Złap deszcz 2023 z nawet 10 tys. zł dofinansowania do zbiornika na deszczówkę

2023-05-16 10:18
ziornika na deszczówkę
Autor: gettyimages Program Złap deszcz z dofinanowaniem do ziornika na deszczówkę nawet 10 000 zł

Program Złap deszcz, nazywany też potocznie Beczką plus, ruszył w kwietniu 2023. Z programu można dostać dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę w wysokości nawet 80% kosztów instalacji, a maksymalne 10 000 zł. Złap deszcz przeznaczony jest dla osób fizycznych, jak również wspólnot mieszkaniowych.

Spis treści

  1. Złap deszcz 2023 to program lokalny
  2. Złap deszcz Wrocław
  3. Jakie dofinansowanie w programie Złap deszcz 2023?
  4. Dlaczego zbieranie deszczówki jest ważne?

Złap deszcz 2023 to program lokalny

Trzeba zaznaczyć, że program Złap deszcz nie jest programem ogólnopolskim, jak np. program Moja woda, którego tegoroczna edycja stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Złap deszcz jest programem lokalnym - poszczególne miasta ogłaszają nabory wniosków o dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę w innych terminach.

Złap deszcz Wrocław

Od 3 kwietnia 2023 przyjmowanie wniosków do programu Złap deszcz ruszyło we Wrocławiu. Budżet programu to ponad 550 tys. zł. O dofinansowanie mogą się starać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Nowością programu Złap deszcz 2023 jest możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20% powierzchni.

Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup, transport, wykonanie i montaż instalacji.

Jakie dofinansowanie w programie Złap deszcz 2023?

Maksymalna kwota dotacji do zakupu oraz montażu zbiornika na deszczówkę w tej edycji programu Złap deszcz wynosi:

  • 80% wydatków, ale nie więcej niż 5000 zł dla osób fizycznych;
  • 80% wydatków, ale nie więcej niż 10 000 zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Trzeba też zaznaczyć, że wsparcie przyznawane jest nie tylko na popularne zbiorniki służące do zbierania wody deszczowej, a są to najczęściej naziemne zbiorniki przyrynnowe, ale też inne, większe inwestycje służące retencji wody. Należą do nich m.in.:

  • grody deszczowe w gruncie lub pojemniku,
  • studnie chłonne i muldy,
  • podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją,
  • dachy retencyjne.

Programy dopłat do instalacji zagospodarowującej wodę deszczową cieszą się dużym zainteresowaniem. Co roku pula środków na dofinansowanie wykorzystywana jest jeszcze przed terminem, dlatego warto się śpieszyć z decyzją o inwestycji.

zbiorniki na deszczówkę
Autor: gettyimages Z progamu Złap deszcz osoba fizyczna może dostać nawet 5000 zł dotacji na instalację zbierającą wodę deszczową

Dlaczego zbieranie deszczówki jest ważne?

Inwestycje w instalacje gromadzące wody opadowe i roztopowe są ważne dla ochrony zasobów wodnych. Według ostatnich prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ryzyko wystąpienia suszy jest w tym roku wysokie. Przewiduje się, że od kwietnia do lipca 2023 roku Europę zdominują ciepłe masy powietrza. W poszczególnych miesiącach temperatura w Polsce ma być wyższa o około 1,5ºC od średniej wieloletniej.

Synoptycy zapowiadają, że koniec tegorocznej wiosny będzie bardzo ciepły, a lato wręcz upalne. W niektórych rejonach kontynentu miesięczne sumy opadów latem mogą być o 20 mm niższe niż przewiduje norma.

- Powinniśmy zbierać deszczówkę i podejmować wszystkie działania retencyjne na każdym poziomie. Grozi nam susza, mamy niskie zasoby wody - mówiła kilka dni temu w Radiu Zet Anna Moskwa szefowa resortu klimatu i środowiska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej