Krajowy System e-Faktur pół roku później! Od kiedy e-faktury obowiązkowe?

2023-02-02 15:35
Krajowy System e-Faktur
Autor: MF Krajowy System e-Faktur przesunięty o pół roku. KSeF obwiązkowy nie 1 stycznia 2024, a 1 lipca 2024

Krajowy System e-Faktur (KSeF) odroczony! Taką decyzję podjęło, po konsultacjach społecznych, Ministerstwo Finansów. Krajowy System e-Faktur miał być obowiązkowy dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r. Obecnie korzystanie z e-faktur jest dobrowolne. Od kiedy wchodzi obowiązek e-fakturowania dla wszystkich firm?

Spis treści

  1. Krajowy System e-Faktur - od kiedy obowiązkowy?
  2. Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?
  3. Jakie korzyści z Krajowego Systemu e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur - od kiedy obowiązkowy?

Ustawa o e-fakturze weszła w życie 1 stycznia 2022 i od tego czasu przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z KSe,F przygotowując się do systemu, który będzie obowiązkowy od lipca 2024 r. - taką decyzję 2 lutego podjęło Ministerstwo Finansów.

"Propozycja zmian zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 na 1 lipca 2024 oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich" - wskazano w komunikacie MF.

MF zadecydowało też o wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT. Dla nich system będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025. Poza tym bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.

Resort poinformował także, że faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline. Resort zdecydował się także na liberalizację sankcji i ich wdrożenie dopiero 1 stycznia 2025.

Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

E-faktura, nie mylić z fakturą wystawianą już dzisiaj drogą elektroniczną, to rodzaj faktury elektronicznej, wystawianej lub otrzymywanej za pośrednictwem centralnej bazy e-Faktur – Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Krajowy System e-Faktur to kolejny etap cyfryzacji usług administracyjnych. E-fakturowanie ma przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego i zminimalizować nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. Ministerstwo Finansów jest zdania, że e-Faktura będzie narzędziem, dzięki któremu szybciej będą identyfikowani oszuści podatkowi, zwłaszcza karuzele VAT. E-Faktura ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy dostęp do dokumentów.

Warto wspomnieć, że Polska jest czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadza Krajowy System e-Fakturę. Takie rozwiązanie mają Hiszpania, Portugalia i Włochy, Francja. Polskie przepisy zostały oparte głównie na wzorcu włoskim, gdzie e-Fakturę udostępniono już w roku 2017 i po okresie przejściowym jest tam obowiązkowa od roku 2019.

Jakie korzyści z Krajowego Systemu e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur ma uprościć prowadzenie działalności gospodarczej poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych. Kolejnym celem jest oczywiście uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT.

Resort twierdzi też, że korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu i ograniczenie błędów ludzkich. Podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT, termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też musieli generować plików JPK_FA itp.

Jeszcze 4 lata temu (2019) faktury elektroniczne przyjmowało i wystawiało 75% firm, reszta pozostała przy tradycyjnej formie papierowej. Obecnie rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już codzienną praktyką, ale wynika ona z powszechnego obowiązku elektronicznego raportowania plików JPK. Tym samym łatwiejsze powinno być przejście na obowiązkowy Krajowy System e-Faktur.

Źródło: MF, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej