Dodatkowe przerwy w pracy w 2023 - komu przysługują? Zmiana przepisów!

Dodatkowe przerwy w pracy w 2023 przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy. Chodzi dokładnie o dwie dodatkowe przerwy w ramach godzin pracy. Komu będzie przysługiwał dłuższy odpoczynek od pracy? Jak długie będą to przerwy w pracy? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Spis treści
- Dla kogo dodatkowe przerwy w pracy 2023?
- Dla kogo tylko jedna przerwa w pracy?
- Przerwy w pracy wg obecnych przepisów
- Obowiązek poinformowania pracownika o przerwach w pracy
- Kiedy dodatkowe przerwy w pracy wejdą w życie?
Rząd przyjął 10 stycznia 2023 projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską. Wśród wielu zmian pojawiły się nowe przepisy dotyczące obowiązkowych przerw w czasie pracy.
- Praca zdalna 2023 - zmiany w kodeksie pracy od 1 marca. Jak ma wyglądać praca zdalna według nowych przepisów?
- Nowe urlopy 2023 w nowym Kodeksie pracy. Od kiedy i dla kogo?
Dla kogo dodatkowe przerwy w pracy 2023?
Nowe przepisy Kodeksu pracy zakładają dodatkowe przerwy w pracy. Pracownicy, których dobowy wymiar czasu pracy:
- przekracza 9 godzin – zyskają jedną dodatkową 15-minutową przerwę wliczoną w czas pracy,
- przekracza 16 godzin – zyskają dwie dodatkowe przerwy po 15-minut każda, wliczane w czas pracy.
Według nowych regulacji pracownicy pracujący dłużej niż 8 godzin na dobę będą mogli skorzystać z jednej lub dwóch dodatkowych 15-minutowych przerw. Obecnie, każdy pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy pracownika przekracza 6 godzin, ma prawo tylko do jednej 15-minutowej przerwy wliczanej w godziny pracy.
Zgodnie z nowymi przepisami pracownik pracujący dłużej niż 16 godzin na dobę będzie miał prawo do 3 przerw w pracy trwających przynajmniej po 15 minut, natomiast dwie przerwy będą przysługiwały pracownikowi, który świadczy obowiązek pracy powyżej 9 godzin dziennie.
Dla kogo tylko jedna przerwa w pracy?
Dla pracujących w wymiarze 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo, nowe przepisy niczego nie zmieniają, jeśli chodzi o przerwy w pracy. Nadal będą mieli prawo tylko do jednej 15-minutowej przerwy dziennie.
Przerwy w pracy wg obecnych przepisów
W tej chwili pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy przekracza 6 godzin ma prawo do jednej 15-minutowej przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy. Przerwami dodatkowymi mogą być:
- 5-minutowa przerwa dla osób pracujących przy komputerze przysługująca po każdej przepracowanej przed monitorem 1 godzinie,
- 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy dla pracowników z niepełnosprawnością,
- dwie 30-minutowe przerwy dla kobiet karmiących jedno dziecko piersią,
- dwie 45-minutowe przerwy w pracy dla kobiet karmiących piersią więcej niż jedno dziecko,
- maksymalnie 60-minutowa przerwa niewliczana do czasu pracy.
Obowiązek poinformowania pracownika o przerwach w pracy
Poza zamianami w prawie pracy dotyczącymi m.in dodatkowych przerw w czasie pracy, nowe przepisy nakładają także na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika o ilości i długości przerw w trakcie godzin pracy. Zgodnie ze zmienionym brzmieniem art. 29 § 3 KP pracodawca będzie miał obowiązek informować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy o przysługujących pracownikowi przerwach w pracy.
Kiedy dodatkowe przerwy w pracy wejdą w życie?
Przygotowywana przez resort pracy nowelizacja Kodeksu pracy najprawdopodobniej wejdzie w życie I połowie 2023 r.