Klasy energetyczne budynków - od kiedy obowiązkowe w Polsce?

2023-04-11 13:46
Nowe klasy energetyczne dla budynków jeszcze w tym roku
Autor: Gettyimages W przypadku budynków o wyższym standardzie energetycznym (np. budynki pasywne) z pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym i fotowoltaiką będzie możliwe uzyskanie standardu A+

Każdy budynek będzie mieć klasę energetyczną. Jesteśmy ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który ich jeszcze nie wprowadził. Klasy energetyczne budynków dotyczą zużycia energii końcowej, czyli tej bezpośrednio związanej z opłatami na rachunkach za ogrzewanie. Od kiedy klasy energetyczne dla wszystkich budynków?

Spis treści

  1. Klasy energetyczne budynków - co będą określać?
  2. Co klasy energetyczne oznaczają dla właścicieli domów?
  3. Jak sprawdzić w jakiej klasie energetycznej znajduje się nasz dom?
  4. Od kiedy klasy energetyczne budynków?

Już niedługo każdy budynek w Polsce będzie mieć własną klasę energetyczną. Podobną do tych, które znajdziemy teraz na sprzęcie AGD lub RTV. Każdy z budynków będzie musiał mieć dokument zawierający świadectwo energetyczne oraz informację do jakiej klasy należy. Skala klas energetycznych będzie w zakresie od A+ do G.

Więcej o obowiązku posiadania świadectwa energetycznego w artykule: Świadectwo energetyczne 2023 - od kiedy obowiązkowe!

Klasy energetyczne budynków - co będą określać?

Wprowadzenie klas energetycznych było obowiązkiem krajów członkowskich wynikającym z dyrektywy efektywności energetycznej budynków (EPBD) z 2018 roku. Zgodnie z tą dyrektywą, klasy energetyczne mają oceniać zużycie energii pierwotnej nieodnawialnej, czyli pochodzącej z paliw kopalnych. Jednak wg zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii, planowane jest dodatkowe wprowadzenie klas energetycznych dotyczących zużycia energii końcowej, czyli tej bezpośrednio związanej z opłatami na rachunkach za ogrzewanie.

Przy klasyfikacji budynków pod uwagę będzie brany m.in. roczny poziom zużycia energii dla danego budynku i poziom emitowanych przez niego zanieczyszczeń. Osobno będą klasyfikowane domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej czy obiekty gospodarcze.

Klasa energetyczna budynku będzie określać:

  • ile energii rocznie zużywa budynek (na ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie i oświetlenie),
  • ile będzie nas kosztować jego utrzymanie.

Co klasy energetyczne oznaczają dla właścicieli domów?

Klasy energetyczne sprawdziły się już przy wyborze sprzętu AGD, ale też urządzeń grzewczych, które zużywają najwięcej energii w budynku.

Różnica w kosztach ogrzewania budynku o klasie energetycznej A i klasie energetycznej F czy G jest ogromna. Poziom kosztów ogrzewania może być ponad 5-6 krotnie większy.

Dodatkowo, w przypadku najwyższych klas energetycznych można będzie uzyskać lepsze oprocentowanie kredytów oraz np. łatwiej i w wyższych cenach można sprzedać nieruchomość.

Warto też pamiętać o szeregu realnych korzyści z wyższego standardu energetycznego, takich jak:

  • zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców, m.in. dzięki korzystnemu klimatowi wewnętrznemu w budynkach,
  • wygodniejsze użytkowanie budynków i lepsze warunki życia,
  • niższe rachunki za energię,
  • lepsza jakość powietrza (zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz),
  • wyższe kwoty do rozporządzenia na bieżące wydatki, dodatkowe potrzeby czy inwestycje w ramach dochodów rodziny (z uwagi na obniżenie opłat stałych na utrzymanie domu),
  • tworzenie wielu nowych lokalnych miejsc pracy,
  • wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu,
  • wzrost wartości nieruchomości dzięki ich renowacji energetycznej.

Jak sprawdzić w jakiej klasie energetycznej znajduje się nasz dom?

Niestety na razie nie jest to możliwe. Wg moich wstępnych szacunków nowo budowane budynki jednorodzinne, które spełnią warunki techniczne z 2021 tzw. WT 2021 (poziom EP<70 kWh/m²rok, gdzie EP to wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) będą mieć klasę energetyczną B, a w przypadku, gdy będą to budynki wykonywane w standardzie programu dofinansowania Moje Ciepło (EP<55 kWh/m²rok) będą mieć klasę energetyczną A.

W przypadku budynków o wyższym standardzie energetycznym (np. budynki pasywne) z pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym i fotowoltaiką będzie możliwe uzyskanie standardu A+.

Budynek w klasie A+ będzie budynkiem plus energetycznym w bilansie nieodnawialnej energii pierwotnej, budynek w klasie A będzie budynkiem zeroemisyjnym, a aż 15% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej będzie oznaczone klasą G.

Od kiedy klasy energetyczne budynków?

Wg zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju z początku roku nowe klasy energetyczne w budynkach mogłyby się pojawić pod koniec 2023 lub na początku przyszłego roku. Już wiadomo, że to się nie uda. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że system podziału budynków na klasy energetyczne wejdzie w życie od 2024 roku - poinformował PAP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej