Zwrot podatku 2023 - dla kogo wyższy i ile wynosi? Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

2023-02-24 13:59
Nadpłata podatku 2023
Autor: Getty Images W 2023 podatnicy otrzymają większy zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Im szybciej zostanie wysłana do urzędu skarbowego deklaracja PIT, tym szybciej podatnik otrzyma zwrot nadpłaty

Zwrot podatku w 2023 dostaniesz tym szybciej, im szybciej się rozliczysz. Jak podaje MF, pierwsze zwroty podatku z rozliczeń PIT za 2022 rok są już wysyłane na konta podatników. Kto może liczyć na wyższy zwrot podatku dochodowego ? Jaka jest możliwa wysokość zwracanej nadpłaty? Ile się czeka na zwrot podatku? Kto nadpłatę dostanie najszybciej?

Spis treści

  1. Z czego wynika napłata podatku?
  2. Dla kogo wyższy zwrot podatku i ile wynosi?
  3. Ile trzeba czekać na zwrot podatku?
  4. Dla kogo szybszy zwrot podatku?
  5. Nawet do 10 dni - tyle trwa zwrot podatku z PIT-37
  6. Jaki jest ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za rok 2022?

Już czas wykonać rozliczenie roczne podatku dochodowego PIT za rok 2022. W tym roku wielu podatników czeka korzystna zmiana – zwrot wyższej nadpłaty podatku dochodowego.

Z czego wynika napłata podatku?

Nadpłata podatku ze zmiany przepisów dotyczących podatku dochodowego w ramach Polskiego Ładu 2.0. Od 1 lipca 2022 r. zmniejszono wysokość podatku dochodowego z 17 do 12%. Przepis wprowadzony w środku roku działa z prawem wstecz, czyli od 1 stycznia 2022. Dlatego urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić podatek nadpłacony za I półrocze ubiegłego roku.

Dla kogo wyższy zwrot podatku i ile wynosi?

Im wyższe dochody, tym większy będzie zwrot nadpłaty. Osoba zarabiająca brutto 3200 zł miesięcznie może liczyć na zwrot w wysokości około 6 zł. Przy dochodach rzędu 5000 zł brutto miesięcznie zwrot nadpłaty wyniesie 468 zł.

Na największy zwrot mogą liczyć osoby, których zarobki wynoszą 10 000 zł miesięcznie, czyli sięgają górnej granicy progu dochodowego, a to oznacza zarobki 120 000 zł rocznie. W takim przypadku zwrot podatku może wynieść ponad 2000 zł.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Termin, w którym otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku, zależy od terminu i sposobu złożenia rocznej deklaracji PIT.

  • W przypadku deklaracji w formie papierowej zwrot powinien nastąpić w ciągu 3 miesięcy od daty wpływu deklaracji PIT do urzędu skarbowego.
  • Gdy rozliczenie roczne zostało złożone jako e-deklaracja, urzędy mają na zwrot nadpłaty do 45 dni, licząc od daty wpływu deklaracji.

Możliwość składania e-deklaracji za rok 2022 została uruchomiona 15 lutego 2023, zatem na zwrot pieniędzy możemy czekać maksymalnie do 1 maja 2023.

Dla kogo szybszy zwrot podatku?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów dla naczelników Urzędów skarbowych podatnicy będący posiadaczami Karty Dużej Rodziny zwrot nadpłaty mogą uzyskać w ciągu 30 dni od daty złożenia deklaracji PIT w formie elektronicznej.

Nawet do 10 dni - tyle trwa zwrot podatku z PIT-37

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, podatnicy, którzy czekają na zwrot podatku w małych kwotach, otrzymają mogą otrzymać go jeszcze szybciej. A to dzięki automatyzacji zwrotów nadpłaty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT. W takich przypadkach nadpłata podatku zwracana jest nawet do 10 dni.

Jaki jest ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za rok 2022?

W tym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę, a 1 maja jest dniem wolnym od pracy. Dlatego roczne rozliczenie podatku dochodowego PIT, można będzie składać do 2 maja2023 do godziny 23.59.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej