E-PITy 2023 – jak rozliczyć się online? Jak wejść na mój e-PIT? Jak pobrać swój e-PIT?

2024-03-03 20:20
Cyfrowy Urząd Skarbowy
Autor: Szymon Starnawski Twój e-PIT - Jak rozliczyć roczną deklarację?

E-PITy za 2023 r., za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, będzie można składać od 15 lutego. W 2024 r. po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT skorzystają przedsiębiorcy rozliczający przychody z działalności gospodarczej i z działów specjalnych produkcji rolnej. W 2023 roku w ten sposób rozliczyło się 20 milionów osób. To ponad 90% wszystkich podatników rozliczających deklaracje PIT. Zobacz, jak działa mój e-pit? Jak wejść na swój PIT? Jak sprawdzić, czy dostanę zwrot podatku?

Spis treści

  1. Jak działa Twój e-PIT?
  2. Jak wejść na swój PIT?
  3. Jak rozliczyć Twój e-PIT?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Mozolne wpisywanie w odpowiednie rubryki przychodów, odliczeń i innych kwot budziło niepokój przed popełnieniem błędu. To już przeszłość przy rozliczaniu za pomocą usługi Twój e-PIT. Wprowadzona w lutym 2019 r. elektroniczna usługa Krajowej Administracji Skarbowej święci triumfy, chociaż początkowo budziła opory. Udoskonalana każdego roku jest jednym największych osiągnięć administracji państwowej.

Jak działa Twój e-PIT?

Dokumenty podatników nawet te dostarczane osobiście czy listownie są przetwarzane i gromadzone w wersji elektronicznej przez Krajową Administrację Skarbową. Usługa Twój e-PIT korzysta z tej ogromnej bazy danych. Roczne zeznanie podatkowe jest przygotowywane w wersji cyfrowej dla każdego podatnika a usługa umożliwia do niego dostęp i ewentualne uzupełnienie danymi, np. o sumę odliczeń. W usłudze są też dostępne nasze dokumenty rozliczeniowe z poprzednich lat.

Jak wejść na swój PIT?

Usługa Twój e-PIT jest dostępna za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Finansów www.gov.pl/web/finanse lub bezpośrednio www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Tam znajduje się panel logowania na platformie internetowej e-Urząd Skarbowy. Zalogowanie i wejście do usługi można przeprowadzić dwoma sposobami. Pierwszy to skorzystanie z profilu zaufanego, aplikacji mObywatel (smartfony), e-dowodu, lub bankowości elektronicznej. Drugi poprzez podanie PESEL lub NIP oraz kwoty przychodów (z dwóch poprzednich lat).

Po autoryzacji na platformie elektronicznej Urzędu Skarbowego trzeba wybrać usługę Twój e-PIT z listy znajdującej się z lewej strony (znajduje się na trzeciej pozycji od góry). Po jego wybraniu otwiera się strona z kolejną listą z lewej strony, gdzie można otworzyć dokumenty rozliczeniowe bieżące, złożone (z poprzednich lat), dokumenty źródłowe (np. PIT-11 z różnych źródeł).

Do 15 lutego 2024 r. podatnik nie może skorzystać z rocznej deklaracji podatkowej za 2023. Czas na początku roku to okres przygotowywania jej na podstawie dokumentów źródłowych; jednym z nich jest PIT-11 dostarczany do Urzędu Skarbowego przez płatnika, który musi go złożyć do 31 stycznia 2024 r. Podatnicy do połowy lutego mają wgląd do rocznych deklaracji z pięciu ostatnich lat od 2018 r. oraz do dokumentów źródłowych, jakie wpłynęły do urzędu (PIT-11, PIT-8C). Możemy w ten sposób sprawdzić, czy dotarły dokumenty od wszystkich płatników.

Jak rozliczyć Twój e-PIT?

15 lutego po zalogowaniu się na platformie elektronicznej e-Urząd Skarbowy i wejściu na usługę Twój e-PIT pojawi się bieżący dokument deklaracji rocznej. Będzie on już częściowo wypełniony danymi osobowymi, kwotami przychodu i dochodu, sumami zaliczek, a także z kwotą zwrotu lub ewentualnie dopłaty należnego podatku. Dokument można uzupełnić.

Zmiany wprowadzane są on-line a formularz z wypełnionymi nowymi polami jest od razu weryfikowany. Jeśli coś się nie zgadza usługa informuje o tym i można wprowadzić od razu korektę. W przypadku prawidłowego wypełnienia pojawia się informacja, że wypełniony dokument jest gotowy do wysłania do Urzędu Skarbowego; możemy też dodatkowo zapisać formularz na komputerze, smartfonie lub innym nośniku danych. Po wysłaniu do urzędu podatnik otrzymuje natychmiast elektroniczne potwierdzenie dostarczenia.

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej