Ile wyniesie podatek za garaż, a ile za miejsce parkingowe w 2024? Będzie drożej!

2023-08-10 6:01
Podatek od garażu 2024 - ile za garaż ile za miejsce postojowe
Autor: getty images Za garaż a nawet miejsce postojowe w podziemnym parkingu trzeba płacić podatek od nieruchomości, którego stawka zmienia się co roku

Masz garaż? W 2024 zapłacisz wyższy podatek i to zarówno za garaż wolnostojący, jak i za miejsce parkingowe w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego. Co prawda, ostateczna decyzja, co do wysokości stawki podatku za garaże należy do gmin, ale jest mało prawdopodobne, że nie skorzystają z możliwości podwyżki.

Spis treści

  1. Podatek za kilka garaży - jeden czy wiele i gdzie się płaci?
  2. Podatek od garażu 2024 - ile trzeba będzie zapłacić?
  3. Podatek za garaż - kiedy trzeba zapłacić?

Podatek od nieruchomości, zatem i od garażu, jest podatkiem lokalnym. Wszystkie formalności z nim związane załatwia się więc w gminie właściwej ze wglądu na miejsce położenia nieruchomości - w tym przypadku garażu.

Podatek za kilka garaży - jeden czy wiele i gdzie się płaci?

Jeśli mamy więcej niż jeden garaż – np. jeden w miejscu zamieszkania, a drugi na działce rekreacyjnej leżącej na terenie innej gminy, zapłacimy od każdego garażu oddzielny podatek i na oddzielne konta wskazane przez te gminy.

Wysokość podatku od nieruchomości określa rada gminy i może ustalać go w dowolnej wysokości, ale nie wyższej niż maksymalne stawki ustalone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a z upoważnienia tej ustawy waloryzowane co roku o wskaźnik inflacji przez ministra finansów.

Podatek od garażu 2024 - ile trzeba będzie zapłacić?

W Monitorze Polskim ukazało się właśnie obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024.

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić także za miejsce garażowe. W 2024 r. maksymalna stawka wyniesie 11,17 zł za mkw. (w tym roku 9,71 zł za mkw.). Natomiast jeśli miejsce postojowe w garażu stanowi przynależność mieszkania, jest ono opodatkowane identyczną jak ono stawką, czyli 1,15 zł za mkw.

Ostateczne stawki podatku mogą więc być niższe. Jednak obciążenia związane z posiadaniem lokalu w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk w roku 2023 były ustalone na najwyższym możliwym poziomie. 

Choć są takie miasta, w których na rok 2023 nie zastosowano maksymalnych stawek. Jest to np. Kraków, gdzie podatek od lokali wynosi 0,98 zł za m² w przypadku lokali mieszkalnych. Jeszcze mniej, bo nieco ponad 80 gr za m² mieszkania i miejsca parkingowego płacą w 2023 r. mieszkańcy Kielc.

W tym roku niższy podatek od nieruchomości płacą ponadto mieszkańcy Olsztyna, Katowic, Rzeszowa, Torunia, Gorzowa Wielkopolskiego, Opola, Zielonej Góry.

Czy podobnie będzie w 2024 roku?

– W najbliższych miesiącach radni będą podejmowali uchwały w sprawie wysokości stawek. Większość gmin najpewniej podniesie je do maksymalnego pułapu. – Gminy potrzebują coraz więcej pieniędzy na zaspokojenie rosnących potrzeb. Prostym sposobem na łatanie dziury w finansach jest podniesienie podatku – wyjaśnia ekspert portalu Gethome.pl.

Podatek za garaż - kiedy trzeba zapłacić?

Podatek od garażu trzeba płacić od miesiąca następującego po tym, w którym się go kupiło albo wybudowało i oddało do użytkowania.

Na początek trzeba w gminie, na terenie której jest nieruchomość, złożyć druk IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych wraz z odpowiednim załącznikiem. Jest nim druk ZIN-1, w którym trzeba podać dane o przedmiotach opodatkowania, np. działka, garaż, dom itp.

Dokumenty składa się w urzędzie gminy, w której jest garaż. W tym celu można osobiście zanieść je do gminy, wysłać pocztą lub złożyć internetowo poprzez portal ePUAP.

Podatku nie wylicza się samodzielnie. Gmina przyśle decyzję o jego wysokości, a potem co roku przysyła decyzję o wysokości podatku.

Warto wiedzieć, że podatku od nieruchomości nie płaci się w ogóle, jeśli będzie on niższy niż 9,80 zł.

Podatek, co do zasady, płaci się w czterech ratach, w następujących terminach:  do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Jeśli jednak podatek jest niższy niż 100 zł, płaci się go w całości do 15 marca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej