Nowe wymagania dla wszystkich budynków od 2028. Zapadła decyzja!

2023-02-10 12:14
budynki zeroemisyjne
Autor: gettyimages Wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a istniejące zmodernizowane

Wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a istniejące zmodernizowane. Dotyczy to budynków zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Chodzi o tzw. dyrektywę budynkową, której nowelizacja została przyjęta 9 lutego 2023 przez Komisję Europejską.

Nowe wymagania dla budynków. TERMINY

  • Od 2028 ma być obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków.
  • Od 2026 wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2028 wszystkie pozostałe nowe budynki mają być zeroemisyjne.
  • Najpóźniej do 2035 (lub do 2040, zależnie od decyzji Komisji Europejskiej) powinno się zaprzestać używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i modernizowanych.

Wchodzi dyrektywa budynkowa!

9 lutego 2023 Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przegłosowała nowelizację dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD, tzw. dyrektywa budynkowa), której celem jest modernizacja budynków – publicznych, mieszkalnych i niemieszkalnych – tak żeby zdecydowanie zmniejszyć koszty ogrzewania domów i produkcji ciepłej wody, ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a także emisję dwutlenku węgla.

To krok, który ma przyspieszyć osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, a także uniezależnienie się od paliw kopalnych z Rosji. Dyrektywa stanowi etap wprowadzania w życie założeń projektu REPowerEU przyjętego w maju 2022 r. w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę i kryzys energetyczny. W marcu na sesji plenarnej sprawą dyrektywy budynkowej zajmie się Parlament Europejski, kolejnym etapem będą ustalenia z Radą UE.

Ponad 1,7 mln budynków w Polsce nieocieplonych

Instytut Reform i Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przygotowały raport „Rozpakowujemy RePowerEU. Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy”, w którym wyjaśniają, dlaczego jest to konieczne.

Budynki (jest ich 131 mln) są najbardziej energochłonnym sektorem w Unii. Zużywają ponad 40% energii końcowej. To więcej niż potrzebuje cały unijny przemysł czy transport. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ trzy czwarte z nich to domy przestarzałe technologicznie, nieocieplone, wręcz dziurawe, i ciepło z nich ucieka w ogromnych ilościach.

Budynki odpowiadają też za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w Unii, ponieważ zużywają bardzo dużo energii wciąż produkowanej w dużej mierze z paliw kopalnych. W Polsce wg danych GUS jest 6,3 mln domów jednorodzinnych.

Polski Alarm Smogowy wyliczył, że ponad 1,7 mln z nich w ogóle nie jest ocieplonych. Wiele osób nie stać na zapewnienie zimą odpowiedniej ilości ciepła w swoich domach. Zjawisko ubóstwa energetycznego jeszcze się pogłębiło się w związku z kryzysem energetycznym i bardzo wysokimi cenami energii oraz paliw.

Budynki będą miały klasy energetyczne

Mają zostać opracowane standardy energetyczne dla budynków i w ślad za tym wprowadzone świadectwa energetyczne. Budynki będą miały klasy energetyczne od A do G, podobnie jak to jest w przypadku urządzeń wykorzystujących prąd. Budynki mieszkalne powinny osiągnąć klasę E do 2030, a do 2033 r. - klasę D.

W przypadku budynków niemieszkalnych i publicznych modernizacja powinna nastąpić jeszcze szybciej, odpowiednio do 2027 i 2030 r.

Skąd pieniądze na modernizację budynków?

Unia Europejska opracuje sposoby finansowania modernizacji budynków. Szczególną pomocą należy wesprzeć osoby ubogie energetycznie. Można na ten cel wykorzystać środki z Krajowych Planów Odbudowy oraz funduszy regionalnych. Paweł Wróbel z PORT PC uściślił, że “Tylko w KPO są zarezerwowane unijne środki dla Polski na współfinansowanie prawie 800 tys. nowych źródeł ciepła i termomodernizacji 700 tys. domów i mieszkań do 2026 r.” Unia planuje wprowadzić nowe źródło finansowania – Społeczny Fundusz Klimatyczny. Ma on zostać uruchomiony w 2026 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej