Nowe wymagania dla wszystkich budynków od 2028. Zapadła decyzja!

Wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a istniejące zmodernizowane. Dotyczy to budynków zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Chodzi o tzw. dyrektywę budynkową, której nowelizacja została przyjęta 9 lutego 2023 przez Komisję Europejską.
Nowe wymagania dla budynków. TERMINY
- Od 2028 ma być obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków.
- Od 2026 wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2028 wszystkie pozostałe nowe budynki mają być zeroemisyjne.
- Najpóźniej do 2035 (lub do 2040, zależnie od decyzji Komisji Europejskiej) powinno się zaprzestać używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i modernizowanych.
Wchodzi dyrektywa budynkowa!
9 lutego 2023 Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przegłosowała nowelizację dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD, tzw. dyrektywa budynkowa), której celem jest modernizacja budynków – publicznych, mieszkalnych i niemieszkalnych – tak żeby zdecydowanie zmniejszyć koszty ogrzewania domów i produkcji ciepłej wody, ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a także emisję dwutlenku węgla.
To krok, który ma przyspieszyć osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, a także uniezależnienie się od paliw kopalnych z Rosji. Dyrektywa stanowi etap wprowadzania w życie założeń projektu REPowerEU przyjętego w maju 2022 r. w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę i kryzys energetyczny. W marcu na sesji plenarnej sprawą dyrektywy budynkowej zajmie się Parlament Europejski, kolejnym etapem będą ustalenia z Radą UE.
Ponad 1,7 mln budynków w Polsce nieocieplonych
Instytut Reform i Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przygotowały raport „Rozpakowujemy RePowerEU. Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy”, w którym wyjaśniają, dlaczego jest to konieczne.
Budynki (jest ich 131 mln) są najbardziej energochłonnym sektorem w Unii. Zużywają ponad 40% energii końcowej. To więcej niż potrzebuje cały unijny przemysł czy transport. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ trzy czwarte z nich to domy przestarzałe technologicznie, nieocieplone, wręcz dziurawe, i ciepło z nich ucieka w ogromnych ilościach.
Budynki odpowiadają też za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w Unii, ponieważ zużywają bardzo dużo energii wciąż produkowanej w dużej mierze z paliw kopalnych. W Polsce wg danych GUS jest 6,3 mln domów jednorodzinnych.
Polski Alarm Smogowy wyliczył, że ponad 1,7 mln z nich w ogóle nie jest ocieplonych. Wiele osób nie stać na zapewnienie zimą odpowiedniej ilości ciepła w swoich domach. Zjawisko ubóstwa energetycznego jeszcze się pogłębiło się w związku z kryzysem energetycznym i bardzo wysokimi cenami energii oraz paliw.
Budynki będą miały klasy energetyczne
Mają zostać opracowane standardy energetyczne dla budynków i w ślad za tym wprowadzone świadectwa energetyczne. Budynki będą miały klasy energetyczne od A do G, podobnie jak to jest w przypadku urządzeń wykorzystujących prąd. Budynki mieszkalne powinny osiągnąć klasę E do 2030, a do 2033 r. - klasę D.
W przypadku budynków niemieszkalnych i publicznych modernizacja powinna nastąpić jeszcze szybciej, odpowiednio do 2027 i 2030 r.
Skąd pieniądze na modernizację budynków?
Unia Europejska opracuje sposoby finansowania modernizacji budynków. Szczególną pomocą należy wesprzeć osoby ubogie energetycznie. Można na ten cel wykorzystać środki z Krajowych Planów Odbudowy oraz funduszy regionalnych. Paweł Wróbel z PORT PC uściślił, że “Tylko w KPO są zarezerwowane unijne środki dla Polski na współfinansowanie prawie 800 tys. nowych źródeł ciepła i termomodernizacji 700 tys. domów i mieszkań do 2026 r.” Unia planuje wprowadzić nowe źródło finansowania – Społeczny Fundusz Klimatyczny. Ma on zostać uruchomiony w 2026 r.