Podatek od plastiku 2024 wszedł w życie1 stycznia. Ile to będzie kosztować każdego Polaka?

2024-01-03 7:53
podatek od plastiku
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Podatek od plastiku wchodzi już od 2024

Od 1 stycznia 2024 roku do Polski wchodzi opłata za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. Nowe przepisy mają zniechęcić do używania jednorazówek z plastiku i zmotywować do wprowadzenia ekologicznych zamienników. Ile wyniesie podatek od plastiku 2024? Kto go zapłaci? Zobacz listę produktów z plastiku zakazanych.

Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Spis treści

 1. Jakie nowe obowiązki przedsiębiorców?
 2. Jakie nowe opłaty za plastik?
 3. Ile będzie kosztować podatek od plastiku każdego Polaka?
 4. Od tych produktów będą opłaty recyklingowe
 5. Produkty zakazane!

Od 1 stycznia 2024 r. zaczęła obowiązywać w Polsce ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 o zmianie ustawy dotyczącej obowiązków przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Zmiana jest elementem wykonywania prawa Unii Europejskiej i wdraża dyrektywę Rady UE i Parlamentu Europejskiego z 2019 r. nakazującą zmniejszenie wpływu tworzyw sztucznych na środowisko naturalne.

Ustawa wprowadza rozwiązanie systemowe, które mają zmniejszyć ilość odpadów zawierających tworzywa sztuczne. Odpowiedzialność, w tym finansową, za wprowadzanie produktów z tworzyw sztucznych do użytku będzie spoczywać zarówno na przedsiębiorcach, jak również konsumentach. Do tej pory opłaty związane z wprowadzaniem do obrotu „jednorazówek” z plastiku znaliśmy ze sklepów, gdzie za każdą torbę z tworzywa była doliczana odpowiednia kwota. Teraz opłatami będą obciążone wszystkie opakowania a także inne jednorazowe produkty z plastiku, a niektórych z nich nie będzie już można oferować.

Jakie nowe obowiązki przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe, lokale gastronomiczne i automaty z pakowanymi towarami będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji wprowadzanych na rynek artykułów z tworzyw sztucznych, m.in. pojemników, naczyń, opakowań jednorazowego użytku. Ewidencja w formie papierowej lub elektronicznej ma zawierać liczby nabytych i wydanych użytkownikom w danym roku kalendarzowym, produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będących opakowaniami.

Od zewidencjonowanych, wprowadzonych na rynek towarów z tworzyw sztucznych będzie odprowadzana na specjalnie utworzony w tym celu rachunek bankowy, prowadzony przez marszałka województwa, w terminie do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana. Po raz pierwszy przedsiębiorcy będą obowiązani do jej zapłaty do 15 marca 2025 r.

Jakie nowe opłaty za plastik?

Stawki opłat są ustalane z urzędu w drodze rozporządzenia z zastrzeżeniem, że stawka maksymalna opłaty za sztukę produktu jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego, będącego opakowaniem, wynosi 1 zł. Artykuły jednorazowego i powszechnego użytku w zależności od zaklasyfikowania będą obciążane maksymalnymi stawkami 0,20 zł za kg lub 0,03 zł za sztukę wprowadzonego do obrotu produktu jednorazowego. Listę i zaklasyfikowanie można znaleźć w sekcjach I, II i III załącznika nr 9 do ustawy.

Ile będzie kosztować podatek od plastiku każdego Polaka?

Przedsiębiorcy prowadzący sklepy, restauracje, kawiarnie będą zobowiązani do pobierania opłaty za oferowane produkty jednorazowego użytku z plastiku, głównie opakowania. Będą one różne w zależności od rodzaju produktu. Jednocześnie przedsiębiorcy będą musieli zaproponować konsumentom zamienniki produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych, od których nie będzie ekstra opłaty.

Mają to być artykuły do wielokrotnego użytku lub takie, do których produkcji nie wykorzystano tworzyw ze wskazaniem na materiały ekologiczne nie szkodzące środowisku naturalnemu. Przewiduje się, że opłaty za opakowania i inne dopuszczone do obrotu towary jednorazowego użytku z tworzyw nie będą wyższe niż 0,20 – 0,25 zł za sztukę, podobnie jak w przypadku jednorazowych toreb na zakupy.

Od tych produktów będą opłaty recyklingowe

Do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych podlegających zmniejszaniu stosowania, za które będą pobierane opłaty należą m.in.:

 • kubki na napoje, w tym ich pokrywki i wieczka;
 • pojemniki na żywność, w tym pojemniki takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos a także gotowej do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie
 • produkty zawierające tworzywa sztuczne, takie jak elementy wyrobów tytoniowych, chusteczki nawilżane.

Produkty zakazane!

Bezwzględnemu zakazowi wprowadzania do obiegu po 1 stycznia 2024 r. objęte są:

 • patyczki higieniczne z wyłączeniem przeznaczonych do celów medycznych
 • sztućce
 • talerze
 • słomki i mieszadełka do napojów
 • patyczki do mocowania balonów
 • pojemniki na żywność z polistyrenu ekspandowanego, czyli pojemniki takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności do spożycia na miejscu lub na wynos
 • pojemniki na napoje oraz wieczka i zakrętki z polistyrenu ekspandowanego
 • kubki na napoje w tym wieczka i zakrętki z polistyrenu ekspandowanego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej