Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 2023 - ZUS ma ostatni dzień na oddanie pieniędzy!

2023-08-03 7:05
ZUS zwróci ci nadpłacone składki
Autor: ZUS/FB ZUS zwraca nienależnie opłacone składki. Ma czas do 3 sierpnia 2023

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2023 przysługuje przedsiębiorcom. ZUS musi zwrócić pieniądze w przypadku nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne do 3 sierpnia 2023. Łączna kwota zwrotu ma przekroczyć 1 mld zł. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać należne pieniądze?

Przypomnijmy, że każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i opłacająca składki na własne ubezpieczenia, po raz pierwszy w 2023 miała obowiązek rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022. Tak jak w przypadku podatku, mogła powstać niedopłata lub nadpłata, którą ZUS musi zwrócić.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 2023 - ZUS ma czas do 3 sierpnia

- Nadpłatę przekazujemy na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia tego roku. Staramy się, aby te środki trafiły na konta przedsiębiorców jak najszybciej - powiedziała PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska.

- Jeśli płatnik składek nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty do 5 czerwca 2023 r., nadpłatę rozliczymy na koncie płatnika składek najpóźniej do końca 2023. W przypadku posiadania zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, nadpłata zostanie w pierwszej kolejności rozdysponowana na te zaległości - przekazał ZUS.

Kto musiał rozliczyć składkę zdrowotną? 

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy zatrudniające pracowników muszą się rozliczyć także z ZUS-em. Są zobowiązani do złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022. Co istotne, wysokość składki powiązana jest z formą opodatkowania. ZUS informuje, że nowy obowiązek rozliczenia dotyczy płatnika składek, który skorzystał z jednej z trzech form opodatkowania, są to:

  • zasady ogólne – podatek według skali,
  • zasady ogólne – podatek liniowym,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

ZUS informuje, że rozliczenie roczne należało przygotować w dokumencie za kwiecień 2023 r. Ostateczny termin na złożenie formularza upływał 22 maja. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musiała wypełnić dokument ZUS DRA (blok XIII), a jeśli składki są również opłacane za pracowników - druk ZUS RCA (blok III.F).

Do kiedy trzeba było rozliczyć z ZUS?

W rozliczeniu rocznym mogło się okazać, że opłacona składka jest niższa, niż ta ustalona w rocznym rozliczeniu. Niedopłatę należało zapłacić w terminie do 22 maja, czyli ostatniego dnia, jaki jest na złożenie rozliczenia rocznego.

Komu przysługuje zwrot składki zdrowotnej?

Jeżeli składka została opłacona wyższa, niż ta ustalona, to ZUS tę nadpłatę przedsiębiorcy zwróci. Zakład Ubezpieczeń informuje, że sam stworzył wniosek o zwrot nadpłaty, a dokument zawiesił na profilu podatnika w Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS.

Wówczas należało jedynie sprawdzić wniosek, podpisać i zatwierdzić. Przedsiębiorca miał na to do 5 czerwca. Jeśli wniosek został zatwierdzony, to pieniądze powinny wpłynąć na konto podatnika najpóźniej do 3 sierpnia tego roku.

Jak uzyskać zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej?

Na profilu przedsiębiorcy na platformie ZUS PUE pojawiał się automatycznie wygenerowany wniosek o zwrot składki zdrowotnej. Aby otrzymać zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej należało złożyć wniosek. Nie wystarczy, że ZUS go automatycznie wygenerował. Wniosek o zwrot nadpłaty trzeba było przesłać do ZUS – do 5 czerwca 2023 roku. Przy złożeniu wniosku przedsiębiorca musiał złożyć podpis elektroniczny (jeśli załatwia sprawę online) lub osobiście w oddziale ZUS. 

Czy można nie płacić składki zdrowotnej?

Podstawę do obliczenia składki zdrowotnej stanowi przychód. Jeśli jednak osoba prowadząca działalność gospodarczą odnotowała stratę, to nadal składkę musi opłacić. Wówczas obliczana jest składka minimalna. W przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych jest to 9% od najniższego wynagrodzenia brutto w roku 2022 czyli od 3010 zł.

W takim przypadku minimalna miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniosła 270,9 zł.

Jak obliczyć wysokość składki?

ZUS informuje, że na swojej stronie internetowej zamieścił specjalny kalkulator, który pomaga wyliczyć składki. Narzędzie jest szczególnie pomocne dla osób, które rozliczają się w formie papierowej.

Kalkulator ZUS

Źródło: ZUS

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej