Polacy od dzisiaj zapłacą mniej za prąd! Trzeba spełnić tylko jeden warunek

2023-09-19 11:52
liczniki prądu
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Rząd wprowadził 125 zł obniżki na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych

Każde gospodarstwo domowe zapłaci około 120 zł mniej za prąd. Rozporządzenie o obniżce cen prądu wchodzi w życie 19 września. Oznacza to, że rodziny nie będą musiały zapłacić jednego miesięcznego rachunku za energię, bo takiej jest on mniej więcej wysokości. Co trzeba zrobić, żeby dostać upust? Spełnić przynajmniej jeden warunek z listy rozporządzenia.

Spis treści

  1. Tańszy prąd dla gospodarstw domowych od 19 września
  2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zapłacić mniej za prąd?

19 września wszeszły w życie przepisy noweli rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które zostały przygotowane przez resort klimatu i środowiska.

Tańszy prąd dla gospodarstw domowych od 19 września

Rząd wydal rozporządzenie, na mocy którego wchodzi obniżka cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne" - oznajmiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Minister zaznaczyła, że nowe przepisy przepisy obligują sprzedawców energii do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń, który wynagradza prooszczędnościowe działania odbiorców energii.

Przypomnijmy też, że jest to kolejne rozwiązanie zapewniające odbiorcom zmniejszenie opłat za energię. Do końca tego roku obowiązuje jeszcze rządowa Tarcza Solidarnościowa, która zamroziła ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku. Po ostatnim zwiększeniu limitów zużycia (obowiązują o 1 października), tarcza zapewnia gospodarstwom domowym od ok. 3000 do 4000 zł rocznie oszczędności na rachunkach za prąd, w zależności od przysługującego limitu. Energia zużyta przez odbiorców poniżej limitu kosztuje tyle, co w zeszłym roku, czyli ok. 41 gr za kWh netto.

Tarczą ochronną przed wzrostem cen energii objęte są też samorządy, odbiorcy wrażliwi oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Dla tej ostatniej grupy od października 2023 przewidziana jest obniżka cen prądu z poziomu 78 gr do 69 gr za kWh.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zapłacić mniej za prąd?

"Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 proc. wstecznie od początku 2023 r. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie ok. 120 zł. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym" - wyjaśniła Anna Moskwa.

Jaki przynajmniej jeden warunek należy spełnić? Lista z rozporządzenia:

  • wyrazić zgodę na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną, 
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
  • potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
  • zmniejszyć w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022,
  • być właścicielem prosumenckiej instalacji OZE,
  • korzystać z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).

Rozporządzenie mówi, że przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną weryfikuje, czy odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym spełnili co najmniej jeden z warunków zastosowania obniżenia należności.  

Jeśli weryfikacja wykaże, że odbiorca energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie spełnił żadnego z warunków umożliwiających zastosowanie wobec niego obniżenia należności, to przedsiębiorstwo energetyczne uwzględnia kwotę, o którą pomniejszono kwotę należności za 2023 tego odbiorcy w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2024 roku. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej