Kredyt 0 procent 2024. Jak uzyskać Kredyt na start 2024? Poznaj zasady i terminy

2024-04-08 15:12
pieniądze PLN
Autor: Getty Images/Paweł Kacperek Kredyt 0 procent można będzie uzyskać w drugiej połowie roku.

Chcesz uzyskać kredyt 0 procent? 2024 to rok uruchomienia programu Mieszkanie na start, który pozwoli zaciągnąć atrakcyjnie oprocentowany Kredyt na start 2024. Żeby dostać nowy kredyt na mieszkanie 2024, trzeba jednak spełnić szereg kryteriów.

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Kredyt 0 procent 2024 – dla kogo? Dwa typy nowego Kredytu na Start
 2. Kredyt 0 procent – warunki. Są progi dochodowe i inne limity
 3. Nowy kredyt na mieszkanie 2024 – limit kwoty
 4. Kredyt 0 procent – kiedy się pojawi?
 5. Nowy Kredyt na start 2024 – limit 15 tys. wniosków

Kredyt 0 procent 2024 – dla kogo? Dwa typy nowego Kredytu na Start

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie, czyli Kredyt na start można będzie uzyskać w 2024 r. w ramach programu Mieszkanie na start. Zastąpi on obowiązujący w ubiegłym roku Bezpieczny Kredyt 2%.

W nowym programie wysokość oprocentowania zależeć będzie od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Przy braku potomstwa oprocentowanie wyniesie 1,5%, przy jednym dziecku już 1%, przy dwójce dzieci 0,5%, a dla rodzin mających troje lub więcej dzieci oprocentowanie spada do 0%. Osoba chcąca uzyskać nowy kredyt #naStart musi jednak spełniać określone kryteria, które omawiamy poniżej.

Warto dodać, że w nowym programie przewidziano dwa typy kredytu z dopłatami. Pierwszy to kredyt konsumencki, udzielany na okres 5–15 lat z dopłatami do pierwszych 60 rat. Ten kredyt może zostać udzielony na pokrycie kosztów partycypacji albo wkładu mieszkaniowego.

Drugi typ kredytu to kredyt hipoteczny, udzielany na minimum 15 lat, z dopłatami do pierwszych 120 rat i z okresowo stałą stopą oprocentowania przez minimum 5 lat. Ten kredyt można przeznaczyć na:

 • kupno spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości,
 • kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego (w tym wykończenie),
 • budowę domu jednorodzinnego (wraz z nabyciem działki i wykończeniem),
 • realizację inwestycji kooperatywy mieszkaniowej przez członka kooperatywy.

Przeczytaj też: Wakacje kredytowe 2024 – dla kogo? Jakie zasady?

Kredyt 0 procent – warunki. Są progi dochodowe i inne limity

W założeniach nowego programu mieszkaniowego wprowadzone zostały bariery dochodowe uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym, które będą z mieszkania korzystać. Po przekroczeniu tych limitów nadal można uzyskać nowy Kredyt na start, ale z pomniejszonymi dopłatami do rat.

Chcąc uzyskać kredyt z maksymalnymi dopłatami, należy mieć dochód miesięczny nieprzekraczający:

 • jednoosobowe gospodarstwo domowe – 7000 zł brutto,
 • dwuosobowe gospodarstwo domowe – 13 000 zł brutto,
 • trzyosobowe gospodarstwo domowe – 16 000 zł brutto,
 • czteroosobowe gospodarstwo domowe – 19 500 zł brutto,
 • pięcioosobowe lub większe gospodarstwo domowe – 23 000 zł brutto.

Banki uwzględniać będą dochody osiągane przez pracujących w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przy dochodzie przekraczającym powyższe limity zmniejszane będą dopłaty do rat. W przypadku singli przekroczenie dochodu oznaczać będzie obniżenie dopłat o 50 gr za każdą złotówkę ponad limit. W przypadku większych gospodarstw domowych każda złotówka ponad limit to dopłaty obniżone o 25 gr.

W programie przewidziano także kryterium wieku czy też limit wieku: maksymalnie 35 lat. Obowiązuje on jednak wyłącznie singli, co znaczy, że większe gospodarstwa domowe nie muszą się przejmować tym warunkiem.

Kolejny warunek to nieposiadanie na własność nieruchomości (można mieć maksymalnie połowę mieszkania lub domu uzyskanego w drodze dziedziczenia lub darowizny). W przypadku małżeństw warunek obowiązuje obie osoby, chyba że jest rozdzielność majątkowa (wtedy osoba bez nieruchomości może składać wniosek kredytowy sama, bez współmałżonka). Co ważne, inaczej niż przy Bezpiecznym Kredycie 2% nie jest problemem to, że współmałżonek kiedyś już miał nieruchomość, o ile teraz jej już nie posiada.

Jest też kilka dodatkowych warunków do spełnienia:

 • kredytobiorca musi uzyskiwać dochód w walucie polskiej,
 • kredytobiorca nie może być stroną innej umowy kredytu mieszkaniowego (w tym Bezpiecznego Kredytu 2 proc.),
 • para współkredytobiorców niebędąca małżeństwem musi nabyć nieruchomość za kredyt jako współwłasność z równymi udziałami.

Wszystkie te zasady obowiązują każdą osobę chcącą uzyskać nowy Kredyt na start.

Nowy kredyt na mieszkanie 2024 – limit kwoty

Żeby zapobiec zaciąganiu w ramach programu Mieszkanie na start zbyt dużych kredytów, wprowadzono limity kwotowe. Oznacza to, że chcąc uzyskać kredyt z najkorzystniejszymi dopłatami, trzeba wnioskować o kwotę nieprzekraczającą poniższych limitów. Będzie to działać następująco:

 • jednoosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 200 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 200 tys. zł,
 • dwuosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 400 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 400 tys. zł,
 • trzyosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 450 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 450 tys. zł,
 • czteroosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 500 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 500 tys. zł,
 • pięcioosobowe lub większe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 600 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 600 tys. zł.

Osoby, które chcą pożyczyć od banku wyższą kwotę, mogą to więc zrobić, ale nie będzie to korzystne z punktu widzenia dopłat.

Kredyt 0 procent – kiedy się pojawi?

Osoby zastanawiające się, od kiedy kredyt 0 procent wejdzie w życie, muszą uzbroić się w cierpliwość. Aktualnie prace nad przepisami wprowadzającymi kredyt 0% dopiero trwają. Rząd planuje, że przyjęcie ustawy nastąpi w II kwartale 2024 r. Z programu Mieszkanie na start skorzystamy więc zapewne w drugiej połowie roku.

Nowy Kredyt na start 2024 – limit 15 tys. wniosków

Co ważne, w projekcie ustawy przewidziano limit 15 tys. wniosków kredytowych na kwartał. Oznacza to, że gdy banki zarejestrują, że spłynęło do nich łącznie 15 tys. wniosków o nowy kredyt, natychmiast zawieszą nabór wniosków aż do kolejnego kwartału.

Uwzględniany będzie tylko jeden wniosek kredytowy na osobę, a zatem nie dojdzie do sytuacji, gdy osoby składające wiele wniosków w wielu bankach szybko wyczerpią ustawowy limit.

źródło: PAP, money.pl, wyborcza.pl, Rządowe Centrum Legislacji

Zobacz jak zmienia się Warszawa

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej