Mieszkanie na start 2024 – od kiedy? Poznaj limity wiekowe i dochodowe przy kredycie na pierwsze mieszkanie nawet 0%

2024-02-27 7:37
Program Mieszkanie na Start 2024. Limity dochodowe i wiekowe.
Autor: Szymon Starnawski Pięcioosobowe gospodarstwo domowe otrzyma kredyt 0% i nie obowiązują go limity wiekowe

W nowym programie „Mieszkanie na start” 2024 można będzie uzyskać preferencyjny kredyt 0% – lub z nieco wyższym oprocentowaniem w zależności od liczby osób w rodzinie. Będzie też obowiązywać kryterium dochodowe oraz limit wieku. Sprawdź, kiedy będzie można skorzystać z programu.

Spis treści

 1. Program „Mieszkanie na start” 2024 – od kiedy? Terminy
 2. Dla kogo kredyt w programie „Mieszkanie na start”?
 3. Limit dochodowy – program „Mieszkanie na start” 2024
 4. Limit wiekowy – program „Mieszkanie na start” 2024
 5. Jaką nieruchomość można kupić w ramach programu „Mieszkanie na start”?
 6. Jaki kredyt w programie „Mieszkanie na start”? Dla kogo kredyt 0%?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Nowy program skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, ale nie stać ich na kredyt komercyjny. Mogą liczyć na preferencyjne warunki, ale muszą spełnić jednak kilka warunków. W tym roku budżet programu ma wynieść 500 mln zł.

Program „Mieszkanie na start” 2024 – od kiedy? Terminy

Prace nad projektem programu wciąż trwają. Doprecyzowywane są jego szczegóły. Trwają konsultacje, z których już wynika, że jego pierwotne założenia prawdopodobnie ulegną zmianom. Od projektu do ustawy jest jeszcze długa droga. Rząd traktuje program priorytetowo. Jego wprowadzenie przewidziane jest najpóźniej jesienią 2024 r. Dokładniejszy termin nie jest obecnie znany.

Według obecnych założeń program ma obowiązywać przez minimum dwa lata (2024 i 2025), ale możliwe, że zostanie przedłużony.

Dla kogo kredyt w programie „Mieszkanie na start”?

Program skierowany jest zarówno do singli, małżeństw, jak i par bez ślubu. Żeby wziąć udział w programie „Mieszkanie na start”, trzeba jednak spełniać kilku warunków. Najważniejszy warunek to nieposiadanie żadnego domu ani mieszkania. Jedynym wyjątkiem jest maksymalnie połowa lokalu uzyskanego w drodze dziedziczenia lub darowizny. Jeśli ten warunek jest spełniony, uczestnikami mogą zostać:

 • osoby bezdzietne do 35. roku życia,
 • osoby z przynajmniej jednym dzieckiem (bez limitu wieku dziecka),
 • osoby mające jedno mieszkanie i przynajmniej trójkę dzieci.

Większość uczestników programu może uzyskać preferencyjny kredyt jedynie na pierwszą nieruchomość. Wyjątkiem są rodziny mające już jedną nieruchomość i przynajmniej trójkę dzieci – one mają prawo nabyć kolejną, większą nieruchomość, by poprawić swoje warunki bytowe.

Limit dochodowy – program „Mieszkanie na start” 2024

Osoby starające się kredyt w programie będą musiały spełnić pewne kryteria dochodowe. Będą brane po uwagę zarobki w ciągu ostatnich 6 miesięcy, które nie mogą przekraczać określonych limitów. Te bariery dochodów określono nie w odniesieniu do rodzin czy osób, a gospodarstwa domowego. Są ustalone na następującym poziomie:

 • gospodarstwo 1-osobowe – dochód nie większy niż 10 000 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 2-osobowe – dochód nie większy niż 18 000 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 3-osobowe – dochód nie większy niż 23 000 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 4-osobowe – dochód nie większy niż 28 000 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 5-osobowe – dochód nie większy niż 33 000 zł miesięcznie.

W przypadku nieznacznego przekroczenia limitu wnioski nie będą odrzucane, ale stosowana będzie zasada pomniejszania kwoty pomocy. Za każdą złotówkę dochodu powyżej limitu obowiązywać będzie 50 groszy „kary”.

Limit wiekowy – program „Mieszkanie na start” 2024

Oferta preferencyjnych kredytów jest skierowana do osób, które nie przekroczyły 35. roku życia. Wyłączono jednak z limitu wieku osoby, które starają się o kredyt dla 5-osobowego (lub większego) gospodarstwa domowego. W przypadku rodziców z np. trójką dzieci nie będzie miał zatem znaczenia wiek – można przekraczać wyznaczony limit wiekowy o dowolną liczbę lat.

Jaką nieruchomość można kupić w ramach programu „Mieszkanie na start”?

Przy korzystaniu z programu nie obowiązują żadne limity metrażu ani ceny metra kwadratowego. Nie ma też znaczenia, czy zakup dokonywany jest z rynku pierwotnego, czy też rynku wtórnego. Preferencyjny kredyt uzyskany w ramach programu można przeznaczyć na zakup pierwszego mieszkania, budowę domu, wkład w spółdzielni mieszkaniowej lub partycypację w TBS/SIM. W przypadku rodzin z minimum trójką dzieci ta zasada nie obowiązuje – mogą one nabyć (czy wybudować) za kredyt także kolejną nieruchomość.

Co ważne, nieruchomość w ramach programu nabywa się wyłącznie na własne potrzeby, a zatem nie wolno jej komuś wynająć.

Jaki kredyt w programie „Mieszkanie na start”? Dla kogo kredyt 0%?

Stawki preferencyjnych kredytów ustalono w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Najwyższą stawkę (1,5%) mają otrzymywać beneficjenci ubiegający się o niego dla 1- i 2-osobowego gospodarstwa domowego. 3-osobowe gospodarstwa domowe mogą liczyć na stawkę 1%, a 4-osobowe na stawkę 0,5%. Stawka 0% ma obowiązywać wszystkich, którzy ubiegają się w programie o kredyt dla 5-osobowego (i większego) gospodarstwa domowego.

Taki kredyt może być również udzielony w najwyższej wysokości, którą ustalono na 600 000 zł. Kwota może być jeszcze wyższa o 10%, czyli wynosić 660 000 zł w przypadku, gdy starania o kredyt w programie dotyczą dużego miasta, w którym ceny metra kwadratowego są o wiele wyższe niż średnia.

Ogółem w programie nie ma limitu kwoty kredytu. Żeby jednak był to kredyt na preferencyjnych warunkach (dopłaty), kwota kredytu nie powinna przekraczać:

 • 200 000 zł – dla singli,
 • 400 000 zł – dla gospodarstw domowych składających się z dwóch osób,
 • 450 000 zł – dla gospodarstw domowych trzyosobowych,
 • 500 000 zł – dla gospodarstw domowych czteroosobowych,
 • 600 000 zł – dla gospodarstw domowych pięcioosobowych.

Za każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym należy doliczyć dodatkowe 100 tys. zł.

Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej