Deklaracja PCC-3 - nie złożysz dokumentu w terminie, grozi Ci kara prawie 70 tys. zł. Masz dwa tygodnie!

2023-03-24 18:08
Deklaracja PCC-3
Autor: Getty Images Deklaracja PCC-3 - w 2023 roku termin na złożenie deklaracji to tylko 14 dni. Potem kary

Deklaracja PCC-3 - co to jest? To deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych, którą trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni. Wszyscy, którzy są jedną ze stron umowy cywilnoprawnej i złożą dokument po wyznaczonym terminie, mogą zapłacić karę nawet 69 800 zł. Uwaga! Terminów powinni pilnować ci, którzy w 2023 planują zakup używanego samochodu.

Spis treści

  1. Deklaracja PCC-3, a podatek od zakupu
  2. Deklaracja PCC-3 - w 2023 krótszy termin na złożenie
  3. Jakie kary za niezłożenie deklaracji PCC-3 w terminie?
  4. Co trzeba zrobić, aby złożyć formularz PCC-3?
  5. Kto jest zwolniony z podatku PCC-3?

Deklaracja PCC-3, a podatek od zakupu

Deklaracja PCC-3 umożliwia zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Powinien to zrobić każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, w tym również umowę kupna-sprzedaży. Więc jeśli np. kupiliśmy samochód, musimy wypełnić druk PCC-3, aby urząd na jej podstawie mógł wyliczyć wartość podatku w wysokości 2% dla czynności cywilnoprawnych, który następnie trzeba opłacić.

Ważne

Podatek PCC-3 płacimy, gdy kupimy pojazd od podmiotów, które nie są podatnikami VAT, czyli płacimy go wtedy, gdy kupimy auto używane od osoby prywatnej. PCC-3 nie płacimy, gdy kupujemy samochód nowy, prosto z salonu.

Deklaracja PCC-3 - w 2023 krótszy termin na złożenie

To na co musimy uważać od 2023 roku, to fakt, że od 1 stycznia 2023 roku na złożenie deklaracji PCC-3 w Urzędzie Skarbowym jest tylko 14 dni. Za przekroczenie terminu będzie trzeba słono zapłacić.

Jakie kary za niezłożenie deklaracji PCC-3 w terminie?

Minimalna kara za spóźnienie może wynieść 10% od aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, ale warto pamiętać, że urzędnik ma prawo naliczyć aż 20-krotność płacy minimalnej, która w tym roku wzrośnie dwa razy. Od 1 stycznia wynosi ona 3490 zł brutto, czyli kara to 69 800 zł brutto (20-krotność płacy minimalnej), a od 1 lipca 3600 zł, czyli kara 72 000 zł brutto.

Co trzeba zrobić, aby złożyć formularz PCC-3?

Należy znaleźć na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl) w usłudze e-Deklaracje formularz i go wypełnić formularz. Deklarację można podpisać:

  • danymi autoryzującymi lub
  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Podpisany dokument trzeba wysłać do odpowiedniego urzędu skarbowego przez internet. Podatek musi być opłacony przelewem, na konto urzędu.

Kto jest zwolniony z podatku PCC-3?

Deklaracji PCC-3 nie muszą składać osoby niepełnosprawne, które kupują samochód na własne potrzeby i legitymują się:

  • orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od schorzenia) lub
  • orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki) nie podlegają PCC, w przypadku gdy są opodatkowane podatkiem VAT, albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT.

Więcej informacji na temat zasad składania deklaracji można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Źródło: eska.pl, gov.pl, redakcja muratorplus.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej