Czy opłaca się pracować na emeryturze? Wyjaśniamy

2024-01-19 15:43
Praca na emeryturze zwiększa jej kwotę
Autor: Szymon Starnawski

Pracując na emeryturze, nie tylko można poprawić swoją sytuację materialną, ale również zwiększyć kapitał funduszu emerytalnego. Kwotę emerytury można powiększyć – o ile?

Spis treści

  1. Czy opłaca się pracować na emeryturze?
  2. O ile wzrośnie emerytura po roku pracy?
  3. Jak ZUS liczy składki pracującym emerytom?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Czy opłaca się pracować na emeryturze?

Odpowiedź jest twierdząca. Osoby zatrudnione na umowę o pracę, które uzyskały wiek emerytalny, 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni mogą dalej pracować na tych samych warunkach. Pracodawca nie może im z tego powodu obniżyć pensji czy wymiaru czasu pracy. Często Po uzyskaniu prawa do świadczeń emerytalnych pracownicy za porozumieniem z pracodawcą zwalniają się z pracy (wystarczy jeden dzień), składają wniosek o emeryturę i podpisują z nim nową umowę, często na innych warunkach, np. na pół etatu.

Większość osób, uzyskując wiek emerytalny, chce jednak na początku skorzystać z możliwości, jakie daje emerytura. Część z nich już nie wraca do żadnego odpłatnego zajęcia, ale pewna grupa wraca do pracy, często w zupełnie innej branży. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez żadnych limitów. W ich przypadku ZUS bez względu na osiągane dochody z pracy nie zmniejszy ani nie zawiesi świadczenia. Dodatkowo od 2022 r. mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów przy rocznym zeznaniu podatkowym, dzięki której kwota wolna od podatku wzrasta do 85 528 zł.

O ile wzrośnie emerytura po roku pracy?

Jeśli emeryt chce tylko dorobić skorzysta z oferty pracy na umowę o dzieło, która nie jest oskładkowana. Bardziej jednak opłaca się podjąć pracę na umowę o pracę lub umowę zlecenie, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Mogą one w znacznym stopniu zasilać konto emerytalne i po ponownym przeliczeniu emerytury osiągnie ona z pewnością wyższą kwotę. Przy założeniu zarobków na poziomie tych sprzed przejścia na emeryturę, praca przez rok może zwiększyć emeryturę o ok. 10%.

Jak ZUS liczy składki pracującym emerytom?

W przypadku zatrudnienia emeryta na umowę zlecenie lub umowę o pracę pracodawca odprowadza od tych umów składki w takim samym wymiarze jak w przypadku innych zatrudnionych pracowników. Do ZUS w przypadku umowy o pracę przekazywane są składki: rentowe, emerytalne, chorobowe i wypadkowe; przy umowie zleceniu składka chorobowa jest dobrowolna. Małym minusem pracy na emeryturze na umowy o pracę i zlecenie jest wymóg odprowadzenia składki zdrowotnej. Jest ona liczona od każdej złotówki. Emeryt płaci tę składkę dwa razy – pomniejsza ona emeryturę oraz dochód z pracy, a jeśli senior ma więcej niż jeden stosunek pracy to odlicza się ją od każdego z nich.

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej