Emerytury w sierpniu 2023 w innym terminie niż zwykle! Kiedy i dlaczego?

2023-08-19 6:48
Emerytury w sierpniu 2023 - w innych terminach wypłata dla seniorów
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Sierpień 2023 burzy cały standardowy terminarz wypłat i przelewów z ZUS, większość seniorów powinna więc dostać pieniądze w inny dzień niż zwykle

Emerytury w sierpniu 2023 będą wypłacane w innych terminach. ZUS zmienia harmonogram wypłat emerytur w sierpniu. Dlaczego? Kiedy będą wypłaty sierpniowych emerytur?

Spis treści

  1. Stałe terminy wypłat emerytur: jakie są w ZUS?
  2. Emerytury w sierpniu 2023 - w jakie dni wypłaci ZUS?
  3. Wypłaty w sierpniu dla emerytów: co z wypłatami czternastek?
  4. Jakie terminy wypłat emerytur i czternastek we wrześniu?

Wszystko to za sprawą kalendarza. Jego układ sprawia, że w aż cztery z siedmiu dni standardowego terminarza wypłat emerytur trzeba dokonać korekty.

Stałe terminy wypłat emerytur: jakie są w ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma stałe dni miesiąca, w które wypłaca świadczenia. Każdy emeryt w kolejnych miesiącach otrzymuje emeryturę - przelewem na konto lub przekazem za pośrednictwem Poczty Polskiej dokładnie w jednym z siedmiu możliwych terminów.

Są to każdego miesiąca następujące dni: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25. Przy czym, jeśli kalendarzowo na ten numer dnia miesiąca wypada dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przyspiesza wypłatę i wysyła pieniądze w ostatni dzień roboczy przed tym terminem.

Emerytury w sierpniu 2023 - w jakie dni wypłaci ZUS?

Kalendarz sprawia, że w sierpniu 2023 trzeba przesunąć większość tych terminów. Sprawdźmy, jak to wygląda w szczegółach.

Jak na razie zgodnie z numerem miesiąca – 1 sierpnia emerytury otrzymali wszyscy, dla których ten dzień jest zgodny z regularnym i z kalendarzem. Ale już kolejny termin wypada w sobotę 5 sierpnia, więc emerytury ZUS wyśle lub przeleje w piątek 4 sierpnia. A dalej będzie tak:

  • 6 sierpnia to niedziela – emerytury wypłacane normalnie tego dnia pójdą z ZUS do świadczeniobiorców już w piątek 4 sierpnia,
  • 10 sierpnia to czwartek – emerytury wysłane zostaną zgodnie ze standardowym harmonogramem,
  • 15 sierpnia to co prawda wtorek, ale święto i dzień wolny od pracy – planowane na ten dzień wypłaty emerytur zostaną przesunięte na poniedziałek 14 sierpnia,
  •  20 sierpnia – to niedziela, więc wypłata nastąpi w piątek 18 sierpnia,
  •  25 sierpnia – to piątek, wypłata bez zmian.

Wypłaty w sierpniu dla emerytów: co z wypłatami czternastek?

Sierpniowe terminy wypłat emerytury, zwłaszcza te dwa ostatnie, istotne mogą być dla seniorów także z drugiego powodu. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami drugie w roku dodatkowe świadczenie ma być wypłacane na przełomie sierpnia i września. Przynajmniej tak wcześniej deklarowali politycy i urzędnicy państwowi z premierem na czele.

19 lipca prezydent podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W poniedziałek 24 lipca została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa określa warunki nabycia przez osoby uprawnione prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego, zwanego czternastą emeryturą. Zgodnie z treścią ustawy jej postanowienia wchodzą w życie po 14 dniach od publikacji, a więc we wtorek 8 sierpnia.

Zgodnie z ustawą terminy wypłat ustanawia rząd w rozporządzeniu. Formalnie może je wydać dopiero po wejściu w życie ustawy. Jak poinformował ZUS, instytucja ta czeka z wypłatami na terminy ustalone w rozporządzeniu.

Jakie terminy wypłat emerytur i czternastek we wrześniu?

Nie można więc wykluczyć, że 20 i 25 sierpnia emeryci dostaną emerytury bez czternastek i będą jak wszyscy inni czekać na wypłaty we wrześniu.

Jak we wrześniu standardowe terminy wypłat ZUS: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 mają się do kalendarza? Niemal jak przeciwieństwo sierpnia – z siedmiu standardowych terminów tylko jeden ze względu na kalendarz wymaga przesunięcia.

Chodzi o 10 września - ten dzień wypada w niedzielę. A to oznacza, że już w piątek 8 września ZUS wyśle lub przeleje świadczenia zwykle wypłacane tego dnia. Na pewno będzie to emerytura wrześniowa, ale czy także czternastka? Odpowiedź na to pytanie stanie się jasna gdy ukaże się rozporządzenie Rady Ministrów zwierające terminarz wypłat drugiego w roku dodatkowego świadczenia dla emerytów – czternastki w 2023 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej