Od 2024 zmiany w cenach prądu dla wszystkich Polaków! Dla kogo opłacalne? Kto straci?

2023-10-19 13:23
zmiany w cenach prądu
Autor: gettyimages Będą zmiany w cenach prądu - chodzi o taryfy dynamiczne za prąd

Zmiany w cenach prądu, czyli nowe, 15-minutowe taryfy za prąd, ale także nowa porównywarka cen prądu to tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas w związku z największą w historii nowelizacją prawa energetycznego. Dla kogo zmiany w cenach prądu będą korzystne, bo nie dla wszystkich.

Spis treści

  1. Zmiany w cenach prądu, czyli taryfy dynamiczne - na czym polegają?
  2. Kto skorzysta z nowych, dynamicznych cen prądu?
  3. Nowa porównywarka cen prądu
  4. W zarządzaniu energią pomoże agregator
  5. Powstaną Obywatelskie Społeczności Energetyczne 

Zakończyły się prace nad nowelizacją prawa energetycznego (Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw). Zmiany spowodowane są głównie koniecznością wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Nowelizacja prawa energetycznego dotyczyć będzie w dużej mierze odbiorców energii.

Trzeba się przygotować przede wszystkim na dynamiczne, 15-minutowe taryfy prądu. Będzie też nowa porównywarka cen prądu czy możliwość zmiany sprzedawcy prądu w 1 dzień. Pojawią się ponadto nowe podmioty, jak obywatelskie społeczności energetyczne czy agregator. Zmiany dla prosumentów od lipca 2024.

Zmiany w cenach prądu, czyli taryfy dynamiczne - na czym polegają?

Nowelizacja przepisów zakłada obowiązek wprowadzenia przez operatorów, którzy mają ponad 200 tysięcy odbiorców taryfy dynamicznej za prąd. Cena energii będzie zależeć od bieżącego popytu i podaży energii i będzie aktualizowana co 15 minut. Mówiąc ogólniej, jeśli na rynku będzie w danej chwili dużo prądu, będzie on tani. Jeśli będzie go mało, a popyt duży, ceny prądy będą rosły.

W tej chwili 16 mln odbiorców korzysta ze stałej ceny prądu przez całą dobę, ewentualnie zmienia się ona dwa razu w ciągu doby: taryfy nocne lub weekendowe, kiedy prąd jest tańszy.

Kto skorzysta z nowych, dynamicznych cen prądu?

Przede wszystkim korzystanie z dynamicznych cen prądu nie będzie łatwe. Trzeba będzie ciągle podejmować decyzje, kiedy dokładnie korzystać z prądu i w jakiej ilości. Np. cena prądu w sobotę w południe może wynosić 10 gr za kWh, a już w niedzielę wieczorem 10 razy więcej. Jednym słowem, będziemy musieli nauczyć się zarządzać naszym zużyciem energii. W czasie, kiedy ceny prądu będą wysokie, korzystać z energii jak najmniej, by w ten sposób ograniczyć koszty.

Trzeba też dodać, że warunkiem korzystania z dynamicznych cen prądu będzie ponadto inteligentny licznik prądu z funkcja zdalnego odczytu. Póki co trwa dopiero ich wymiana w gospodarstwach domowych.

Generalnie zmiany w cenach prądu będą najkorzystniejsze dla tych, którzy zainwestowali w magazyny energii czy magazyny ciepła. Kiedy energia jest droga, a nasz magazyn jest pełny, to odbiorca może korzystać z własnej energii i nie musi jej pobierać z sieci. Co więcej, jeżeli sam nie konsumuje energii, może ją wprowadzić do sieci i na tym zarobić.

Co ważne, sprzedawcy energii będą zobowiązani do informowania odbiorców końcowych "w sposób przejrzysty i zrozumiały, o kosztach, korzyściach i ryzykach związanych z umową z ceną dynamiczną energii elektrycznej oraz o konieczności zainstalowania licznika zdalnego odczytu w celu skorzystania z możliwości zawarcia takiej umowy.” - jak można przeczytać w tekście jednolitym ustawy Prawo energetyczne.

 - Taryfa dynamiczna daje szansę na oszczędność kosztów, ale pod warunkiem, że będziemy umieli z niej korzystać: rozumiemy, jak działa rynek, od czego zależą ceny energii, jak się kształtują w poszczególnych godzinach i mamy możliwość oraz umiejętność zarządzania swoim zużyciem - zaznaczył Rafał Gawin, prezes prezes Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie z Dariuszem Ciepielą z WNP.

Nowa porównywarka cen prądu

Nowelizacja prawa wprowadza też nową porównywarkę cen prądu. Zadanie to zostało powierzone Urzędowi Regulacji Energetyki. Ma być to porównywarka wszystkich dostępnych ofert sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm o zużyciu poniżej 100 MWh rocznie. Przedsiębiorstwa energetyczne pod groźbą sankcji będą musieli udostępniać swoje oferty URE.

W zarządzaniu energią pomoże agregator

Nowe regulacje wprowadzają też pojęcie agregatora. Będzie to podmiot, który świadczy usługi zarządzania energią. Jeżeli ktoś zainwestował w urządzenia techniczne, ale nie ma wiedzy i umiejętności, jak je dobrze wykorzystać, to może skorzystać z usługi agregatora, który będzie zarządzał zużyciem energii u wielu odbiorców, gdzie jeden odbiorca np. więcej wytwarza, a inny więcej zużywa.

Powstaną Obywatelskie Społeczności Energetyczne 

Celem utworzenia Obywatelskich Społeczności Energetycznych (OSE) jest przede wszystkim umożliwienie odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredniego udziału w wytwarzaniu, zużyciu oraz dzieleniu się energią elektryczną z innymi odbiorcami. Innymi słowy, prosument, który ma nadwyżkę energii, może się podzielić z prosumentem, który ma jej mniej. Działalność OSE może być prowadzona w formie spółdzielni (np. rolniczej), wspólnoty mieszkaniowej, stowarzyszenia lub też spółki osobowej. 

Warunkiem koniecznym do zawiązania się OSE jest przynależność do tego samego operatora systemu dystrybucyjnego oraz wpis do wykazu prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany