Nowe uprawnienia kominiarskie 2023. Od kiedy e-protokół kominiarski w CEEB w ramach przeglądu kominiarskiego? Można zapłacić 500 zł kary!

2023-10-26 8:53
Przegląd kominiarski
Autor: Andrzej Szandomirski Po przeglądzie kominiarskim nie otrzymasz już papierowego protokołu

Od września 2023 ważna zmiana w prawie dotycząca obowiązków właścicieli domów. Teraz po przeglądzie kominiarskim kominiarz nie zostawi już papierowego protokołu, bo w wersji elektronicznej powinien go umieścić w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jeśli to zaniedba, karę finansową poniesiesz ty.

Spis treści

  1. Nowe uprawnienia kominiarskie 2023: jaka kara za brak e-protokołu w CEEB?
  2. Przegląd kominiarski: jak często powinien mieć miejsce?
  3. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: jakie funkcje?
Kominiarz radzi - czyszczenie komina i przeglądy

To prawdziwa rewolucja w prawie budowlanym w zakresie jego cyfryzacji. Od 18 września 2023 Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił wszystkie funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jedną z nich jest dostęp do protokołów z przeglądów przewodów kominowych.

Nowe uprawnienia kominiarskie 2023: jaka kara za brak e-protokołu w CEEB?

Od 18 września kominiarze nie powinni już wystawiać papierowych protokołów z badań kominowych, bo zgodnie z prawem ważne będą tylko te, które w wersji cyfrowej zamieszczone zostaną w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Ponieważ zgodnie z prawem stan i drożność kominów może skontrolować także powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, teraz, by skorzystać z tych uprawnień, wystarczy mu przegląd CEEB. W przypadku, gdy okaże się, że właściciel lub zarządca budynku nie dopełnił obowiązku przeglądu przewodów kominowych – a o tym będzie świadczył n.in. brak e-protokołu z terminowej kontroli przewodów kominowych dokonywanych przez kominiarzy – może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Ale regularne wykonywanie przeglądów kominowych to nie tylko działanie na mocy obowiązującego prawa. Kontrola stanu przewodów wentylacyjnych i kominowych to kwestia ochrony zdrowia i życia mieszkańców. Regularne wykonywanie przeglądów to najlepszy sposób na to, by uniknąć pożaru lub zatrucia wskutek uwalniających się gazów (np. czad). Ponadto warto wiedzieć również o tym, że w przypadku pożaru polisa mieszkaniowa nie pokryje strat, jeśli budynek nie miał aktualnego przeglądu.

Przegląd kominiarski: jak często powinien mieć miejsce?

Przegląd przewodów kominowych oraz przewodów wentylacyjnych polega na kontroli drożności ich poszczególnych odcinków. W czasie badania technicznego przewodów kominowych osoba z odpowiednimi uprawnieniami sprawdza grubość sadzy osadzonej na ścianach komina oraz kontroluje szczelność przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych i kominowych. Jeśli w czasie przeglądu okazuje się, że grubość sadzy na ścianach komina przekracza dopuszczalne normy, kominiarz oczyści go i udrożni.

Jeśli natomiast przewody kominowe rozszczelniły się, wówczas właściciel lub zarządca nieruchomości otrzyma informację o tym, co trzeba naprawić i będzie zobowiązany do usunięcia usterki. Po usunięciu usterki, należy ponownie wykonać przegląd.

Obowiązek wykonywania przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych wynika z artykułu 62 par. 34 przepisów prawa budowlanego z 7 lipca 1994 roku. Ten akt prawny dotyczy ochrony przeciwpożarowej wszystkich obiektów budowlanych. Ilość przeglądów kominiarskich w skali roku zależy również od rodzaju opału:

  • budynki opalane drewnem lub węglem oraz paliwami stałymi — przegląd powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, a czyszczenie kominów 3-4 razy w ciągu roku;
  • budynki ogrzewane paliwem ciekłym w postaci np. gazu lub oleju — przegląd powinno się wykonywać co najmniej dwa razy w roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i bezpośrednio po jego zakończeniu.

W przypadku budynków wielorodzinnych do przeglądu należy zatrudnić osobę z uprawnieniami budowlanymi o odpowiedniej specjalności lub mistrza kominiarskiego.

Kominiarz z tytułem czeladnika może wykonać wyłącznie czyszczenie komina. Kwestia obiektów jednorodzinnych wygląda nieco inaczej — za stan kominów odpowiadają właściciele nieruchomości i mogą czyścić przewody kominowe samodzielnie.

Ponadto kominiarz z tytułem mistrza, jeśli zajdzie taka potrzeba, może wykonać inwentaryzację, dokonać ekspertyzy lub wydać opinię dotyczącą stanu przewodów wentylacyjnych, kominowych lub spalinowych. Takie oceny najczęściej są wykonywane na zlecenie zakładów gazowniczych oraz na prośbę wydziału architektury.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: jakie funkcje?

Protokoły z przeglądów kominiarskich w wersji cyfrowej to tylko bardzo ważny, ale nie jedyny wycinek efektów cyfryzacji w procesach budowlanych i z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Funkcjonalności CEEB będzie obsługiwała nowoczesna platforma cyfrowa – System ZONE.

Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji — ZONE, powstał z myślą o różnych grupach użytkowników. Są wśród nich przedsiębiorcy, którzy wykonują przeglądy przewodów kominowych, przedstawiciele pomocy społecznej oraz służby odpowiadające za kontrolę. Wśród użytkowników znajdują się również właściciele i zarządcy budynków, którzy ze wsparciem systemu mogą wypełnić swoje obowiązki szybko i sprawnie.

Funkcjonalności CEEB mają umożliwić każdemu właścicielowi nieruchomości oraz zarządcom budynków szybsze i sprawniejsze zrealizowanie obowiązków wynikających z ustaw:

  • regularne zamawianie przeglądów kominowych i wentylacyjnych,
  • dostęp do uproszczonych audytów energetycznych, które są generowane na podstawie inwentaryzacji budynków,
  • propozycje wsparcia finansowego, by wykonać termomodernizację swojego budynku czy wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne.

Cyfryzacja wielu procesów, które dotychczas trzeba było załatwiać osobiście, to ogromny krok w przód. Pozwala na uproszczenie, usprawnienie i skrócenie terminu realizacji poszczególnych formalności. Ma to zastosowanie zarówno dla obywateli, jak i urzędników oraz funkcjonariuszy instytucji publicznych.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany