Opłata handlowa 2023 - jak zrezygnować z dodatkowej opłaty na rachunku za prąd? Można zoszczędzić nawet 700 zł rocznie!

2023-07-07 7:47
Opłata handlowa 2023 - jak zrezygnować?
Autor: Gettyimages Opłata handlowa 2023 - jak zrezygnować? Okazuje się, że można zaoszczędzić nawet 700 zł w ciągu roku

Praktycznie każdy płacący rachunki za dostawę prądu do domu lub mieszkania może zaoszczędzić na wydatkach od 6 do ponad 60 zł miesięcznie. Jest na to prosty sposób – likwidacja lub redukcja opłaty handlowej. Dowiedz się, za co tak naprawdę płacimy w ramach opłaty handlowej oraz jak z niej zrezygnować.

Spis treści

  1. Opłata handlowa za prąd - co to jest?
  2. Ile wynosi opłata handlowa za prąd – za co płacimy?
  3. Rachunek za prąd - jakie opłaty poza energią elektryczną?
  4. Złóż wniosek o zamrożenie cen prądu 2023! Przegapisz termin, zapłacisz dużo wyższy rachunek za prąd
  5. Opłata kogeneracyjna na rachunkach za prąd w 2023 idzie w górę

Opłata handlowa za prąd - co to jest?

By zdecydowanie obniżyć rachunki za energię elektryczną w naszych domach musimy oczywiście zużywać jej jak najmniej. Ale oszczędzanie prądu to jedno, a szukanie możliwości redukcji wydatków – to drugie. Rachunki, które otrzymujemy od dostawcy energii są dla większości indywidualnych odbiorców mało zrozumiałe, a znajdują się na nich pozycje i kwoty, które płacimy choć wcale płacić nie musimy.

I pewnie przestaniemy płacić gdy zorientujemy się, ile to jest i za co. Przykładem takiej pozycji do redukcji, a tym samym zmniejszenia wydatków na energię elektryczną jest opłata handlowa. Jeśli nawet nie możemy jej całkowicie uniknąć, z pewnością da się zredukować jej wysokość – przez renegocjacje z dotychczasowym dostawcą energii elektrycznej lub jego zmianę.

Opłata handlowa, którą znajdziemy na każdym rachunku za prąd to należność dla dostawcy energii elektrycznej, z którym podpisaliśmy umowę o tę usługę – za obsługę klienta właśnie. Jej wysokość różni się znacznie. U najpopularniejszych dostawców to kwota od 6 do ponad 60 zł miesięcznie. Jej wysokość zależy zarówno od firmy, która jest naszym dostawcą energii jak i zakresu usług dodatkowych świadczonych za tę stałą zryczałtowaną miesięczną opłatę. Raz jest to gwarancja pomocy elektryka w ciągu 24 godzin, innym razem wsparcie online, itp.

Ile wynosi opłata handlowa za prąd – za co płacimy?

Najniższe opłaty handlowe – przynajmniej co do stawki podstawowej – są w cennikach Enei i E.ON. W pierwszym przypadku opłata handlowa dla gospodarstw domowych zaczyna się od 6 zł, a kończy na 65 zł za każdy miesiąc.

W E.ON najniższa stawka to 9 zł a najwyższa to 30 zł.

Te wyższe stawki wiążą się z dodatkowymi usługami. W Enei to w ramach opcji „Enea smart” czy „Enea fachowiec” gwarancja za wsparcie lub za dodatkowe czujniki. W E.ON dodatkowo za gwarancję ceny.

Najszybciej opłatę handlową obniżyć można w Tauronie. Spółka na przełomie roku mocno podniosła opłatę handlową w ofercie z gwarancją ceny – z nieco ponad 30 zł do 125 zł miesięcznie. Teraz wystarczy skontaktować się z biurem obsługi klienta i wyrazić zgodę na przejście na taryfę z gwarancją rabatu, by nie tylko obniżyć tę opłatę handlową, ale otrzymać zwrot różnicy za miesiące od podwyższenia opłaty do miesiąca zmiany w umowie.

Opłata handlowa w opcji z gwarancją rabatu to minimum 15,85 zł i wzrasta do 47,87 zł miesięcznie w przypadku korzystania z dodatkowych usług serwisanta w ciągu 24 godzin czy serwisanta komputerowego.

W PGE Obrót opłaty handlowe dla gospodarstw domowych wynoszą od 12,89 zł do 22,42 zł brutto. Tu także pierwsza stawka jest wyłącznie za standardową obsługę klienta, wyższe – za dodatkowe usługi elektryka czy innego fachowca. Te drugie pobierane są wtedy gdy klient dobrowolnie się na nie zdecyduje.

Rachunek za prąd - jakie opłaty poza energią elektryczną?

Ten rok jest nietypowy, bo rachunki za prąd zależą od tego, ile zużyjemy energii elektrycznej w 2023. Kluczowe znaczenie ma limit roczny 2 tys. kilowatogodzin dla gospodarstw domowych (2,6 tys. kilowatogodzin dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną, 3 tys. kilowatogodzin dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników).

Złóż wniosek o zamrożenie cen prądu 2023! Przegapisz termin, zapłacisz dużo wyższy rachunek za prąd

2 tys. kilowatogodzin to średnie zużycie prądu w grupie G czyli wśród gospodarstw domowych (których w Polsce jest ok. 15,5 mln). Jeśli gospodarstwo domowe przekroczy ten limit, stawka za 1 kWh będzie dla tego odbiorcy wyższa o ok. 0,8524 zł brutto za każdą zużytą kilowatogodzinę.

Brutto bo choć maksymalna stawka wynosi 0,6930 zł to doliczane do niej są: podatek VAT, akcyza, opłata mocowa, opłata kogeneracyjna, opłata OZE, koszty związane z przesyłem.

Opłata kogeneracyjna na rachunkach za prąd w 2023 idzie w górę

Te są obowiązkowe, ale na rachunkach za prąd jest też opłata handlowa. Jej wysokość w żaden sposób nie podlega Urzędowi Regulacji Energetyki (URE). Urząd ani jej nie zatwierdza, ani w nią nie ingeruje. Możemy jednak to zrobić sami.

Przed inflacją gdy rachunki za prąd tak mocno nie ciążyły domowym budżetom nie zwracaliśmy szczególnej uwagi na treści otrzymywanych faktur. Teraz gdy ze zdwojoną uwagą analizujemy każdy wydatek warto dokładniej przyjrzeć się pozycjom na rachunkach od dostawców, nawet jeśli wydają się nam one mało czytelne.

Ceny prądu 2023 - mimo zamrożenia oraz limitów i tak nie unikniemy podwyżki cen prądu w 2023 rokuTrzeba wiedzieć, że wiele tych dodatkowych pozycji typu opłaty i podatki stanowią kwoty, na wysokość których wpływa mamy żaden lub niewielki – np. poprzez mniejsze lub większe zużycie prądu, bo od tego także zależy ich wysokość. Ale są też takie jak opłata handlowa, na wysokość której mamy wpływ, o ile tylko zechcemy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej