Zamrożenie cen prądu z wyższym limitem zużycia od 1 października. Sejm zdecydował

2023-07-14 15:28
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa
Autor: twitter.com/MKiS Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r., kóra wprowadza wyższe limity zużycia z zamrożoną ceną za prąd

Zamrożenie cen prądu z wyższym limitem zużycia dla gospodarstw domowych, ale także obniżenie ceny maksymalnej za prąd m.in. dla firm - 13 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Jakie będą wyższe limity zużycia przy zamrożonych cenach? Kto zapłaci mniej za prąd?

Spis treści

 1. Zamrożone ceny prądu przy wyższym limicie zużycia - jakim?
 2. Dla kogo niższe ceny za prąd jeszcze w 2023?
 3. Finansowanie osłony ze składki solidarnościowej

- Na bieżąco reagujemy na sytuację na rynku i w miarę możliwości staramy się sprawić, by każdy z elementów życia gospodarczego był w jak najmniejszym stopniu dotknięty skutkami toczącej się wojny energetycznej. Dlatego po pół roku funkcjonowania mechanizmu ograniczającego wysokość cen energii elektrycznej, przeanalizowaliśmy go i widzimy, że stanowi on realne wsparcie dla polskich rodzin – wyjaśniła Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.

Sejm 13 lipca 2023 uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023. Wskutek tej nowelizacji zwiększają się limity zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przy zamrożonych cenach prądu na poziomie 2022 roku. Mniej za prąd zapłacą małe i średnie firmy, samorządy oraz niektóre podmioty użyteczności publicznej.

Zamrożone ceny prądu przy wyższym limicie zużycia - jakim?

- System elektroenergetyczny w Polsce działa stabilnie, a sytuacja budżetowa na to pozwala, dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie rocznych limitów zużycia prądu po zamrożonych cenach – potwierdziła Anna Moskwa

Przypomnijmy, że jeszcze w 2022 przyjęto przepisy, które pozwoliły na zamrożenie cen prądu do określonych limitów zużycia w ciągu roku:

 • 2 tys. kWh - limit podstawowy, obowiązujący dla wszystkich gospodarstw domowych,
 • 2,6 tys. kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
 • do 3 tys. kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Zgodnie z przepisami w 2023 roku cena energii elektrycznej do limitów zużycia wynosi 414 zł/MWh netto, a po przekroczeniu 689 zł/MWh netto.

Nowe regulacje zwiększają roczne limity zużycia dla wszystkich tych grup o 1000 kWh. Wyniosą więc one:

 • dla gospodarstw domowych limit podstawowy 3000 kWh,
 • dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością - 3600 kWh,
 • dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz osób, które prowadzą gospodarstwa rolne - 4000 kWh.
zamrożenie cen prądu
Autor: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Trzeba wiedzieć

Nowe, wyższe limity będą do wykorzystania w 2023 r. Nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy – przekroczył dotychczasowy limit, sprzedawca energii rozliczy temu dodatkowy wolumen energii w ramach korekty faktur.

Dla kogo niższe ceny za prąd jeszcze w 2023?

Nowelizacja ustawy wprowadza też obniżenie maksymalnych ceny prądu z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Mniej za prąd zapłacą:

 • samorządy,
 • małe i średnie przedsiębiorstwa,
 • podmioty wrażliwe, czyli: szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Niższe ceny prądu będą obowiązywać od 1 października 2023.

Jak przypomina minister Anna Moskwa, rząd w dalszym ciągu zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z upustem na prąd.

- Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r. Oszczędzanie i efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej pozwala nie tylko na obniżenie rachunków, ale także ochronę środowiska – podkreśla.

ceny prądu
Autor: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Finansowanie osłony ze składki solidarnościowej

Wsparcie osłonowe dla gospodarstw domowych w formie podwyższenia limitu zużycia energii elektrycznej objętego zamrożeniem cen oraz obniżenie maksymalnych cen prądu dla podmiotów wrażliwych i sektora MŚP ma być finansowane z tzw. składki solidarnościowej. Do jej zapłaty zobowiązane zostaną przedsiębiorstwa z sektora węglowego.

Wprowadzenie obowiązkowej składki jest unijnym rozwiązaniem debat o potrzebie tzw. windfall tax, czyli podatku od nadmiarowych zysków. Ma to związek z rekordowymi zyskami firm energetycznych, jakie notowały w wyniku kryzysu energetycznego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Projekt zakłada też, że danina odprowadzana będzie na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny nadmiarowych dochodów, osiągniętych w 2022 roku z działalności w sektorze węgla.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej