Mój Prąd i Moja Elektrownia Wiatrowa. Wkrótce ruszą programy rządowych dotacji - jakie nowości?

2024-06-12 7:32
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Autor: GettyImages Moja Elektrownia Wiatrowa i Mój Prąd - wkrótce ruszą nabory wniosków

Nowy program Moja Elektrownia Wiatrowa, dofinansowujący przydomowe instalacje ma szanse ruszyć jeszcze w wakacje. Rząd zarezerwował na niego 50 mln zł. O wiele większym funduszem, bo aż 400 mln zł będzie dysponować nowa szósta edycja programu Mój Prąd. Kiedy ruszą nabory wniosków o dotacje?

Spis treści

  1. Mój Prąd – jakie nowości?
  2. Moja Elektrownia Wiatrowa – kiedy rusza nowy program?
Webinar Szkoła Budowania 22.05.2024

Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w informacji przekazanej Polskiej Agencji Prasowej 10 czerwca 2024 r. potwierdziła, że nabór nowych wniosków do programu Mój Prąd rozpocznie się niedługo po wakacjach.

Mój Prąd – jakie nowości?

W ostatniej edycji programu nowością było rozszerzenie zakresu urządzeń objętych dotacją o pompy ciepła i kolektory słoneczne. Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że w kolejnej, szóstej edycji nowością przy udzielaniu dotacji na panele fotowoltaiczne będzie potrzeba ich montażu wraz z magazynem energii. Ten wymóg ma obowiązywać od ustalonej daty.

Dofinansowanie będzie można uzyskać na instalacje, których proces instalacji zakończył się po 1 stycznia 2021 r.

Moja Elektrownia Wiatrowa – kiedy rusza nowy program?

Szefowa NFOŚiGW potwierdziła, że już niedługo ruszy nowy rządowy program Moja elektrownia wiatrowa, którego założenia są już po konsultacjach społecznych.

O dofinansowanie może starać się każdy właściciel lub współwłaściciel domu mieszkalnego nowo wybudowanego jak też już będącego w użytku. Instalacja może być podłączona do sieci elektroenergetycznej lub nie. Środki z dotacji mogą być przeznaczone na zakup i montaż turbiny, falownika i urządzeń wspomagających, np. magazynu energii. Dofinansowanie maksymalne może wynieść 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. W przypadku urządzeń wytwarzających prąd dotacja maksymalna wynosi 30 000 zł, a dla urządzeń do magazynowania do 17 000 zł. Moc dotowanych elektrowni nie może przekraczać 20 kW a wraz z magazynem energii 50 kW.

Jednym z warunków dotacji jest wykorzystywanie instalacji do produkcji prądu przez co najmniej 5 lat od dnia wpłaty dofinansowania. Nie można w tym czasie zmienić przeznaczenia budynku, przenosić instalacji lub jej zdemontować.

Wieże widokowe. 10 miejsc z pięknymi widokami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej