Klasy energetyczne budynków - od kiedy obowiązkowe w Polsce?

2023-04-11 13:46
Nowe klasy energetyczne dla budynków jeszcze w tym roku
Autor: Gettyimages W przypadku budynków o wyższym standardzie energetycznym (np. budynki pasywne) z pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym i fotowoltaiką będzie możliwe uzyskanie standardu A+

Każdy budynek będzie mieć klasę energetyczną. Jesteśmy ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który ich jeszcze nie wprowadził. Klasy energetyczne budynków dotyczą zużycia energii końcowej, czyli tej bezpośrednio związanej z opłatami na rachunkach za ogrzewanie. Od kiedy klasy energetyczne dla wszystkich budynków?

Spis treści

  1. Klasy energetyczne budynków - co będą określać?
  2. Co klasy energetyczne oznaczają dla właścicieli domów?
  3. Jak sprawdzić w jakiej klasie energetycznej znajduje się nasz dom?
  4. Od kiedy klasy energetyczne budynków?

Już niedługo każdy budynek w Polsce będzie mieć własną klasę energetyczną. Podobną do tych, które znajdziemy teraz na sprzęcie AGD lub RTV. Każdy z budynków będzie musiał mieć dokument zawierający świadectwo energetyczne oraz informację do jakiej klasy należy. Skala klas energetycznych będzie w zakresie od A+ do G.

Więcej o obowiązku posiadania świadectwa energetycznego w artykule: Świadectwo energetyczne 2023 - od kiedy obowiązkowe!

Klasy energetyczne budynków - co będą określać?

Wprowadzenie klas energetycznych było obowiązkiem krajów członkowskich wynikającym z dyrektywy efektywności energetycznej budynków (EPBD) z 2018 roku. Zgodnie z tą dyrektywą, klasy energetyczne mają oceniać zużycie energii pierwotnej nieodnawialnej, czyli pochodzącej z paliw kopalnych. Jednak wg zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii, planowane jest dodatkowe wprowadzenie klas energetycznych dotyczących zużycia energii końcowej, czyli tej bezpośrednio związanej z opłatami na rachunkach za ogrzewanie.

Przy klasyfikacji budynków pod uwagę będzie brany m.in. roczny poziom zużycia energii dla danego budynku i poziom emitowanych przez niego zanieczyszczeń. Osobno będą klasyfikowane domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej czy obiekty gospodarcze.

Klasa energetyczna budynku będzie określać:

  • ile energii rocznie zużywa budynek (na ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie i oświetlenie),
  • ile będzie nas kosztować jego utrzymanie.

Co klasy energetyczne oznaczają dla właścicieli domów?

Klasy energetyczne sprawdziły się już przy wyborze sprzętu AGD, ale też urządzeń grzewczych, które zużywają najwięcej energii w budynku.

Różnica w kosztach ogrzewania budynku o klasie energetycznej A i klasie energetycznej F czy G jest ogromna. Poziom kosztów ogrzewania może być ponad 5-6 krotnie większy.

Dodatkowo, w przypadku najwyższych klas energetycznych można będzie uzyskać lepsze oprocentowanie kredytów oraz np. łatwiej i w wyższych cenach można sprzedać nieruchomość.

Warto też pamiętać o szeregu realnych korzyści z wyższego standardu energetycznego, takich jak:

  • zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców, m.in. dzięki korzystnemu klimatowi wewnętrznemu w budynkach,
  • wygodniejsze użytkowanie budynków i lepsze warunki życia,
  • niższe rachunki za energię,
  • lepsza jakość powietrza (zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz),
  • wyższe kwoty do rozporządzenia na bieżące wydatki, dodatkowe potrzeby czy inwestycje w ramach dochodów rodziny (z uwagi na obniżenie opłat stałych na utrzymanie domu),
  • tworzenie wielu nowych lokalnych miejsc pracy,
  • wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu,
  • wzrost wartości nieruchomości dzięki ich renowacji energetycznej.

Jak sprawdzić w jakiej klasie energetycznej znajduje się nasz dom?

Niestety na razie nie jest to możliwe. Wg moich wstępnych szacunków nowo budowane budynki jednorodzinne, które spełnią warunki techniczne z 2021 tzw. WT 2021 (poziom EP<70 kWh/m²rok, gdzie EP to wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) będą mieć klasę energetyczną B, a w przypadku, gdy będą to budynki wykonywane w standardzie programu dofinansowania Moje Ciepło (EP<55 kWh/m²rok) będą mieć klasę energetyczną A.

W przypadku budynków o wyższym standardzie energetycznym (np. budynki pasywne) z pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym i fotowoltaiką będzie możliwe uzyskanie standardu A+.

Budynek w klasie A+ będzie budynkiem plus energetycznym w bilansie nieodnawialnej energii pierwotnej, budynek w klasie A będzie budynkiem zeroemisyjnym, a aż 15% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej będzie oznaczone klasą G.

Od kiedy klasy energetyczne budynków?

Wg zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju z początku roku nowe klasy energetyczne w budynkach mogłyby się pojawić pod koniec 2023 lub na początku przyszłego roku. Już wiadomo, że to się nie uda. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że system podziału budynków na klasy energetyczne wejdzie w życie od 2024 roku - poinformował PAP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej