Ile wyniesie podatek za garaż, a ile za miejsce parkingowe w 2024? Będzie drożej!

2023-08-10 6:01
Podatek od garażu 2024 - ile za garaż ile za miejsce postojowe
Autor: getty images Za garaż a nawet miejsce postojowe w podziemnym parkingu trzeba płacić podatek od nieruchomości, którego stawka zmienia się co roku

Masz garaż? W 2024 zapłacisz wyższy podatek i to zarówno za garaż wolnostojący, jak i za miejsce parkingowe w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego. Co prawda, ostateczna decyzja, co do wysokości stawki podatku za garaże należy do gmin, ale jest mało prawdopodobne, że nie skorzystają z możliwości podwyżki.

Spis treści

  1. Podatek za kilka garaży - jeden czy wiele i gdzie się płaci?
  2. Podatek od garażu 2024 - ile trzeba będzie zapłacić?
  3. Podatek za garaż - kiedy trzeba zapłacić?

Podatek od nieruchomości, zatem i od garażu, jest podatkiem lokalnym. Wszystkie formalności z nim związane załatwia się więc w gminie właściwej ze wglądu na miejsce położenia nieruchomości - w tym przypadku garażu.

Podatek za kilka garaży - jeden czy wiele i gdzie się płaci?

Jeśli mamy więcej niż jeden garaż – np. jeden w miejscu zamieszkania, a drugi na działce rekreacyjnej leżącej na terenie innej gminy, zapłacimy od każdego garażu oddzielny podatek i na oddzielne konta wskazane przez te gminy.

Wysokość podatku od nieruchomości określa rada gminy i może ustalać go w dowolnej wysokości, ale nie wyższej niż maksymalne stawki ustalone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a z upoważnienia tej ustawy waloryzowane co roku o wskaźnik inflacji przez ministra finansów.

Podatek od garażu 2024 - ile trzeba będzie zapłacić?

W Monitorze Polskim ukazało się właśnie obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024.

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić także za miejsce garażowe. W 2024 r. maksymalna stawka wyniesie 11,17 zł za mkw. (w tym roku 9,71 zł za mkw.). Natomiast jeśli miejsce postojowe w garażu stanowi przynależność mieszkania, jest ono opodatkowane identyczną jak ono stawką, czyli 1,15 zł za mkw.

Ostateczne stawki podatku mogą więc być niższe. Jednak obciążenia związane z posiadaniem lokalu w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk w roku 2023 były ustalone na najwyższym możliwym poziomie. 

Choć są takie miasta, w których na rok 2023 nie zastosowano maksymalnych stawek. Jest to np. Kraków, gdzie podatek od lokali wynosi 0,98 zł za m² w przypadku lokali mieszkalnych. Jeszcze mniej, bo nieco ponad 80 gr za m² mieszkania i miejsca parkingowego płacą w 2023 r. mieszkańcy Kielc.

W tym roku niższy podatek od nieruchomości płacą ponadto mieszkańcy Olsztyna, Katowic, Rzeszowa, Torunia, Gorzowa Wielkopolskiego, Opola, Zielonej Góry.

Czy podobnie będzie w 2024 roku?

– W najbliższych miesiącach radni będą podejmowali uchwały w sprawie wysokości stawek. Większość gmin najpewniej podniesie je do maksymalnego pułapu. – Gminy potrzebują coraz więcej pieniędzy na zaspokojenie rosnących potrzeb. Prostym sposobem na łatanie dziury w finansach jest podniesienie podatku – wyjaśnia ekspert portalu Gethome.pl.

Podatek za garaż - kiedy trzeba zapłacić?

Podatek od garażu trzeba płacić od miesiąca następującego po tym, w którym się go kupiło albo wybudowało i oddało do użytkowania.

Na początek trzeba w gminie, na terenie której jest nieruchomość, złożyć druk IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych wraz z odpowiednim załącznikiem. Jest nim druk ZIN-1, w którym trzeba podać dane o przedmiotach opodatkowania, np. działka, garaż, dom itp.

Dokumenty składa się w urzędzie gminy, w której jest garaż. W tym celu można osobiście zanieść je do gminy, wysłać pocztą lub złożyć internetowo poprzez portal ePUAP.

Podatku nie wylicza się samodzielnie. Gmina przyśle decyzję o jego wysokości, a potem co roku przysyła decyzję o wysokości podatku.

Warto wiedzieć, że podatku od nieruchomości nie płaci się w ogóle, jeśli będzie on niższy niż 9,80 zł.

Podatek, co do zasady, płaci się w czterech ratach, w następujących terminach:  do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Jeśli jednak podatek jest niższy niż 100 zł, płaci się go w całości do 15 marca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej