PIT 2024. Jak złożyć PIT online? Co można odliczyć? Ulgi, składanie zeznania przez internet - przewodnik

2024-02-20 9:13
Twój e-PIT przewodnik
Autor: Szymon Starnawski

Krajowa Administracja Skarbowa od kilku lat usprawnia i unowocześnia możliwości składania rocznych zeznań podatkowych. Z elektronicznej usługi Twój e-PIT w 2023 r. skorzystało ponad 90% podatników. W tym roku ta liczba wzrośnie choćby z racji udostępnienia wstępnie przygotowań zeznań m.in. dla przedsiębiorców. Jak rozliczyć PIT przez internet?

Spis treści

  1. Jak skorzystać z PIT online?
  2. Jak rozliczyć Twój e-PIT?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Jak skorzystać z PIT online?

Skorzystanie z usługi elektronicznej Urzędu Skarbowego Twój e-PIT i złożenie rocznego zeznania podatkowego umożliwiają dane potwierdzające tożsamość podatnika. Można to zrobić dwiema metodami logowania. Wyświetlą się one po wejściu na stronę internetową e-Urząd Skarbowy.

Pierwsza za pośrednictwem login.gov.pl, druga za pośrednictwem danych podatkowych.

1 Login.gov.pl pozwala wejść do usług administracji publicznej czterema metodami:

  • profil zaufany
  • aplikacja mObywatel
  • e-dowód
  • bankowość elektroniczna

2 Logowanie przy pomocy danych podatkowych wymaga przygotowania deklaracji z roku poprzedniego. Trzeba wpisać swój PESEL lub NIP oraz wybrane dane z formularza PIT za 2022 r.

Zastosowanie którejkolwiek z dostępnych metod autoryzacji przekierowuje na profil użytkownika platformy e-Urząd Skarbowy. Po otwarciu strony internetowej można odnaleźć „Twój e-PIT” w formie kafla na ekranie głównym pod napisem „Najpopularniejsze” lub z listy zakładek po lewej stronie ekranu.

Jak rozliczyć Twój e-PIT?

Po wejściu na usługę Twój e-PIT wyświetli się strona z danymi wygenerowanego zeznania rocznego, które można edytować i uzupełniać. Na górze strony jest wybór rozliczenia indywidualnego, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Poniżej jest możliwość wejścia i edycji w przychody i koszty oraz możliwość skorzystania z przysługujących ulg.

Jest także możliwość wybrania organizacji pożytku publicznego, na którą można przeznaczyć 1,5% podatku.

Na dole strony wyświetlona jest także kwota nadpłaty (zielony) lub niedopłaty (czerwony) podatku. W drugim przypadku możemy od razu dokonać zapłaty, gdyż automatycznie uaktywni się opcja zapłaty online – system pokaże numer mikrorachunku podatkowego i treść tytułu przelewu. Po wybraniu tej formy płatności nastąpi przekierowanie na stronę płatności Krajowej Izby Rozliczeniowej Klienci niektórych banków, m.in. PKO BP, mBanku, Banku Pekao mogą stąd przekierować usługę płatności do swojego banku a po jej realizacji powrócić automatycznie do Twój e-PIT. Pozostali muszą zrealizować przelew na swój mikrorachunek podatkowy pamiętając, aby wybrać typ przelew podatkowy i wpisać typ formularza podatkowego i rok którego dotyczy przelew.

Można także wyświetlić podgląd przygotowanego przez urząd skarbowy rocznego zeznania podatkowego, a także wygenerowany po wprowadzonych zmianach. Jeśli po zmianach coś się nie zgadza usługa informuje o tym i można wprowadzić od razu korektę. W przypadku prawidłowego wypełnienia pojawia się informacja, że wypełniony dokument jest gotowy do wysłania do Urzędu Skarbowego; możemy też dodatkowo zapisać formularz na komputerze, smartfonie lub innym nośniku danych. Po wysłaniu do urzędu podatnik otrzymuje natychmiast elektroniczne urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).

Czytaj też: Ulgi PIT 2024 – co można odliczyć od dochodu i podatku? 

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej