Prąd budowlany – cena 2023 może być niższa. Złóż do 30 czerwca oświadczenie i zapłać mniej przy budowie domu

2023-06-20 12:48
Prąd budowlany – cena 2023
Autor: Getty Images/Stadtratte Jeśli chodzi o prąd budowlany, cena 2023 może zostać zamrożona na poziomie z 2022 r.

Tegoroczne zamrożenie cen prądu obejmuje też prąd budowlany. Cena za prąd w 2023 może być dużo niższa, o ile inwestor złoży w terminie odpowiednie oświadczenie – a czasu zostało niewiele. Sprawdź, jak zaoszczędzić na prądzie przy budowie domu.

Spis treści

  1. Prąd budowlany - cena 2023 może zostać zamrożona. Jaka obniżka i dla kogo?
  2. Jakie limity zużycia prądu 2023 przysługują przy budowie domu?
  3. Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu 2023 – jak i gdzie je złożyć?

Prąd budowlany - cena 2023 może zostać zamrożona. Jaka obniżka i dla kogo?

Prąd budowlany jest niezbędny do prowadzenia prac przy budowie domu, jednak z powodu wysokiej ceny inwestor ponosi poważne koszty. Nie każdy wie jednak, że możliwe jest zamrożenie cen prądu budowlanego na poziomie z 2022 r. Choć pierwotnie w ustawie pominięto osoby budujące dom, po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich prawo do obniżki cen przyznano także inwestorom.

– Odbiorcy uprawieni, którzy budują dom jednorodzinny (...) z grupą taryfową C1x (tzw. prąd budowlany), po złożeniu Oświadczenia, do limitu 2000 kWh będą rozliczani po średnich cenach z Taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE na 2022 rok – podaje na swojej stronie Tauron.

Warunkiem skorzystania z niższej ceny za prąd budowlany jest złożenie do 30 czerwca 2023 oświadczenia o spełnianiu warunków uprawniających do obniżek. Kto przegapi ten termin, zapłaci za energię znacznie więcej.

Prawo do obniżek przysługuje inwestorom, którzy:

  • stawiają dom jednorodzinny,
  • nie są deweloperami,
  • budują dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych własnych lub osoby najbliższej.

Innymi słowy, z niższej ceny prądu może skorzystać każdy inwestor, który nie buduje w ramach działalności gospodarczej czy dla zysku.

Jakie limity zużycia prądu 2023 przysługują przy budowie domu?

Inwestorom zajmującym się budową domu przysługuje taki sam limit zużycia prądu, jak gospodarstwom domowym. W 2023 r. jest to limit do 2000 kWh.

Ważne

Po przekroczeniu limitu zużycia inwestor płaci za energię według określonej w ustawie maksymalnej ceny za prąd – 85 gr brutto za 1 kWh.

Warto dodać, że ustawa przewiduje także wyższe limity – do 2600 kWh dla osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności oraz do 3000 kWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 2023 oraz rolników. Z przepisów oraz informacji podawanych przez przedsiębiorstwa energetyczne wynika jednak, że podwyższone limity nie przysługują inwestorom. Dla nich przewidziano jedynie wspomniany już limit do 2000 kWh.

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu 2023 – jak i gdzie je złożyć?

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu 2023 składa osoba, na którą są wystawiane faktury na prąd. Składa się je do przedsiębiorstwa energetycznego, które dostarcza prąd do budowy domu (np. Enea, Tauron, PGE). W dokumencie tym inwestor oświadcza (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że spełnia warunki uprawniające do skorzystania z niższych cen energii elektrycznej. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie swojego przedsiębiorstwa lub pobrać poniżej:

Oświadczenie składa się:

  • elektronicznie – np. przez aplikację mObywatel, można też wysłać oświadczenie emailem po złożeniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
  • tradycyjnie – wysyłając pocztą na adres z faktury za prąd.

Trzeba pamiętać, że zasady składania oświadczeń mogą się różnić między dostawcami prądu – po szczegóły najlepiej zajrzeć na stronę przedsiębiorstwa lub zadzwonić na infolinię.

Pamiętaj

Przy wysyłce oświadczenia pocztą liczy się data nadania – musi to być najpóźniej 30 czerwca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej