Czy PPK można odliczyć od podatku? Czy PPK uwzględnia się w PIT 11?

2024-03-18 11:29
Jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku?
Autor: Getty Images Jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku? Wypłata środków z PPK jest możliwa w każdym momencie, ale nie zawsze się opłaca

PPK to jeden z trzech dobrowolnych i powszechnych funduszy oszczędzania na emeryturę. Jest zasilany comiesięcznymi wpłatami pracodawców i pracowników i jest w pełni dziedziczony. Czy własne wpłaty PPK podlegają odpisowi od podatku? Czy pracodawca uwzględnia wpłaty w PIT-11?

Spis treści

  1. PPK – kto płaci?
  2. Czy PPK można odliczyć od podatku?
  3. Czy pracodawca uwzględnia wpłaty w PIT-11?
  4. Zryczałtowany podatek dochodowy od PPK - kiedy?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

PPK – kto płaci?

Program ruszył 1 stycznia 2019 r. a jego zasięgiem objęci są pracownicy od największych podmiotów gospodarczych zatrudniających ponad 250 osób do tych najmniejszych, gdzie zatrudniona jest tylko jedna osoba. Obowiązek informacji i wszelkie formalności spoczywają na pracodawcach. Pracownicy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia zostają zapisani do programu automatycznie. Jeśli nie chcą z niego korzystać muszą złożyć rezygnację. Pierwszy autozapis do PPK był w 2023 r., kolejne według aktualnie obowiązującej ustawy będą ponawiane co 4 lata, czyli najbliższy w 2027 r.

Program jest też dostępny dla pracowników, którzy ukończyli 55 lat, a nie przekroczyli 70 lat, ale te osoby muszą dokonać formalności osobiście u pracodawcy.

Ze strony pracodawcy wpływa co miesiąc 1,5%. Fundusz można zasilać dodatkowymi środkami, ale ich wysokość nie może przekroczyć 8% pensji – do 4% ze strony pracownika i do 4% ze strony pracodawcy.

Czy PPK można odliczyć od podatku?

Spośród trzech dobrowolnych funduszy oszczędzania na emeryturę PPK, IKZ, IKZE, tylko ten ostatni można odliczyć od podatku. Niestety rocznych wpłat PPK nie można odliczyć od podatku.

Czy pracodawca uwzględnia wpłaty w PIT-11?

Płatnicy składek finansujący PPK, czyli pracodawcy odprowadzający na fundusz składkę uwzględniają wpłaty w rocznej informacji o przychodzie PIT-11. Wpłaty finansowane przez pracodawców stanowią przychód uczestnika PPK i podlegają opodatkowaniu.

Zryczałtowany podatek dochodowy od PPK - kiedy?

Skorzystanie z funduszy PPK może się wiązać z potrzebą zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (podatek Belki). Ma to miejsce m.in. w przypadku:

  • wycofania środków z rachunku przed osiągnięciem 60. roku życia,
  • wycofania środków po osiągnięciu 60 lat i ich wypłacie w liczbie mniejszej niż 120 rat miesięcznych (opodatkowane są wtedy zyski kapitałowe z 75% zgromadzonych środków),
  • wycofania 75% środków zgromadzonych na rachunku PPK, które zostały przekazane - po osiągnięciu 60. roku życia - w formie wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunek lokaty terminowej w SKOK - jeżeli wypłata ta nastąpi w wyniku likwidacji rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunku lokaty terminowej albo nastąpi zmiana umowy takiego rachunku.

źródło: mojeppk.pl

Najdroższe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Zobacz zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej