Dopłaty do fotowoltaiki 2023 - wniosek do 31 marca. Zwrot nawet 50% kosztów inwestycji w fotowoltaikę!

2023-01-27 14:34
Dopłaty do fotowoltaiki 2023 - wnioski tylko do 31 marca
Autor: redakcja Muratorplus Dopłaty do fotowoltaiki 2023

Dopłaty do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd są wyższe w 2023 roku. Warto skorzystać, ale trzeba się śpieszyć z decyzją o inwestycji, gdyż na złożenie wniosku o dopłaty zostało tylko kilka tygodni. Dodajmy, że w ramach programu można uzyskać dotację w wysokości nawet 50% kosztów. Dla kogo dopłaty do fotowoltaiki 2023? Jak złożyć wniosek?

Spis treści

 1. Dopłaty do fotowoltaiki 2023 w ramach programu Mój Prąd
 2. Dla kogo dopłaty do fotowoltaiki 2023?
 3. Do kiedy wniosek o dopłaty do fotowoltaiki 2023?
 4. Kwota wyrównująca dla zrealizowanych wniosków
 5. Dopłaty do fotowoltaiki, ale nie tylko
 6. Ile wyniosą dopłaty do fotowoltaiki w 2023 roku?
 7. Jakie parametry musi mieć instalacja PV, aby uzyskać dopłaty?
 8. Program Mój Prąd nie łączy się z programem Czyste Powietrze
 9. Tania energia dzięki połączeniu fotowoltaiki z pompą ciepła

Dopłaty do fotowoltaiki 2023 w ramach programu Mój Prąd

Mój Prąd 4.0 to aktualnie obowiązujący, rządowy program dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne. Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, które wytwarzają lub mają zamiar wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Nie wyklucza on też osób, które chciałyby taką instalację sfinansować kredytem.

Dla kogo dopłaty do fotowoltaiki 2023?

Program przeznaczony jest dla prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing. Użytkownicy podlegający pod wcześniej obowiązujący system net-metering, którzy nie korzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, mogą skorzystać z programu Mój Prąd pod warunkiem, że przejdą na rozliczanie systemem net-billing.

Do kiedy wniosek o dopłaty do fotowoltaiki 2023?

Konsumenci, którzy chcą uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd, mają czas na złożenie wniosku tylko do 31 marca 2023. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony https://gwd.nfosigw.gov.pl/ 

Czytaj też:

Kwota wyrównująca dla zrealizowanych wniosków

Dla zrealizowanych już wniosków zostaną ponownie przeliczone koszty wsparcia - w przypadku przysługiwania większej wartości dopłaty, prosumenci otrzymają kwotę wyrównującą.

Dopłaty do fotowoltaiki, ale nie tylko

Osoby, które już złożyły wniosek tylko na mikroinstalację PV mogą ubiegać się dodatkowo o dopłaty na dodatkowe elementy zwiększające autokonsumpcję energii.

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na samą instalację fotowoltaiczną oraz na inwestycję łączoną - PV oraz:

 • magazyn ciepła,
 • magazyn energii,
 • system zarządzania.

Dopłata może pokryć nawet do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji, a przy wyliczaniu wysokości uwzględniany jest zakres inwestycji.

Ile wyniosą dopłaty do fotowoltaiki w 2023 roku?

W przypadku montażu samej fotowoltaiki można uzyskać do 6 000 zł dofinansowania, a przy połączeniu jej z magazynem energii i systemem zarządzania energią (EMS) kwota ta wzrasta do 26 000 zł.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na realizację instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) otrzymają do 12 000 zł wsparcia, natomiast dołączenie do tego zestawu magazynu energii i EMS podwyższa maksymalny zwrot do 31 000 zł.

Jakie parametry musi mieć instalacja PV, aby uzyskać dopłaty?

Aby uzyskać dofinansowanie, instalacja musi mieć określone parametry. Dotacja przysługuje panelom fotowoltaicznym o mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, przy czym nie obejmuje zwiększenia mocy już istniejącej instalacji. W przypadku magazynu ciepła minimalna pojemność wynosi 20 dm³ (20 l), a dla magazynów energii elektrycznej jest to co najmniej 2 kW.

Kolejnym ważnym warunkiem jest ukończenie inwestycji - zwrot otrzymają tylko realizacje zakończone przed dniem złożenia wniosku.

Program Mój Prąd nie łączy się z programem Czyste Powietrze

Program Mój Prąd nie łączy się z programem Czyste Powietrze, dlatego prosumenci, którzy skorzystali już z dotacji z Czystego Powietrza nie mogą składać wniosków. Dofinansowanie łączy się natomiast z ulgą termomodernizacyjną, przyznawaną m.in. w przypadku montażu pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej. Więcej informacji nt. programu Czyste Powietrze można znaleźć w artykule: Program Czyste Powietrze 2023 - wniosek można już złożyć! Dofinansowanie nawet 135 tys. zł.

Tania energia dzięki połączeniu fotowoltaiki z pompą ciepła

Decydując się na fotowoltaikę, warto przemyśleć łączoną inwestycję obejmującą panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy magazyny energii. Choć początkowo koszt takiej inwestycji może stanowić wyzwanie dla domowego budżetu, to bez wątpienia w perspektywie długoterminowej jest ona korzystna dla naszego portfela.

Połączona inwestycja w fotowoltaikę, pompę ciepła oraz magazyn energii to krok ku niezależności i większej pewności energetycznej, zwłaszcza obecnie, w obliczu rosnących cen za energię i paliwa. Dzięki energii z paneli fotowoltaicznych koszt działania pompy ciepła może spaść nawet do 0 zł. Ograniczenie rachunków za prąd i ogrzewanie przyniesie nam znaczące oszczędności. Taka inwestycja może zwrócić się w ciągu 5-6 lat, a nawet szybciej, jeśli tylko skorzystamy z dostępnych dotacji. Sfinansowanie inwestycji może także ułatwić kredytowanie, które pozwoli na dostosowanie jej do indywidualnych finansowych możliwości. Nasi doradcy mogą wyliczyć warunki kredytowania już na spotkaniu, udzielają także pomocy w uzyskaniu dotacji, dzięki czemu cały proces formalności staje się dużo prostszy — mówi Paweł Biernatowski, General Manager w Woltair Polska.

Listen to "Fotowoltaika na wynajem - prosty sposób na niższe rachunki za prąd. POGADANE ZBUDOWANE" on Spreaker.

Autor: Paweł Biernatowski, General Manager w Woltair Polska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej