Dofinansowanie do deszczówki 2023. Złoż wniosek o nowe dopłaty!

2023-08-14 18:44
Dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę
Autor: Getty Images Jaką dotację na zakup i montaż zbiornika deszczówki można otrzymać?

Jakie jest dofinansowanie do deszczówki w 2023? Wznowiono właśnie program dopłat do zakupu i montażu zbiornika na wodę deszczową. Ile można dostać na przydomowy zbiornik na deszczówkę i jego instalację? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do deszczówki z programu Moja woda
  2. Dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę - programy lokalne Złap deszcz
  3. Wniosek o dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę

Gromadzenie i racjonalne wykorzystanie opadów deszczu oraz wód roztopowych na własnej posesji pozwala indywidualnie wpływać na ograniczenie zmian klimatycznych. Każdy właściciel domu, zarządcy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a także przedsiębiorcy albo jednostki samorządu mogą otrzymać dotację na wykonanie systemów deszczowych do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych. Sprawdzamy, gdzie szukać pieniędzy na ten cel i jak wielkie środki są dostępne.

Dofinansowanie do deszczówki z programu Moja woda

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił 3 sierpnia nową edycję programu Moja Woda. Trzeba się śpieszyć z wnioskami, bo program Moja Woda ma potrwać do wyczerpania budżetu, który wynosi w 130 mln zł.

Dotacja w programie Moja Woda przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Dotacja na zakup zbiornika na deszczówkę wraz z niezbędnym osprzętem może wynosić do 6000 zł (w poprzednich edycjach było to 5000 zł), lecz nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji. Honoruje się zakup zbiornika na deszczówkę o pojemności co najmniej 2 m³.

Więcej o programie Moja Woda i o tym, na co konkretnie można dostać dofinansowanie piszemy poniżej.

Dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę - programy lokalne Złap deszcz

W poszczególnych miastach lub gminach są ogłaszane programy dofinansowania inwestycji w małą retencję. Ponieważ są to indywidualne inicjatywy lokalnych samorządów, mogą się różnie nazywać, np. Złap deszcz, Złap deszczówkę, Mój deszcz, Łapiemy deszczówkę itp.

Każdy program rządzi się swoimi prawami. Dofinansowanie może dotyczyć tylko zbiorników na deszczówkę albo

  • zbiorników na deszczówkę,
  • instalacji rozsączających,
  • muld i studni chłonnych,
  • ogrodów deszczowych,
  • dachów retencyjnych.

Może ono pokryć do 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

W programach są zwykle dwa rodzaje dofinansowania – dla mieszkańców oraz dla spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Niektóre miasta dofinansowują również firmy lub jednostki samorządu terytorialnego. Różna jest także wysokość dotacji. Dla właściciela domu w dużych miastach wynosi ona 5000-6000 zł. W mniejszych miejscowościach może to być 3000, 3500 lub 4000 zł. Tak jest np. w gminach Zielona czy Izabelin.

W przypadku spółdzielni lub wspólnot kwoty mogą być znacznie wyższe i wynosić do 10 000 zł (Piaseczno) lub 12 000 (Kraków), a nawet 50 000 zł (Poznań). W tegorocznych edycjach wprowadzono zmianę na korzyść spółdzielni i wspólnot prowadzących działalność gospodarczą. One również mogą otrzymać dotację, ale tylko te, które prowadzą ją na do 20% powierzchni.

Wniosek o dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę

Ogłoszenia o naborze wniosków pojawiają się na stronach internetowych poszczególnych miast lub gmin albo w ich Biuletynach Informacji Publicznych. Liczba wniosków, która może zostać zaakceptowana, jest nieduża w porównaniu z ogólnopolskim programem Moja woda. Zależy ona od puli środków przeznaczonych na ten cel przez samorząd. Dlatego czas na przyjmowanie wniosków jest krótki. Może to być tylko miesiąc, kilka tygodni. Czasem nabór kończy się wcześniej z powodu wyczerpania puli finansowej.

We Wrocławiu nabór wniosków trwa od 3 kwietnia do 31 sierpnia, ale już tylko dla spółdzielni i wspólnot (dla mieszkańców już został zamknięty). W Lublinie wnioski o dotację można było składać do 28 marca br. W Poznaniu nabór wniosków trwał od 28 marca do 27 kwietnia. W Warszawie i Krakowie wnioski o dofinansowanie małej retencji można było składać od 8 do 12 maja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej