Mały ZUS Plus 2023 - od lipca wyższe składki dla korzystających z ulgi, ale nie dla wszystkich

2023-05-26 15:12
Mały ZUS Plus 2023 kalkulator
Autor: getty images Przedsiębiorcy płacący składki w ramach ulgi Mały ZUS Plus muszą sprawdzić czy od lipca nie powinni zmienić wysokości przelewów

Mały ZUS Plus 2023 to szansa na wydłużenie – maksymalnie do 30 miesięcy prowadzenia działalności – okresu, w którym nie płaci się w ogóle składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne lub płaci je w niższej niż standardowo wysokości. Ich minimalna wysokość jednak wzrośnie od lipca 2023, choć nie dla wszystkich uprawnionych. Wyjaśniamy.

Spis treści

 1. Preferencyjne składki ZUS dla przedsiębiorcy
 2. Mały ZUS Plus - dla kogo i na czym polega?
 3. Mały ZUS Plus - kto od lipca zapłaci więcej?

W ramach ulgi Mały ZUS Plus płaci się składki od ustalanej indywidualnie podstawy wymiaru. Dopiero gdy jest ona niższa niż 30 proc. aktualnej płacy minimalnej, to ten parametr stanowi podstawę wymiaru. Ta indywidualna podstawa wymiaru ustalana była w styczniu 2023 r. i obowiązuje do końca 2023 r.

W tym roku jednak wyjątkowo płaca minimalna jest podwyższana dwa razy – w styczniu i w lipcu. Przedsiębiorcy, dla których w styczniu podstawa wymiaru została ustalona na minimalnej wysokości (a nie wyższa – w wysokości takiej jak wyszło z wyliczenia indywidualnego dochodu), od lipca będą musieli i tak płacić wyższe składki, bo wzrośnie minimalna podstawa wymiaru.

Preferencyjne składki ZUS dla przedsiębiorcy

Kto rozpoczyna działalność gospodarczą i nie prowadził jej wcześniej, liczą pięć lat wstecz, ani nie będzie w jej ramach zarobkował w taki sam sposób jak robił to u pracodawcy, też może najpierw skorzystać z Ulgi na Start. Polega ona na tym, że przez pierwszych sześć miesięcy jest się zwolnionym z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne ZUS, a płaci jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Następny etap to Mały ZUS – prawo do płacenia przez kolejne 24 miesiące składki w preferencyjnej wysokości. Jest ona ustalana w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę – podstawę wymiaru składek stanowi 30 proc. płacy minimalnej, podczas gdy standardowo jest to 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. W efekcie składki preferencyjne są prawie czterokrotnie niższe od standardowych.

Ale na tym nie koniec. Od 2020 r. można dodatkowo skorzystać jeszcze z ulgi określanej mianem Mały ZUS Plus. Oznacza ona możliwość wydłużenia okresu niższych od standardowych składek, jednak tylko dla osób, które nie osiągają zbyt wysokich dochodów z działalności.

Mały ZUS Plus - dla kogo i na czym polega?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że okres korzystania z preferencyjnych składek ZUS (a więc ulgi Mały Zus i Mały ZUS łącznie) może wynosić maksymalnie 36 miesięcy. Jednak nie musi to oznaczać, że ten trzeci rodzaj preferencji dostępny będzie rzadko lub na krótko.

Ulga Mały ZUS Plus jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów zawieszają prowadzenie działalności gospodarczej a potem do niej wracają. Na skorzystanie z tego przywileju jest bowiem w sumie 60 miesięcy – w każdej chwili można więc „odłożyć”, np. zawieszając działalność gospodarczą.

By skorzystać z Małego ZUS Plus trzeba bowiem:

 • prowadzić działalność w poprzednim roku podatkowym przez minimum 30 dni,
 • uzyskiwać z niej w poprzednim roku przychód nie wyższy niż 120 tys. zł.

Co ważne, o Mały ZUS Plus wniosek złożyć trzeba do 31 stycznia. Szansa na korzystanie z tej preferencji pojawi się więc dopiero na początku 2024 r.

Jest jednak różnica między sposobem wyliczania składek na ubezpieczenie społeczne w ramach ulgi Mały ZUS oraz Mały ZUS. W pierwszym przypadku składki dla wszystkich ubezpieczonych obliczane są od podstawy wymiaru jaką jest 30 proc. płacy minimalnej – w efekcie są więc jednakowe dla wszystkich beneficjentów.

Przy Małym ZUS Plus oblicza się tę podstawę wymiaru od przeciętnego dochodu w poprzednim roku i dopiero gdy wyjdzie on niższy niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za płacę, składki płaci się jak w ramach ulgi Mały ZUS czyli jej podstawą wymiaru, niezależnie od faktycznie wyliczonej wysokości, zawsze jest 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę

Natomiast jeśli wyjdzie ona w kwocie wyższej, płaci się je tę konkretną kwotę przyjmując jako podstawę wymiaru

Przeciętny miesięczny dochód firmy wylicza się w sposób następujący:

 • roczny dochód z poprzedniego roku dzieli się przez liczbę dni prowadzenia działalności w poprzednim roku,
 • otrzymany wynik mnoży się razy 30.

Natomiast podstawę składki ustala się mnożąc tak wyliczony przeciętny dochód przez współczynnik 0,5 i zaokrąglając wynik do pełnych złotych.

Dla ustalenia prawidłowego wyniku można skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie ZUS.

Jeśli podstawa wymiaru wyszła w styczniu 2023 r.  niższa lub równa kwocie 1 047 zł, przedsiębiorca korzystający z ulgi Mały ZUS Plus płaci składki jakby korzystał z ulgi Mały ZUS.

Mały ZUS Plus - kto od lipca zapłaci więcej?

Od 1 lipca 2023, w związku z ponownym wzrostem w tym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę podstawa wymiaru wzrasta do 1 080 zł, a składki w sumie z 305,61 zł do 315,26 zł.

Szczegółowo wygląda to tak:

 • składka na ubezpieczenie emerytalne – wzrost z 204,37 zł obecnie do 210,82 zł od 1 lipca
 • składka na ubezpieczenie rentowe – wzrost z 83,76 zł obecnie do 86,40 zł od 1 lipca
 • składka na ubezpieczenie wypadkowe – wzrost z 17,48 zł obecnie do 18,04 zł od lipca
 • składka na ubezpieczenie chorobowe – wzrost z 25,65 zł obecnie do 26,46 zł od lipca.

Natomiast osoby, dla których w styczniu podstawa wymiaru z wyliczeń była wyższa niż 1 047 zł choćby nawet było to mniej niż 1 080 zł, płacą dalej składki od podstawy ustalonej w styczniu 2023 r.

Oznacza to, że ich zobowiązania wobec ZUS mogą być w drugiej połowie roku nawet niższe niż w ramach ulgi Mały ZUS!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej