Kwota wolna od zajęcia 2024 - ile komornik może zabrać z wypłaty? Ile musi zostać na koncie po zajęciu komorniczym? Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?

2024-03-01 9:27
Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2024
Autor: Getty Images Ile wyniesie kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2024 roku?

Osobom zatrudnionym na umowie o pracę komornik może zabrać ustawowo tylko część dochodu. Jaka jest obecnie kwota wolna od zajęcia komorniczego? O ile wzrośnie kwota wolna od zajęcia w 2024 roku?

Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu? POGAD@NE. ZBUDOWANE #35

Spis treści

  1. Co to jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?
  2. Ile musi zostać na koncie po zajęciu komorniczym?
  3. Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2024 - ile wynosi?
  4. Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?

Co to jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to środki, jakie ustawowo musi pozostawić komornik osobie mającej wyrok egzekucji komorniczej i zatrudnionej w ramach stosunku pracy, czyli na etat bez względu na jego wielkość (cały, ½, ¼ itp). Zatrudnienie na etat daje takim osobom wzmocnioną ochronę prawną. Środki z innych umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło, umowa zlecenie nie podlegają ustawie i mogą podlegać egzekucji komorniczej w całości.

Ile musi zostać na koncie po zajęciu komorniczym?

Kwota, jaką komornik musi pozostawić na koncie jest inna dla niespłaconego zadłużenia w banku czy fiskusa i długów alimentacyjnych.

W przypadku zadłużenia komornik może zająć 50% zarobków, ale wysokość zajęcia ogranicza pozostawienie kwoty wolnej od potrąceń komorniczych, która wynosi ustawowo 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto w danym okresie. W ciągu ostatnich trzech lat kwota wolna od zajęcia komorniczego wzrosła z 2800 zł do 3600 zł. W przypadku jeśli ktoś zarabia mniej od kwoty wolnej, komornik nie może egzekwować wyroku.

Komornicze długi alimentacyjne nie mają określonej ustawowo kwoty wolnej od zajęcia, ale komornik może zająć 60% dochodów, bez względu na ich wysokość. Jeśli więc osoba otrzymuje w ramach etatu 2400 zł komornik w poczet długów alimentacyjnych ma prawo zabrać 1440 zł, pozostawiając 960 zł na koncie wierzyciela.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2024 - ile wynosi?

Kwota której nie może zabrać dłużnikowi jest co roku zwiększana wraz ze wzrostem ustalonej kwoty płacy minimalnej. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 3600 zł brutto, czyli komornik musiał pozostawić 2700 zł. Od 1 stycznia 2024 r. wynagrodzenie minimalne wzrosło do kwoty 4242 zł, więc wolne od zajęcia komorniczego będzie teraz 3181,50 zł. To oznacza, że od 2024 r. kwota wolna od zajęcia wzrasta niemal o 1400 zł.

Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?

Kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego na zajętym rachunku bankowym odnawia się co miesiąc. Odnowienie kwot wolnych na rachunkach bank inicjuje w nocy w ostatnim dniu poprzedniego miesiąca. Już w pierwszych minutach nowego miesiąca kwota wolna od zajęcia komorniczego na bankowym koncie zeruje się. Wg interpretacji przepisów powinno to być od 1 dnia miesiąca do 30 dnia miesiąca.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej