Do kiedy rozlicza się PIT 2023? Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok?

2023-03-28 7:38
Do kiedy rozlicza się PIT w 2023 roku
Autor: Getty Images

Zastanawiasz się do kiedy rozlicza się PIT w 2023 roku? Sprawdź, kiedy musisz złożyć zeznanie podatkowe, aby rozliczyć się z fiskusem z dochodów za 2022 rok. W jaki sposób złożyć zeznanie podatkowe? Jak lepiej rozliczyć PIT- online czy tradycyjne? Jak szybko Urząd Skarbowy wypłaca pieniądze?

Spis treści

 1. Do kiedy rozlicza się PIT w 2023 roku?
 2. Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok - online czy osobiście?
 3. Jak szybko Urząd Skarbowy wypłaca pieniądze?
 4. PIT 2023 - dla kogo jaki PIT?

Do kiedy rozlicza się PIT w 2023 roku?

PIT-y za 2022 rok można rozliczyć do 30 kwietnia 2023. To stały termin obowiązujący w stosunku do roku następującego po roku podatkowym.

Jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, wówczas ostatnim dniem na rozliczenie PIT jest pierwszy dzień roboczy po dniu lub dniach wolnych. W praktyce termin na zeznanie podatkowe za 2022 rok upływa 2 maja 2023 roku.

Przypomnijmy, że zaznania podatkowe można składać od 15 lutego 2023 - od tego dnia Ministerstwo Finansów udostępnia do wglądu deklaracje podatkowe.

Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok - online czy osobiście?

Rok podatkowy można rozliczyć na 3 sposoby:

 • przez usługę Twój e-PIT,
 • przez e-Deklaracje,
 • tradycyjnie, w formie papierowej (zeznanie można zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub przesłać poleconym na adres urzędu).

Uwaga! Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Rozliczenie PIT online, bez wychodzenia z domu, to najprostszy sposób na złożenie zeznania podatkowego. Dostęp do bezpłatnego programu e-pity umożliwia łatwy wybór odpowiedniego formularza oraz jego wypełnienie. Łatwe jest też skorzystanie ze wszystkich przysługujących ulg i odliczeń od podatku oraz wskazanie organizacji pożytku publicznego, której będzie można przekazać 1,5% podatku.

Program automatycznie sprawdza poprawność wprowadzonych danych, a wysyłka odbywa się na podstawie danych weryfikacyjnych bez konieczności użycia np. podpisu kwalifikowanego. Poza tym możemy liczyć na szybszy zwrot nadpłaty na konto.

Jak szybko Urząd Skarbowy wypłaca pieniądze?

Wiadomo, że Ci, którzy wcześniej złożą deklarację PIT za 2022 rok mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że liczy się też sposób, w jaki to zrobimy.

W zależności od tego, czy PIT rozliczymy drogą elektroniczną, czy złożymy go w urzędzie w formie papierowej, możemy spodziewać się innych terminów zwrotu podatku. 

Zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu:

 • 3 miesięcy (około 90 dni) od dnia złożenia zeznania - jeżeli zeznanie zostało złożone w formie dokumentu papierowego,
 • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli zeznanie zostało złożone w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Ministerstwo Finansów informuje, że zwrot nadpłaty jest możliwy nawet w 10 dni, pod warunkiem, że skorzystamy z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Więcej o tym piszemy w artykule: Zwrot podatku 2023 - możliwy nawet w 10 dni!

PIT 2023 - dla kogo jaki PIT?

Przypominamy, jakie formularze PIT obowiązują w 2023 roku. Pierwszym krokiem w rozliczeniu podatku dochodowego jest bowiem wybór właściwego formularza.

 • PIT-37 - najpopularniejszy formularz, składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. W tym celu niezbędne jest także uzyskanie od płatnika druku PIT-11. PIT-37 przeznaczony jest zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i wspólnego z małżonkiem oraz dla osób samotnie wychowujących dzieci,
 • PIT-36 - za pomocą tego PIT rozliczają się osoby, które osiągnęły przychód bez pośrednictwa płatnika (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i rozliczają się według skali podatkowej, są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT-36. Ponadto zrobią to również podatnicy, którzy rozliczają straty z lat wcześniejszych, przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów czy odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych,
 • PIT-36L - przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy rozliczają podatek liniowy, składają PIT-36L,
 • PIT-28 - dla rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przewidziano formularz PIT-28. Obejmuje to z jednej strony przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz jawnych, jak i podatników rozliczających przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i podobnych,
 • PIT-38 - przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych czy realizacji praw z ich tytułu,
 • PIT-39 - podlegające opodatkowaniu przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami powinny znaleźć się na formularzu PIT-39.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej