Prace nad nowelizacją ustawy PZP

2007-01-27 13:25
Prawo zamówień publicznych
Autor: Ministerstwo Rozwoju

W 2006 roku ogłoszono blisko 140 tys. przetargów i zleceń budowanych, czyli o 60% więcej niż w roku poprzednim (TAI). To m.in. efekt znowelizowanej w maju ubiegłego roku ustawy Prawo zamówień publicznych. Tymczasem w sejmie rozpoczęto prace nad kolejną nowelą.

10 stycznia 2007 roku projekt został przychylnie przyjęty w sejmowych komisjach gospodarki i w samorządowej. Rządowi zależy na czasie. W latach 2007-2013 do Polski ma trafić bowiem 67 mld euro z unijnej kasy, z czego część będzie wydana zgodnie z Prawem zamówień publicznych. Powinno ono być zatem przejrzyste i klarowne do stosowania.

Według projektu zasadniczej zmianie miałby ulec podstawowy próg, od którego trzeba będzie stosować procedurę zamówień publicznych z 6 tys. euro do 14 tys. euro. Ponadto podwyższeniu uległby pułap, do którego stosowana jest procedura uproszczona. I tak, dla administracji rządowej wynosiłby on 137 tys. euro, dla samorządów - 211 tys. euro, a dla zamówień sektorowych – 422 tys. euro. Uproszczona procedura ma jednak swoje minusy – przedsiębiorcy nie mają prawa odwołań do prezesa UZP, a ewentualne skargi rozstrzyga zamawiający.

Novum jest powołanie Krajowej Izby Odwoławczej, w której będzie pracować grupa zawodowych arbitrów, mająca się trudnić rozstrzyganiem sporów. Członków Izby będzie powoływał i odwoływał Prezes Rady Ministrów. Ale, aby do tego doszło, osoby ubiegające się o to stanowisko, powinny spełnić kilka warunków. Członkowie Izby będą musieli bowiem mieć wykształcenie prawnicze i minimum pięcioletnie doświadczenie, a także przejść przez postępowanie kwalifikacyjne.

Teraz projektem ma się zająć specjalnie utworzona w tym celu podkomisja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej