Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - ustawa już w Sejmie! Będzie weekend od czwartku i wolne wszystkie piątki?

2023-02-09 12:13
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce
Autor: Getty Images Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - od kiedy?

Czterodniowy tydzień pracy to rewolucja w przepisach. Zgodnie z projektem ustawy mają być wolne wszystkie piątki, dzięki czemu Polacy zaczną weekend już w czwartek. Krótszy tydzień pracy w Polsce ma m.in. chronić przed wypaleniem zawodowym i wpłynąć na poprawę zdrowia pracowników. Projekt ustawy z propozycją skrócenia czasu pracy jest już w Sejmie. Czy weekend od czwartku stanie się faktem? Czy będziemy mieć niższe wynagrodzenie ze względu na krótszy tydzień pracy?

Spis treści

  1. Skąd pomysł na czterodniowy tydzień pracy w Polsce?
  2. Czterodniowy tydzień pracy - czy zmieni się wysokość wynagrodzenia?
  3. Czterodniowy tydzień pracy, czyli wolne piątki, a weekend od czwartku
  4. Od kiedy czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Skąd pomysł na czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Krótszy tydzień pracy testuje się już na świecie, m. in. w Hiszpanii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Podobny projekt przeprowadzono na Islandii. Okazało się, że grupa kilku tysięcy pracowników, na których testowano krótszy tydzień pracy znacząco zwiększyła swoją produktywność. Polepszyło się też samopoczucie pracowników. Badacze ocenili wyniki eksperymentu jako "ogromny sukces". Teraz czas na Polskę.

Polacy statystycznie pracują najdłużej w UE, a jednocześnie mają jedne z najniższych pensji. Krótszy tydzień pracy ma zmniejszyć zagrożenie wypaleniem zawodowym, poprawić motywację do pracy i zwiększyć jej wydajność. Ma też korzystnie wpłynąć na poprawę zdrowia pracowników, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Zdaniem partii Razem, pomysłodawcy zmniejszenia wymiaru etatu, jest to rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której prężnie rozwija się robotyzacja i cyfryzacja. Posłowie skierowali już do Sejmu projekt ustawy skracającej czas pracy w Polsce.

Czterodniowy tydzień pracy - czy zmieni się wysokość wynagrodzenia?

Czy przy czterodniowym tygodniu pracy wynagrodzenie będzie niższe? Takie pytanie najczęściej zadają Polacy w związku z projektem wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Otóż, posłowie partii Razem proponują skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo bez obniżenia wynagrodzenia. Oznacza to, że Polacy pracowaliby 35 godzin od poniedziałku do czwartku, za wynagrodzenie identyczne jak za przepracowanie 40 godzin od poniedziałku do piątku

Czterodniowy tydzień pracy, czyli wolne piątki, a weekend od czwartku

Jeżeli ustawa, która jest aktualnie w Sejmie zostanie przegłosowana, będziemy mieć 4-dniowy, a nie 5-dniowy tydzień pracy. Nie będzie też dodatkowych ograniczeń w sposobie organizacji czasu pracy. Oznacza to, że weekend mógłby się zacząć już w czwartek po południu lub zostać przedłużony do poniedziałku. Projekt umożliwia też prowadzenie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach.

Czytaj też:

Od kiedy czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Zgodnie z założeniami projektu, czterodniowy tydzień pracy o wymiarze 35 godzin tygodniowo ma być wprowadzany stopniowo. Na początku pracownicy pracowaliby 38 godzin tygodniowo, a potem 35. Firmy miałyby wdrażać zmiany w ciągu dwóch lat. Od kiedy rozwiązanie wejdzie w życie? To zależy od tego kiedy i czy Sejm przyjmie ustawę. Bez tego krótszy czas pracy w Polsce to wciąż teoria.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej