Darmowe autostrady - do kiedy obowiązuje brak opłat za przejazd? Które autostrady są bezpłatne?

2023-09-06 17:12
autostrada A2
Autor: Wikipedia Autostrada A2 w woj. wielkopolskim

Kierowcy samochodów osobowych i motocykliści od 1 lipca 2023 są zwolnieni z opłat za przejazd na płatnych dotąd odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Od 4 września za darmo pojedziemy także autostradą A1 na odcinku zarządzanym przez koncesjonariusza. Do kiedy autostrady w Polsce mają być darmowe?

Spis treści

 1. Jakie autostrady w Polsce są darmowe od 1 lipca?
 2. Autostrada A1 bezpłatna od września
 3. Dla kogo darmowe autostrady?
 4. Do kiedy darmowe autostrady?
 5. Jakie odcinki autostrad w Polsce są bezpłatne?
 6. Na jakich odcinkach autostrad w Polsce będą nadal pobierane opłaty?

Jakie autostrady w Polsce są darmowe od 1 lipca?

Przypomnijmy, że w projekcie nowelizacji ustawy chodzi o odcinki autostrad, które są państwowe, czyli zarządzane przez GDDKiA. Na tych odcinkach opłaty zostały zniesione 1 lipca 2023.

Inna sytuacja jest w przypadku tras prywatnych, tu obowiązują umowy. Rząd negocjuje z koncesjonariuszami, "na jakich zasadach można te umowy zmienić".

Od 1 stycznia 2024 wszystkie państwowe autostrady w Polsce będą darmowe - zapowiedział dodatkowo wiceminister funduszy Marcin Horała w TVN24.

Autostrada A1 bezpłatna od września

Od 4 września także autostrada A1 jest bezpłatna. Zwolnienie z opłat dotyczy również odcinka koncesyjnego Gdańsk Toruń. Koncesjonariuszem tego odcinka jest Gdańsk Transport Company. Zarządca tego odcinka otrzymał instrukcję od rządu, aby od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 do 31 grudnia 2023 r. do godziny 23:59 wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A zostały zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1. Darmowy przejazd autostradą A1 obowiązuje codziennie, a nie tylko w weekendy jak przed tym.

Dla kogo darmowe autostrady?

Opłaty na autostradach są zniesione dla samochodów osobowych i motocykli. Darmowe autostrady nie dotyczą pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami. Oznacza to, że opłaty muszą ponosić kierowcy autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Dotyczy to również aut dostawczych i osobowych o dmc powyżej 3,5 t, w tym aut z przyczepką przekraczających dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 3500 kg.

Do kiedy darmowe autostrady?

Najdroższe autostrady w Polsce nadal pozostają płatne, a nawet na darmowych odcinkach zarządzanych przez GDDKiA opłaty muszą ponosić pojazdy ciężarowe, a nawet dostawcze i osobowe z przyczepami.

Dodatkowo warto podkreślić, że darmowe autostrady w Polsce nie będą dostępne na stałe. Dotyczy to przede wszystkim koncesjonowanego odcinka A1 Rusocin - Nowa Wieś. W tym przypadku koncesjonariusz podaje termin 31.12.2023 do godziny 23.59. Czy darmowe autostrady w Polsce zostaną utrzymane po tym terminie dowiemy się zapewne po wyborach i w nowym 2024 roku.

Jakie odcinki autostrad w Polsce są bezpłatne?

Od 1 lipca bezpłatne będą odcinki państwowe zarządzane przez GDDKiA. Dokładnie chodzi o odcinki:

 • A2 Konin - Stryków - zaoszczędzimy 10 gr za kilometr, czyli 9,90 w jedną stronę lub 18,80 zł w obie,
 • A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica) - zaoszczędzimy 10 gr za kilometr, czyli 16,20 w jedną stronę lub 32,40 zł w obie,
 • A1   (AmberOne - GTC) - zaoszczędzimy 20 gr za kilometr, czyli 29,90 zł w jedną stronę lub 59,80 zł w obie.

Na jakich odcinkach autostrad w Polsce będą nadal pobierane opłaty?

Płatne zostaną odcinki autostrad zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy. Chodzi o odcinki: 

 • A2 Świeck - Konin z wyłączeniem odcinka między węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód (Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.A.) - 40 gr za kilometr, czyli 102 zł w jedną stronę lub 204 zł w obie,
 • A4 Katowice - Kraków (Stalexport Autostrada Małopolska SA) - 50 gr za kilometr, czyli 30,00 zł w jedną stronę lub 60,00 zł w obie.

Te odcinki mają być bezpłatne od 1 stycznia 2024 - zapowiedział Marcin Horała.

Przeczytaj też o innych zapowiedziach rządu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej