy także dodać ulgi podatkowe.

W przypadku programów do rozliczenia PIT skorzystać możemy tylko z drugiej opcji, a co za tym idzie – do weryfikacji również potrzebne będzie podanie swojego przychodu za poprzedni rok podatkowy. Inne dane, które będziemy musieli wprowadzić do systemu to np. numer PESEL czy adres zamieszkania. Następnie wprowadzamy dane z otrzymanego od pracodawcy druku PIT-11, a także, często dzięki sugestiom programu, zaznaczamy odpowiednie ulgi i odliczenia.

Rozliczenie online dobre dla środowiska

Poza korzyściami dla użytkowników, rozliczenie deklaracji podatkowej przez internet niesie także korzyści dla środowiska naturalnego.

Wypełniony przez podatnika druk PIT w formie papierowej jest wprowadzany komputerowo do systemu przez urzędnika. Wykonuje on więc pracę, którą mogliśmy zrobić wcześniej sami w domu, a wykorzystany przez nas papier jest zupełnie niepotrzebny. Dla większości osób nie wydaje się to dużym problemem, są to w końcu zwykle “tylko” dwie kartki. Jednak zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, stanowiących rozliczenie dochodów z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło w formie papierowej – informuje Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot.

Jak wyliczyli twórcy aplikacji Pitbot, gdyby ułożyć obok siebie 1,5 mln druków PIT-37, zajęłyby one powierzchnię prawie 50 km², a wciąż pozostaje kwestia innych deklaracji PIT, np. z działalności gospodarczej. Tymczasem do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba aż 10 litrów wody. Podobnie jest z energią – produkcja papieru wymaga jej dwukrotnie więcej, niż potrzeba do wytworzenia plastikowej torby.

Średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g, w porównaniu do zaledwie 5 g przy kartce “elektronicznej”. Do produkcji jednej tony papieru, czyli ok. 200 tys. kartek potrzeba 17 drzew. Taka sama liczba drzew może wytworzyć ilość tlenu, którą 170 osób mogłoby oddychać przez cały rok.

Jak widać, warto przynajmniej spróbować rozliczyć PIT online i nie tylko zaoszczędzić czas spędzony na oczekiwaniu w urzędowej kolejce, ale także uzyskać dodatkowe korzyści i nie obciążać środowiska zadrukowanym bez potrzeby papierem.

Autorzy: Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot do rozliczeń PIT, Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej