Będą zmiany w umowach o pracę w 2023. Z jakich nowych przepisów mogą skorzystać pracownicy?

2023-01-04 14:53
umowa o pracę
Autor: gettyimages Co się zmienia w umowach o pracę w 2023?

Zmiany w umowach o pracę 2023 przewiduje nowy Kodeks pracy. Nowe przepisy mają dotyczyć m.in. umowy o pracę zawieranej na czas próbny. Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, może wynieść od 1 do 3 miesięcy maksymalnie. Jakie jeszcze zmiany w umowach o pracę czekają nas w tym roku?

Spis treści

  1. Zmiany w umowach na czas próbny w 2023 roku
  2. Lepsza ochrona przed zwolnieniem w przypadku umowy na czas określony
  3. Zatrudnienie i zwolnienie pracownika na jasnych zasadach

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wprowadzić do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. Zmiany przepisów będą dotyczyły m.in. umów o pracę na czas próbny. Przypomnijmy, że celem umowy o pracę na czas próbny jest sprawdzenie kwalifikacji pracownika na danym stanowisku pracy. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie w kwietniu 2023.

Zmiany w umowach na czas próbny w 2023 roku

Długość okresu próbnego będzie uzależniona od długości umowy o pracę na czas określony, czyli od rodzaju kolejnej umowy o pracę. Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  • na 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy;
  • na 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy;
  • na 3 miesiące – w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy lub na czas nieokreślony.

Pracodawca będzie miał możliwość przedłużenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 1 lub 2 miesiące, o 1 miesiąc tylko w uzasadnionych przypadkach. Umowa na czas próbny będzie mogła być wydłużona maksymalnie na 3 miesiące.

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe tylko pod jednym warunkiem - jeżeli ma być on zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Lepsza ochrona przed zwolnieniem w przypadku umowy na czas określony

Nowy Kodeks pracy zakłada też zmiany w rozwiązywaniu umów o pracę na czas określony. W przepisach przewidziano, że pracodawca będzie musiał uzasadniać wypowiedzenie takiej umowy i skonsultować je z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym. W tej chwili taki obowiązek spoczywa na pracodawcy tylko w przypadku wymówienia umowy na czas nieokreślony.

Wymóg podania przyczyny zwolnienia będzie pewną przeszkodą w rozwiązywaniu takich umów. Pracownicy zyskają w ten sposób możliwość kwestionowania przyczyn rozwiązania umowy o pracę. Nowe przepisy przewidują też, że zwolniona w ten sposób osoba będzie mogła domagać się przed sądem przywrócenia do pracy, a nie tylko odszkodowania.

Zatrudnienie i zwolnienie pracownika na jasnych zasadach

Nowe przepisy zakładają też lepszy dostęp pracowników do rzetelnej informacji o warunkach zatrudnienia. Pracodawca ma jasno sygnalizować np. zasady pracy zmianowej, jeśli taka przewidziana jest w firmie, prawie pracownika do szkoleń, jeśli są przewidziane itp. Raz w roku pracownik będzie mógł wnioskować np. o umowę na czas nieokreślony lub o cały etat, jeśli nie pracuje w pełnym wymiarze godzin.  Pracodawca ma uwzględnić wniosek zatrudnionego, a w przypadku odmowy, podać jej przyczynę.

MaB, źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej