Nowe urlopy 2023 w nowym Kodeksie pracy. Od kiedy i dla kogo?

2023-01-11 16:46
nowe urlopy 2023
Autor: gettyimages Nowe urlopy w 2023 przewiduje nowy Kodeks pracy

Nowe urlopy w 2023 przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, który 10 stycznia przyjął rząd. Chodzi dokładnie o 2 nowe urlopy w 2023 - urlop opiekuńczy oraz urlop z powodu siły wyższej. W sumie będzie to dodatkowych 7 dni wolnych od pracy. Nowe urlopy nie będą jednak w pełni płatne. Od kiedy można korzystać z dodatkowych dni urlopu?

Spis treści

  1. 2 nowe urlopy w 2023
  2. 5 dodatkowych dni urlopu opiekuńczego
  3. 2 dodatkowe dni urlopu z powodu siły wyższej
  4. Dłuższy urlop rodzicielski w 2023
  5. Od kiedy nowe urlopy?

10 stycznia 2023 rząd przyjął Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowień dwóch dyrektyw unijnych: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. dyrektywa rodzicielska). W efekcie tych zmian nowy Kodeks pracy przewiduje m.in. nowe urlopy w 2023.

2 nowe urlopy w 2023

Dzięki zmianie przepisów pracownicy zyskają prawo do dodatkowego urlopu. Nowy Kodeks prac przewiduje 2 nowe urlopy:

  • 5 dni urlopu opiekuńczego
  • 2 dni urlopu od siły wyższej

Te dwa nowe rodzaje urlopu pozwolą na wydłużenie dni wolnych o 7 dni. Nowe urlopy nie będą jednak w pełni płatne.

5 dodatkowych dni urlopu opiekuńczego

Urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym ma być bezpłatny i udzielany na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Celem tego urlopu ma być zapewnienie osobistej opieki dziecku, albo innemu członkowi rodziny pozostającemu we wspólnym gospodarstwie domowym, który wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Dni wolne wliczą się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Do tej pory prawo do 2 dni opieki (urlop płatny) mieli tylko rodzice lub opiekunowie małoletnich dzieci. Teraz z urlopu opiekuńczego będzie mogło skorzystać szersze grono pracowników.

2 dodatkowe dni urlopu z powodu siły wyższej

W nowym Kodeksie przewidziano nowy urlop z powodu działania siły wyższej. Chodzi tu np. o ważne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem. Z powodu siły wyższej przysługuje nam urlop w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownik będzie mógł skorzystać z tego urlopu w przypadku pilnych spraw rodzinnych, wypadku, zalania mieszkania itp.

Pracodawca nie będzie mógł tego urlopu odmówić pracownikowi. Za czas zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej pracownik zachowa prawo do 50% wynagrodzenia.

Resort rodziny i polityki społecznej przewiduje, że zarówno z urlopu opiekuńczego, jak i zwolnienia spowodowanego siłą wyższą skorzysta 10% uprawnionych (ok. 1,04 mln).

Dłuższy urlop rodzicielski w 2023

Nowe przepisy zakładają również dłuższy urlop rodzicielski. Obecnie wynosi on 32 tygodnie i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie.

Od kiedy nowe urlopy?

Zmiany w KP mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Prawdopodobnie będzie to I połowa 2023 roku.

MaB, źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej