Zwrot podatku 2023 - możliwy nawet w 10 dni! Jak szybko urząd skarbowy wypłaca nadpłatę podatku?

2023-03-09 17:20
Zwrot podatku 2023
Autor: Getty Images Zwrot podatku w 2023 roku możliwy jest nawet w 10 dni od daty złożenia deklaracji podatkowej

Zwrot podatku w 2023 roku - jak szybko dostaniesz pieniądze? Jeżeli z Twojego zeznania podatkowego wynika nadpłata, to Urząd Skarbowy musi dokonać jej zwrotu. Jakie są terminy? Co zrobić, aby otrzymać zwrot na konto w 10 dni?

Spis treści

  1. Zwrot podatku 2023 - ważne terminy zwrotu podatku 
  2. Zwrot podatku w 10 dni! Co trzeba zrobić?
  3. Szybszy zwrot podatku z Kartą Dużej Rodziny
  4. Czy można sprawdzić kiedy będzie zwrot podatku?
  5. Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym - jak to działa?

Zwrot podatku 2023 - ważne terminy zwrotu podatku 

Wiadomo, że Ci, którzy wcześniej złożą deklarację PIT za 2022 rok mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że liczy się też sposób, w jaki to zrobimy.

W zależności od tego, czy PIT rozliczymy drogą elektroniczną, czy złożymy go w urzędzie w formie papierowej, możemy spodziewać się innych terminów zwrotu podatku. 

Zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu:

  • 3 miesięcy (około 90 dni) od dnia złożenia zeznania - jeżeli zeznanie zostało złożone w formie dokumentu papierowego,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli zeznanie zostało złożone w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Zwrot podatku w 10 dni! Co trzeba zrobić?

Ministerstwo Finansów informuje, że zwrot nadpłaty jest możliwy nawet w 10 dni, zachęcając tym samym do korzystania z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki aplikacji można w szybki i prosty sposób rozliczyć się z podatku, a także otrzymać szybki zwrot. Dotyczy to podatników, którzy rozliczają się za pomocą dokumentu PIT-37.

Dzięki automatyzacji zwrotów nadpłaty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT pieniądze trafiają na konto podatników w terminie nawet do 10 dni od dnia złożenia deklaracji - podkreśla zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Szybszy zwrot podatku z Kartą Dużej Rodziny

Jeśli masz ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR) możesz skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które złożą zeznanie drogą elektroniczną i zaznaczą w wypełnionej deklaracji PIT pole “Karta Dużej Rodziny".

Czy można sprawdzić kiedy będzie zwrot podatku?

Tak. Oczekując na zwrot nadpłaty podatku można sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego.

Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym - jak to działa?

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej