Kasują, ale nie wydają paragonu? Donieś na nieuczciwego sprzedawcę, zachęca skarbówka

2023-07-26 5:40
Paragony - sklep czy punkt usługowy wydaje z kasy fiskalnej automatycznej online
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Wakacje to czas gdy pokusa nie wydawania paragonów lub zastępowanie ich nieformalnymi rachunkami jest szczególnie duża

Każdy sprzedawca musi wydać paragon, bo to oznacza, że nie unika płacenia podatków – w tym zwłaszcza VAT. Z drobnych uszczupleń robi się całkiem duża dziura w budżecie, w przypadku VAT zwana luką vatowską. Fiskus prosi więc o wsparcie i podaje adres, pod który można wysyłać donosy – nawet anonimowo.

Spis treści

  1. Jak oszukują na paragonach sprzedawcy
  2. Z jakich kas mogą korzystać sprzedawcy?
  3. Co to są e-paragony?
  4. Gdzie zgłosić sklep lub punkt usługowy niewydający paragonów

Wyłudzenia VAT kojarzą się z zorganizowaną przestępczością i milionowymi fałszywymi transakcjami. Tymczasem na ubytki w podatku od towarów i usług składają się także tysiące drobnych transakcji, które ominęły kasy fiskalne. Nowe technologie – już nie tylko kasy automatyczne, ale i wirtualne – sprzyjają takim drobnym oszustwom bo konsumenci nie zawsze o paragon się upominają.

A wakacje są okresem, gdy wiele osób prowadzi biznes w ogóle na czarno, licząc że umknie on czujnemu oku fiskusa i kontrolom podatkowym. Dlatego w środku wakacji Ministerstwo Finansów przypomina o wadze podatku z paragonów i prosi o donosy na unikających ich wydawania.

Jak oszukują na paragonach sprzedawcy

Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale także dla nas wszystkich. Paragon jest potwierdzeniem, że podatek trafił do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy, instruuje skarbówka.

Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT.

Często zdarza się, że zamiast paragonu, otrzymujemy potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą. Musimy pamiętać, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą debetową lub kredytową. Nie zastępuje on paragonu fiskalnego.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych. Szczególnie w wakacje dotyczy to przede wszystkim usług gastronomicznych. Zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie.

Z jakich kas mogą korzystać sprzedawcy?

Podatnicy rejestrują obroty z użyciem kas tradycyjnych, kas online lub kas wirtualnych.

Dotychczas resort finansów zarejestrował ponad 1 milion kas rejestrujących online. Na tego typu urządzeniach dziennie przeprowadza się średnio 25 mln transakcji.

Od 2023 roku kasy rejestrujące sprzedawane są wyłącznie w wersji online lub wirtualnej. Wyjątkiem są kasy o zastosowaniu specjalnym, używane m.in. w aptekach, taksówkach i automatach.

Podatnicy, którzy mają kasę rejestrującą starego typu, mogą ją użytkować do czasu wyeksploatowania lub, w przypadku kas z papierowym zapisem kopii, konieczności wymiany pamięci fiskalnej.

Ale tylko kasy online muszą stosować przedsiębiorcy prowadzący m.in. sprzedaż paliw, świadczenie usług naprawy pojazdów, usługi gastronomiczne, sprzedaż węgla, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, czy związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Modele, które mają połączenie z internetem na bieżąco przekazują informacje o realizowanych transakcjach do bazy danych KAS.

Co to są e-paragony?

Następnym krokiem w automatyzacji sprzedaży i jej dokumentowania będą wirtualne paragony. Zamiast wydruku dostaniemy je w postaci sms-a lub e-mailem na wskazany adres.

Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-paragon. Na razie pozwala ona na dodawanie do bazy papierowych paragonów w celu dokumentowania wydatków czy zarządzania nimi.

Lada moment jednak, jak zapowiada resort, aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Gdzie zgłosić sklep lub punkt usługowy niewydający paragonów

Zgłoszenia można dokonać na wiele sposobów:

  • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • na e-mail: [email protected],
  • przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl
  • w dowolnym urzędzie skarbowym.

Jeśli nieuczciwy przedsiębiorca zatai, że odbyła się transakcja i nie wystawi paragonu, to kwotę podatku VAT będzie mógł schować do kieszeni – nie trafi ona budżetu państwa. Co więcej, w ten sposób „zaoszczędzi” też na podatku dochodowym. Strata budżetu państwa będzie więc jeszcze wyższa niż wartość podatku VAT.

Takie postępowanie jest nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi, i względem wszystkich obywateli. Budżet państwa to przecież pieniądze nas wszystkich.

Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon, wspieramy uczciwą konkurencję na rynku. Dlatego tak ważne jest, by nikt nie uchylał się od płacenia podatków, podkreśla rangę takich obywatelskich sygnałów Ministerstwo Finansów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany