Podatkowy donos obywatelski do skarbówki. Tak działa zemsta lub zwykła zawiść sąsiada

2023-05-02 11:45
Urząd Skarbowy ułatwia składanie donosów
Autor: gettyimages Urząd Skarbowy ułatwia składanie donosów

Donosy do urzędów skarbowych, zazwyczaj anonimowe, mają historię równą istnieniu systemu podatków. Często jako przejaw zazdrości sąsiadom, którzy kupili np. nowy samochód. Czasami też jako przejaw zemsty, za mniej lub bardziej domniemane naruszenie dobrych stosunków sąsiedzkich. Teraz o taki ruch ze strony nieprzyjaznego członka wspólnoty tym łatwiej, że można skorzystać z działającego całą dobę Krajowego Telefonu Interwencyjnego KAS lub wysyłając w dowolnej chwili maila.

Spis treści

  1. Cyfryzacja pomaga skarbówce gromadzić informacje o podatnikach
  2. Podatkowy donos obywatelski dostępny anonimowo całą dobę
  3. Kontrola fiskusa nie od razu?

Jeden i drugi sposób komunikacji jest dostępny non stop, a ich „namiary” w dobie internetu każdy potrzebujący znajdzie błyskawicznie w internecie. To efekt nowych technologii i cyfryzacji – wykorzystywanych także w życiu publicznym. Sama KAS czyli Krajowa Administracja Skarbowa jest tego dowodem – już dawno nowe rozwiązania komunikacyjne pozwoliły scalić oddzielnie działające kontrole z zakresu podatków, akcyzy czy cła w jedną służbę.

Cyfryzacja pomaga skarbówce gromadzić informacje o podatnikach

Przed kontrolą fiskusa uchronić się jest zresztą coraz trudniej. W obrocie gospodarczym – a wkrótce także w odniesieniu do konsumentów – eliminowany jest obrót gotówkowy. Urzędy skarbowe zaś mają dostęp do kont bankowych, choćby tytułem przepisów mających ułatwiać zwalczanie terroryzmu czy pranie brudnych pieniędzy – tych, które pochodzą zarówno z przestępczości jak i z unikania podatku od pracy bez umowy, pożyczki czy darowizny o znacznej kwocie czy sprzedaży droższej rzeczy na Allegro czy OLX.

Najświeższym przykładem są obowiązujące właśnie od 1 maja 2023 nowe przepisy, także w Polsce, unijnej dyrektywy DAC7, której celem jest ukrócenie szarej strefy w handlu internetowym. Wiele osób ze sprzedaży rzeczy na Allegro czy OLX uczyniło sobie stałe źródło dochodu, nie rejestrując działalności z zakresu e-commerce, ani nie płacąc podatku.

Platformy pośredniczące w takim handlu mają teraz obowiązek przekazywania skarbówce informacji o wszystkich transakcjach o wartości 2 tys. euro albo 30 transakcjach jednej osoby w ciągu roku. Dotyczy to także platform pośredniczących w wynajmie krótkoterminowym nieruchomości czy pokojów typu Booking czy Interhome.

A przy okazji nieruchomości warto też wspomnieć, że obecnie także notariusze sporządzający umowy najmu okazjonalnego – a u notariusza zawierają je coraz częściej osoby wynajmujące prywatnie, jeśli chcą wpisać do umowy klauzulę o poddaniu się najemcy egzekucji – mają obowiązek poinformowania o tym skarbówkę, a nawet przekazania kopii umowy.

Podatkowy donos obywatelski dostępny anonimowo całą dobę

Jak tłumaczyli twórcy Krajowego Telefonu Informacyjnego KAS, dla służb kontroli każda wiadomość o łamaniu prawa jest cenna. Skuteczna walka z przestępczością to więcej pieniędzy w krajowym budżecie na drogi, szkoły, szpitale i inne wydatki publiczne. „Jeżeli masz informacje, które mogą nam w tym pomóc, nie zostawiaj ich dla siebie” – apelują.

Choć rzecz idzie o fakty, a nie domniemanie popełnienia przestępstwa, czego w donosach najwięcej, jak kiedyś anonimowy list teraz anonimowy telefon lub e-mail może sporo kosztować osobę, która jest jego podmiotem.

Funkcjonariusze KAS podkreślają, że otrzymane informacje są „wnikliwie analizowane i we właściwy sposób wykorzystywane”, jednak często to sam podatnik musi udowodnić, że jest w porządku a samochód czy meble kupił za uczciwie zarobione pieniądze.

Kontrola fiskusa nie od razu?

Zgodnie z ordynacją podatkową fiskus nie musi od razu zarządzać kontroli podatkowej, a jedynie wdrożyć czynności wyjaśniające, w ramach których podatnik musi wyjaśnić – często szukając tradycyjnych, papierowych dokumentów – skąd miał pieniądze na określony zakup i czy opodatkowane przychody w całości pokrywają wydatki.

Na szczęście cyfryzacja działa w dwie strony – urzędy skarbowe same przygotowują roczne rozliczenia PIT, coraz więcej deklaracji dokumentujących dochody z darowizn, sprzedaży rzeczy itp. składanych jest elektronicznie.

Ponieważ jednak nigdy nie wiadomo, czy nie staniemy się obiektem obywatelskiego donosu podatkowego, nawet cyfrowe dowody dokumentujące dochody – ale też i wydatki, bo bez dokumentów dyskusyjna może być np. cena zakupu używanej rzeczy – warto gromadzić choćby na taką okoliczność.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej