Krajowy System e-Faktur pół roku później! Od kiedy e-faktury obowiązkowe?

2023-02-02 15:35
Krajowy System e-Faktur
Autor: MF Krajowy System e-Faktur przesunięty o pół roku. KSeF obwiązkowy nie 1 stycznia 2024, a 1 lipca 2024

Krajowy System e-Faktur (KSeF) odroczony! Taką decyzję podjęło, po konsultacjach społecznych, Ministerstwo Finansów. Krajowy System e-Faktur miał być obowiązkowy dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r. Obecnie korzystanie z e-faktur jest dobrowolne. Od kiedy wchodzi obowiązek e-fakturowania dla wszystkich firm?

Spis treści

  1. Krajowy System e-Faktur - od kiedy obowiązkowy?
  2. Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?
  3. Jakie korzyści z Krajowego Systemu e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur - od kiedy obowiązkowy?

Ustawa o e-fakturze weszła w życie 1 stycznia 2022 i od tego czasu przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z KSe,F przygotowując się do systemu, który będzie obowiązkowy od lipca 2024 r. - taką decyzję 2 lutego podjęło Ministerstwo Finansów.

"Propozycja zmian zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 na 1 lipca 2024 oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich" - wskazano w komunikacie MF.

MF zadecydowało też o wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT. Dla nich system będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025. Poza tym bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.

Resort poinformował także, że faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline. Resort zdecydował się także na liberalizację sankcji i ich wdrożenie dopiero 1 stycznia 2025.

Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

E-faktura, nie mylić z fakturą wystawianą już dzisiaj drogą elektroniczną, to rodzaj faktury elektronicznej, wystawianej lub otrzymywanej za pośrednictwem centralnej bazy e-Faktur – Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Krajowy System e-Faktur to kolejny etap cyfryzacji usług administracyjnych. E-fakturowanie ma przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego i zminimalizować nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. Ministerstwo Finansów jest zdania, że e-Faktura będzie narzędziem, dzięki któremu szybciej będą identyfikowani oszuści podatkowi, zwłaszcza karuzele VAT. E-Faktura ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy dostęp do dokumentów.

Warto wspomnieć, że Polska jest czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadza Krajowy System e-Fakturę. Takie rozwiązanie mają Hiszpania, Portugalia i Włochy, Francja. Polskie przepisy zostały oparte głównie na wzorcu włoskim, gdzie e-Fakturę udostępniono już w roku 2017 i po okresie przejściowym jest tam obowiązkowa od roku 2019.

Jakie korzyści z Krajowego Systemu e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur ma uprościć prowadzenie działalności gospodarczej poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych. Kolejnym celem jest oczywiście uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT.

Resort twierdzi też, że korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu i ograniczenie błędów ludzkich. Podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT, termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też musieli generować plików JPK_FA itp.

Jeszcze 4 lata temu (2019) faktury elektroniczne przyjmowało i wystawiało 75% firm, reszta pozostała przy tradycyjnej formie papierowej. Obecnie rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już codzienną praktyką, ale wynika ona z powszechnego obowiązku elektronicznego raportowania plików JPK. Tym samym łatwiejsze powinno być przejście na obowiązkowy Krajowy System e-Faktur.

Źródło: MF, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej