Kupujesz przez internet? Lepiej sprawdź, czy nie musisz zapłacić podatku. Kara to nawet 70 tys. zł

2023-05-26 12:58
zakupy przez internet
Autor: gettyimages Kupujesz przez internet produkty o wartości 1000 zł i większej? Musisz zapłacić podatek

Zakupy na platformach internetowych dla wielu ludzi to okazja do nabycia różnych produktów po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Dzięki korzystaniu ze sklepów w sieci mamy także dostęp do oferty niemal na całym świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że transakcje sprzedaży, których wartość przekracza 1000 zł są w niektórych przypadkach opodatkowane. Kupujący musi rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Jeśli tego nie zrobi, może zapłacić wysoką karę.

Kiedy trzeba się rozliczyć z Urzędem Skarbowym, robiąc zakupy przez internet?

Obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym powstaje wtedy, gdy kupimy rzecz ruchomą lub nieruchomość o wartości przekraczającej 1000 zł i nie otrzymamy od sprzedawcy rachunku VAT.

Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia, gdy sprzedawca nie jest płatnikiem VAT, może to być po prostu osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W takim przypadku kupujący jest zobowiązany do opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych czyli PCC. Wysokość podatku wynosi 2 proc. Co istotne, należy go liczyć nie od ceny, którą zapłaciliśmy, a od wartości przedmiotu czy nieruchomości. Trzeba wówczas sprawdzić, jakie są średnie ceny rynkowe przedmiotu, który nabyliśmy i wyliczyć należny podatek. Następnie wypełniamy deklarację PCC-3 i składamy ją w naszym Urzędzie Skarbowym, czyli w tym właściwym dla kupującego.

Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC-3?

Podatek PCC-3 powinniśmy zapłacić wtedy, gdy sprzedawca nie odprowadza podatku VAT. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w internecie, gdy za pośrednictwem różnych serwisów typu OLX czy e-Bay zawieramy umowę kupna-sprzedaży z prywatnymi osobami. Dlatego przyjęło się, że podatek należy zapłacić za transakcje zawierane w internecie. Jednak jeśli kupujemy w sieci produkty o wartości powyżej tysiąca złotych i dostaniemy potem fakturę VAT, bo korzystamy z usług e-sklepu, to oczywiście nie odprowadzamy od takiej transakcji podatku PCC-3.

Czy trzeba płacić PCC-3 kupując na aukcjach zagranicznych?

Wiele osób w Polsce korzysta nie tylko z krajowych serwisów ogłoszeniowych kupna-sprzedaży, ale także uczestniczy w aukcjach zagranicznych. I decyduje się na zakup produktu, którego wartość przekracza 1000 zł. W takim przypadku osoba sprzedająca nam produkt zwykle mieszka poza Polską, a transakcja zawierana jest za pośrednictwem zagranicznego serwisu. Czy wówczas musimy płacić podatek PCC-3?

Okazuje się, że tak. Jeśli kupujący mieszka w Polsce i dokonał zakupu korzystając z komputera w naszym kraju, to nawet, gdy transakcja zawarta jest za pośrednictwem zagranicznego serwisu, podatek PCC-3 jest obowiązkowy.

Jaka kara za niezapłacenie podatku PCC-3?

Podatek PCC-3 należy zapłacić 14 dni od daty nabycia produktu. Nie powinno się też zaniżać wartości rynkowej kupionego przedmiotu, bo skarbówka może skorygować wysokość podatku i zmienić podstawę opodatkowania jeśli uzna, że jest znacząco zaniżona. Tę różnicę trzeba będzie oczywiście dopłacić.

Jeśli nie zapłacimy podatku PCC-3, powinniśmy się liczyć z tym, że Urząd Skarbowy wymierzy nam karę finansową. Podstawą jej naliczania jest wysokość płacy minimalnej w danym okresie, a kara może wynieść od 10 proc. do 20-krotności najniższego wynagrodzenia.

Obecnie, czyli do końca czerwca 2023 płaca minimalna brutto wynosi 3 490 zł, a jej 20-krotność to 69 800 zł. Czyli za brak złożonej deklaracji PCC-3 i odprowadzonego podatku możemy się spodziewać kary w wysokości niemal 70 tys. zł! 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej