Dodatek węglowy 2022 z podpisem prezydenta. Wnioski o wypłatę w ciągu kilku dni!

2022-08-12 12:38
dodatek węglowy
Autor: gettyimages Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł - ustawa przyjęta przez Sejm. Dla kogo dodatek węglowy?

Dodatek węglowy 2022 w wysokości 3000 zł - ustawę 11 sierpnia podpisał prezydent. Oznacza to, że wnioski o dodatek węglowy można będzie złożyć jeszcze w sierpniu. Dla kogo dodatek do węgla? Gdzie będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie do węgla? Jakie dane trzeba podać we wniosku o dodatek węglowy? WZÓR WNIOSKU o wypłatę dodatku węglowego.

Spis treści

 1. Ustawa o dodatku węglowym 2022 z podpisem prezydenta
 2. Dla kogo dodatek węglowy?
 3. Od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy?
 4. Gdzie składać wnioski?
 5. Wniosek o dodatek węglowy - jakie dane są wymagane?
 6. Jaki warunek trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek do węgla?
 7. Dodatek do węgla niekoniecznie na węgiel

Ustawa o dodatku węglowym 2022 z podpisem prezydenta

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3000 zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym, poinformowała w czwartek 11 sierpnia Kancelaria Prezydenta. 12 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw.

Dla kogo dodatek węglowy?

Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel.

 • Dodatek węglowy przysługuje tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
 • Nie ma kryterium dochodowego.
 • Dodatek węglowy powiązany jest z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.

Podkreśla się, że nowe regulacje mają na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału.

Według projektodawców wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.

Od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy?

Od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy - dokładnej daty jeszcze nie podano. W praktyce ustawa o dodatku węglowym wchodzi w życie 13 sierpnia, czyli dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw. Wnioski o dodatek węglowy można będzie składać na pewno w najbliższych dniach.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski będzie można składać w gminach do 30 listopada 2022, osobiście lub przez internet. Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia (30 dni). Pierwsze wypłaty zatem ruszą jeszcze we wrześniu.

Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

Wniosek o dodatek węglowy - jakie dane są wymagane?

Na stronie rządu pojawił się już wzór wniosku o dopłatę do węgla. Jest on bardzo łatwy do wypełnienia. Co trzeba wpisać:

 • organ, do którego składany jest wniosek o dodatek węglowy,
 • imię, nazwisko,
 • PESEL,
 • obywatelstwo,
 • numer i seria dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku węglowego,
 • dane osobowe (także numery PESEL) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Wnioskodawca musi też zaznaczyć z listy główne źródło ogrzewania.

Dane pozostałych osób gospodarstwa domowego, potrzebne są, aby gminy mogły sprawdzić, czy np. kilka osób z jednego gospodarstwa nie złożyło wniosku. 

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Dzięki tej klauzuli organy mają uprawnienie do podjęcia odpowiednich czynności w przypadku próby wyłudzenia świadczenia. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Jaki warunek trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek do węgla?

Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Dodatek do węgla niekoniecznie na węgiel

Dodatek do węgla ma działać podobnie jak dodatek osłonowy - to od beneficjenta będzie zależeć, czy otrzymane pieniądze przeznaczy na zakup węgla czy na inny cel. Cel wydatku nie będzie w żaden sposób weryfikowany.

Marta Balcerowska, źródło: PAP, Polski Alarm Smogowy

O kryzysie węglowym, problemach z kontaktami na gaz, czy będziemy mieli czym ogrzewać się zimą - posłuchaj w podcaście "Exspress Biedrzyckiej".

Listen to "Express Biedrzyckiej: Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym: Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać [podcast]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej